green ilustraceNěkdy slýchávám, že čeští hráči (nejen zelené karty či začátečníci) nechtějí rychlé greeny. Přitom zdravě „rychlé" jsou v evropském kontextu normální. České jsou většinou pomalé, chlupaté, nezábavné, nepravdivé a soutěžně nepoužitelné. Že bychom na evropsky stříhaných hráli čtyřpaty. Je to tak?

Manipulátoři, kteří demagogie šíří, zapomínají na fakta: 1. v evropských, amerických či turistických lokalitách hrají na svižných greenech též „průměrní hráči" („průměrný" golfista hraje 100 i více); 2. i mnozí čeští golfisté již umí cizí jazyky (a tak se dozví, že pomalé greeny jinde, a především u sousedů nejsou ani běžné ani normální, že je i měří a výsledek zveřejňují).
Další negativum českých jamkovišť je, že pokud naši hráči vyjedou na zahraniční turnaj a rychlost je markantně odlišná, přivezou obludné skóre – a to se týká exponenciálně rostoucí skupiny dětí, juniorů, MIDů, seniorů.... A konečně demagogové zapomínají, že skoro čtvrtstoletí jsou otevřené hranice, takže víme, jaké svižné a kvalitní greeny jsou v Rakousku, Německu, Francii (totožné podnebné a vegetační pásmo), Skandinávii, Británii, Španělsku, Portugalsku, Itálii, Chorvatsku, Turecku, Egyptě, Tunisu...
Zkrátka některými (!) tvrzený „pseudoargument" (prý chceme pomalé greeny) je hloupost. Místo výmluv musí zapracovat, stříhat, ošetřovat, válcovat, a rychlost zveřejňovat. A přizpůsobovat kvalitě i fee!

Za „rychlostí" českých jamkovišť je něco de facto pochopitelnějšího. Kromě nefundovanosti (někde) a lenosti (někde) nejvíc snaha ušetřit finance (na počtu a kvalitě strojů, na frekvenci stříhání a údržby, na počtu pracovníků údržby). Jde o finanční rozdíly nemalé. Vše je dáno malou konkurencí hřišť, malým či žádným mediálním tlakem i totálně nevzdělaným golfistou-začátečníkem.
Bohužel jsme nedávno zažili hloupě krátkozraké a spíše „politické" aktivity typu „Chceme milion nových golfistů, abychom se mohli bít v prsa", místo „Usilujme o růst základny, ale ruku v ruce s výchovou a růstem kvality nových hráčů!".

Pomalými greeny kazíte radost golfistům všeliké úrovně. Ti, co hrají 95 i 110, nemusí být jen nemehla. Možná léta slušně patují a vysoká skóre zapříčiňují chyby v poli. Nebo málo času na trénink, stáří či nemoc. Je příjemné, že se o problémových hřištích mluví, píše na Facebooku, že věta „byly tam hnusné, chlupaté a pomalé greeny, už za to nekřesťanský plný fíčko do XXX nepojedeme" je stále častější.
Prosím, aby provozovatelé zásadní údaj o rychlosti greenů uváděli a aktualizovali. Jejich web, sociální sítě, případně nástěnky – ale to už je obvykle pozdě zjistit po příjezdu na recepci, že greeny jsou pomalé. Zjištění (nedej bože na hřišti!) vyvolá jen hádku s personálem. Zveřejnit údaj online je rychlé – měření zabere asi pět minut a aktualizace na webu nanejvýš minuty dvě, na sociální síti tak minutu.

A hráči? Chtějme za mnohdy nehorázné fee garantovanou rychlost. Ptejme se po ní. Když jsou greeny zapískované, je sleva běžná. Nevím, proč za hru na vysoko či pár dnů nepostřihané zásadní části hřiště (jako za nekvalitní led kluziště, rozrytou antuku kurtu) platit v plné výši. Jde o šunt. O službu neposkytnutou v deklarované kvalitě. Lze ji reklamovat.
Rozumné recepce budou zřetelně informovat o stavu, kvalitě a rychlosti greenů v daném dnu, pochopitelně předem. Pracovníci k tomu sami budou vedení hřišť tlačit – je to lepší, než se pak hádat. Připravuji materiál o pomalých greenech, a nejlépe mailem ( Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript ) či přes sociální sítě uvítám i vaše postřehy, zkušenosti a komentáře.

Všímám si a slýchám pochvaly od soudných, zkušených a zahraničí znalých kamarádů a kamarádek, že je u nás víc a víc areálů, které jamkoviště zrychlují. I pro rekreační hru. Ty musí mít více klientů a prosperovat. Ta hřiště, jež na greeny „pečou", nestarají se o zrychlování a rychlost nezveřejňují, buď zlevní, nebo je pošleme se špatnou pověstí a pak i komerčně tam, kam si zaslouží. Do pekel!

Text: Jan Bělohubý, foto: ingimage


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
350 Kč,-

Zahájen prodej voucherů 1fee2hráči na sezonu 2024, které umožňují na vybraných hřištích ve vymezeném čase po uhrazení jednoho fee hru dvěma hráčům. S ...