ilustrace na hraneV tenise význam technologie poznali – aby se předešlo sporům, zda byl míček ve dvorci, zavedli tzv. „jestřábí oko": kamerový 3D monitoring. I jinde se ale množí hlasy požadující „nestrannou" technologii pro sporty, jež rychlostí vylučují objektivní posouzení okem. Třeba v kopané by rozhodčí uvítali možnost pustit si zpomaleně situaci, jež by mohla vést ke žluté kartě, trestnému kopu nebo nafilmované penaltě, a pomoci spravedlivějšímu posuzovaní. Bez „jestřábího video-oka" si nedovedeme představit hokej, kde až ze zpomaleného záznamu a z pohledu kamer videorozhodčích lze posoudit, zda puk přešel brankovou čáru.

Jak daleko může jít ve sportu zachování spravedlnosti a férovosti či bezpečnosti nebo schopnosti skórovat hlavně technologiemi? Jistě by nebyl problém aplikovat do sportovní střelby na hliněné holuby samonaváděcí střely, které by zdvojnásobily počty zásahů a limitovaly chyby – pak by asi v této disciplíně na olympiádě vyhrál Rambo.
Určitě by se dal hokej hrát na umělém povrchu, který by neovlivňovaly stopy po bruslích. Udělat puk kulatý, aby rovněji letěl a snáze se chytal. Jistě by nebyl problém, aby fotbalový míč při kopnutém rohu díky laserovému systému pípnul do ucha rozhodčímu, kdyby nepovolaně přelétl postranní čáru. A nejspíš by nebyl problém, aby v motosportu měla auta omezovače rychlosti... A tipnu si jedovatě, že v Bruselu už možná zasedá nějaký výbor, který by na škvárovou plochou dráhu nejraději do strojů povolil motorek maximálně z mopedu, a drsným chlapíkům by nařídil při předjíždění používat blinkry...

Jsem přesvědčen, že speciálně v golfu je přemíra technologií cestou do pekel. Golf z principu není spravedlivá hra a tato charakteristika musí být zachována. Spravedlivý být nemá! Musí jít o kombinaci více aspektů: ano, technologie a parametry holí a míčů též, ovšem celosvětově „limitovaná" a unifikovaná. Dále do hry ale MUSÍ vstoupit příroda, počasí, náhoda i nespravedlivé odskoky.
Též musí vstoupit do hry „hlava": jak říkal Bobby Jones – golf se odehrává na hřišti třináct centimetrů velkém... mezi našima ušima. A konečně musí vstoupit do hry poctivost (a nepoctivost), morálka a fakt, že nás nikdo povětšinou nevidí! Často jen náš věrný kedík, „požďuchovač" Satanáš.

Už jsme techniky zapojili dost. Laserem měříme vzdálenost. Máme vozíky s USB výstupem baterie, aby GPS měla zásobu energie a zaznamenala nachozené km a zahrané rány. Před hrou ověřujeme u Aladina od ČHMÚ trend mraků. Testujeme, jestli funkční prádlo má i nějakou „funkci" na počet ran. Nejnovější vozíky nám jezdí od greenu k dalšímu odpališti samy. Po hře se jdeme rozhodit na driving a snímáme švihové roviny v aplikaci iPhonu. To je ale dle mého poslední hranice.
Nechci zažít, že Titleist koupí licenci od Matrixe či Batmana, aby udělal míček jako batmobil – na povel přiletí zpátky na odpaliště. V rafu by pískal a pouštěl růžový signalizační kouř. Nechci zažít, že budeme hrát v  laboratorních podmínkách à la děsivá nudnost indoor simulátorů...

Moudří golfisté technologie využívat budou, ale nedovolí, aby kvůli nim ztratili schopnost přežít, efektivně skórovat, a především radovat se z golfu v hlavě i srdci. Tvrdím to i jako majitel titanového drajvru, i jako majitel titanové plotýnky ve vlastní páteři, neb titanu není nikdy dost! Přemíra technologie zabíjí. „Jestřábím okem" své rozlišovací schopnosti si přeju, aby se to technologiím v golfu nepodařilo. Nám přeji, abychom jim to nedovolili.

PS: Mimochodem, jaký model laserového měřiče jste si letos koupili? Máte už v bagu tu „matrixovskou" pištící a kouřící balatu? A plánujete pořízení golfových GPS hodinek s vodotryskem?

Převzato z časopisu GOLF 8/2013
Tetx: Jan Bělohubý


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
Kč,-

...