ilustrace-sazky-3Dát moc, anebo málo soli či zázvoru učiní jídlo spolehlivě zkaženým: buď bez chuti, nudné a mdlé, či překořeněné k nepoživatelnosti. Prostě jde o míru a koření nutno aplikovat vždy tak akorát. A hrát golf bez vhodných sázek je také nuda!

Sázky mohou být „o týčka/míčky/kafe/véču" (vhodné pro všechny a ve verzi „týčka" i pro děti, v případě nezadaných „véča" funguje i jako seznamka), dále o „kdo doma myje hole a boty" (vhodné pro golfové páry – zde by se měl nad stagnující výkonností zamyslet ten, kdo myje týden co týden již řadu let) až po potenciálně nákladné „o dvacku/pajdu/kilčo na jamku", byť duch amatérského golfu preferuje nikoli hotovostní výhry.
Znám manželský pár. Kdysi hrávali oba přes sto a vím, co (s nadsázkou) přispělo k jejich současnému singlu. Kdo zahrál víc, musel domů řídit, kdežto lepší si mohl dát pivo – to je motivace! Sázky mohou vznikat i během hry – před téměř dvaceti lety mne coby začátečníka asi 150 metrů od jamkoviště 17. jamky v Marjánkách překvapil zkušený kolega: „O kilo, že to na green nedáš." Dal jsem. A i když jsem od něj nikdy tu stovku neviděl, skvostný pocit z rány šestkou železem si pamatuju jako včera...

Nejpopulárnější na sázky je při čtyřhře (four-ball – každý svým míčem) tzv. „agregát", tedy „součet a best". Jeden bod na jamce přináší součet ran dvojičky, možný druhý pak nejlepší zahraný míč. Zdramatizovat jej můžete výměnou partnerů po první devítce. Nezávisle si hravé flighty dávají svůj „longest" nebo „nearest".
Jamkovka „o něco" se dá hrát i se začátečníkem na cvičném greenu, výzva jej/ji začne bavit. Při Nassau se počítá výsledek za dvě devítky zvlášť a zvlášť osmnáctka, hraje se i Bingo-bango-bongo. Plusové body odečítá Trouble (minus bod třeba za bankr a vodu, minus tři body za čtyřpat atd.), takže můžete hrát vyrovnaně o cokoli.
Tlak spolehlivě zvedá i Skins. Hraje se třeba o „pajcku" na jamku, při shodném skóre (amatéři zřejmě s částečným vyrovnáním) se možná výhra přičítá na další jamku, tak může být na sedmičce v banku i několik stovek. Snadno pochopíte, proč je golf adrenalinový sport určený nikoli labilním jedincům.

Sázky jsou zkrátka kořením. Hrát bez nich je nuda, s nimi větší zábava a pomoc v koncentraci. Nesmí ovšem sloužit jako zisk, amatérům je sázení sloužící primárně pro výdělek pravidly zapovězené. Jsem pro to, aby porušovatelé přicházeli o amatérský status a tím o možnost hrát s těmi 99 % golfistů, kteří hrají pro zábavu. Byť nám za dobrou hru občas někdo zaplatí pití, umyje hole, koupí tři míčky a nadto jednou za tři roky díky šokujícím 38 stablefordovým bodům vyhrajeme topinkovač.
Takže přemrštěné sázky s výdělky ne, přátelské sázky ano. Ony totiž motivují. Potvrzují, že vyhrané kafe či jídlo chutná víc nikoli pro to, že ho neplatíme, ale především proto, že vítězství přinesla naše famózní rána z písku do „inu".

Na závěr mé tři poučky:
1. Vždy hrajte o něco. Ke golfu sázky a hecování patří jako koření do jídla! Musí jich být „tak akorát".
2. Golfista je „tvor sice hravý, ale milující hlavně zdravý pohyb v přírodě", výstižnější nicméně je, že po proměněném desetimetráku na vítězství zažívá tytéž pocity jako regulérní gambler!
3. Pod každým tričkem s límečkem se schovává (alespoň příležitostně) převlečený karbaník a hazardní hráč, který má potřebu blízké a kamarády obrat o pár korun. Pojem „kamarádi a rodina" ostatně platí jen v klubovně a na parkovišti, na hřišti dle definic života je to vždy soupeř k oškubání!

Převzato z časopisu GOLF 12/2015
Text: Jan Bělohubý, foto: ilustrační foto: Ingram Image


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
100 Kč,-

Nejnovější edice nejdéle a nepřetržitě vycházejícího průvodce po českých golfových hřištích je opět k dispozici. ...