Oost patExistuje několik základních principů, které se vyplatí zvážit ještě předtím, než vkročíte na greeny. Připomenu vám proto něco o založení hole a o vlastním úderu, abyste zvýšili své šance uspět. Nabídnu vám i několik tipů, jak číst green, včetně klíčových rad, s jejichž pomocí pokaždé zasáhnete požadovaný cíl.

1. Znovu ve formě
Pokud se vám na greenech nevede, patrně za tím vězí ztráta tempa a plynulosti úderu. Kdykoliv mě něco takového potká, vezmu patr do jedné ruky a zahraji pár patů. Uchopím-li totiž patr pouze pravačkou, lépe hůl vnímám. Omezím vedení hlavy do úderu a snažím se znovu nalézt plynulý pohyb. Konec šaftu vždy směřuje k pupíku. Jde o jeden z nejdůležitějších aspektů při patování, neboť díky tomu získáte optimální rytmus a ránu povedete správným směrem.

2. Základní technika
Způsob, jakým se postavíte k míči, má velký dopad na to, zda na greenech budete úspěšní. Já v tréninku často používám vodící hůlku, pomocí které si kontroluji, zda je při zásahu míče úderová plochu patru kolmá na cílovou linii. Je to velmi jednoduché, zato zatraceně účinné. Jakmile budete trefovat míček za míčkem, tato vizuální pomůcka vám usnadní vyrovnat postoj i hůl při impaktu. Kdykoliv budete mít chvilku času na cvičném greenu, zkuste hůlku využít, přitom se nijak nezaměřujte na mechaniku úderu. Jde o to, abyste si zažili co nejkonzistentnější pohyb.

3. Čtení greenů
Pokud mě čeká obtížný pat, považuji za důležité prozkoumat dráhu patu ze všech možných úhlů, zvláště pak ze strany. Stačí poodejít o deset kroků, abyste pat viděli v jiné perspektivě. Taková informace určitě není k zahození. Někdy musíte poodejít dál, což vám může pomoci objevit kritická místa, která byste snadno přehlédli, pokud byste dráhu patu sledovali pouze ve směru od míče k jamce.

4. Čtení povrchu
Struktura patovacího povrchu promlouvá do hry mnohem výraznějším způsobem, než si většina běžných hráčů uvědomuje. Jsou chvíle, kdy bychom tomu měli věnovat pozornost. Naštěstí je struktura poměrně dobře čitelná, zvlášť z větší vzdálenosti. Jednoduché pravidlo zní následovně: pokud je tráva v dráze patu světlejší, jsou stébla skloněna ve směru pohybu a míč poběží o něco rychleji. V opačném případě, tedy je-li green tmavší, jsou stébla „naježena" proti pohybu míče a ten bude rolovat pomaleji. Zkuste si to uvědomit, zejména jestliže vyrazíte na hřiště, které příliš dobře neznáte.

Foto: Kevin Murray


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
Kč,-

...