Nic-PetrBývalý vícenásobný mistr republiky i několikanásobný šampion české PGA Petr Nič odmítl antidopingovou kontrolu, načež dva roky nesměl působit v golfu. Zažil odliv sponzorů i přátel, postihla jej závažná nemoc. Od letošního jara smí konečně hrát, poskytovat tréninky a účastnit se turnajů a podobně jako jeho vzor Tiger Woods touží po návratu mezi špičku.

O lidských i sportovních tématech jsem si s Petrem Ničem povídal v pražské Čechii, která je jeho domovským tréninkovým místem a zároveň zde vede akademii jeho otec Pavel. V listopadu 2013 během turnaje Erpet Golf Centrum Cup na simulátorech odmítl jako profesionál podstoupit dopingovou kontrolu.
Antidopingový výbor ČR následně vyzval ČGF k pozastavení jeho činnosti a k zahájení disciplinárního řízení. V prosinci 2013 jej disciplinární komise federace potrestala zákazem hráčské i trenérské činnosti v organizacích a klubech pod ČGF na dva roky, tedy do listopadu 2015. Obvyklá restrikce v rámci antidopingu (nález nebo odmítnutí) bývá v ČR dva, častěji čtyři roky, v případě nálezu však může být i celoživotní.
Část loňské sezony Petr proležel v nemocnici včetně několika dnů na ARO, napojen na přístroje, další týdny pobýval doma bez pohybu a při dietách, takže zhubl a ztratil kondici i svaly.
Nyní po dvou letech bez soutěží pracuje na svém návratu. Jeho koncepční přístup i červnové výsledky (třeba třetí místo při dvoudenním Mistrovství Teaching Pro) napovídají, že by s ním soupeři měli počítat. Budou?

Přesně před deseti lety jste mi při rozhovoru sdělil, že chcete zkusit kartu na PGA. Pamatujete si na to?

Pamatuju. Bylo to v roce 2006 v Motole. Musím přiznat, že na tomto cíli v podstatě stále či znovu pracuju. Nevím, zda se mi to i kvůli dvouleté nucené přestávce podaří, ale usiluju o to, abych se dostal zpátky mezi českou špičku a poté se posouval směrem Evropa a dál.

O co jste kvůli dvouletému zákazu turnajové hry přišel?

Problém je absence vlastní turnajové hry, protože ta chybí. Počet odehraných her se těžko dohání. Mluvil jsem o tom teď s Filipem Mrůzkem, který spočítal, že loni hrál 26 turnajů. Takže za moje dva roky pauzy to je zhruba padesát turnajů, které jsem nemohl hrát. Uvážím-li počet kol na turnaj na dva a půl, tak jsem přišel o nějakých sto dvacet turnajových kol, což se dohání velmi těžko. Na druhou stranu jsem si odpočinul a ujasnil si mnohé věci. Nemůžu rozhodně říct, že bych byl rád za dva roky absence v soutěžním golfu, ale teď už se z toho snažím vytěžit jen to pozitivní.

Když k životním ranám přidáte loňské několikaměsíční onemocnění, kvůli kterému jste přišel o část kondice i o valnou část sezony, co jste si v tu dobu ujasnil?

Bylo to docela vyhrocené, byl jsem i několik dnů na ARO, na přístrojích, samé hadičky... To pak člověk přemýšlí o hodnotách a cílech. Hodně lidí by to asi položilo, ale já si řekl ještě jasněji, že pro golf a výsledky udělám maximum. Abych se vrátil na golf a vyšvihl se na lepší úroveň, než jsem byl předtím. Chci prostě bojovat. Matyáš Zapletal vyprávěl, jak se nedávno účastnil akce, kde byl i Tiger Woods, který při rozhovoru vyjádřil silnou touhu vrátit se a znovu vyhrávat, a řekl to i dost expresivně.
(Pozn. redakce: Tiger uvedl, že ještě chce všem nakopat...)

Tiger má neuvěřitelnou vůli, pracuje na kondici, trénuje. Jak to máte vy?

V lednu jsem začal pracovat s novým kondičním trenérem, což je náročné, kromě toho se denně jen golfovému tréninku věnuji pět až osm hodin. I po odehraném kole jsem byl na drivingu, kde jsem čtyři hodiny „bouchal", dokud mi ho nezavřeli. I v tom jsem změnil přístup. Dříve jsem víc hrál i trénoval ze zvyku nebo jako plnění povinnosti či z rutiny, dnes to dělám s radostí. Můj život a jeho hlavní náplň, tedy golf, je nyní prostě zcela můj.

Dřív se prý trénovalo přes noc na baru, dnes hráči dbají na kondici a správnou výživu. Má to smysl? Vždyť tu tam vyhrávají na PGA i tlouštíci...

Občas tlouštíci vyhrávají, ale když se podíváme na celé startovní pole a na ty nejlepší, tak dřív nepálili tři sta metrů. Sice adekvátně zvykům té doby, ale cvičili i Palmer, Nicklaus či Gary Player. Greg Norman byl považován za ideál postavy. Když na tom není hráč dobře kondičně, logicky odejde po pár hodinách i psychika. A to se podle mě podceňuje. Je potřeba trénovat řadu hodin v kuse. V rámci zimní přípravy není možné dát si běh, cvičení a pak zajít na hodinku potrénovat golf, jednoduše to nestačí.

Pokud se posouváme k silovějšímu pojetí golfu, což je patrné z postav nejen Woodse, ale i Scotta, Daye, McIlroye a dalších, je dobře, že sportovní svazy podporují antidoping, aby se z třísetmetrových odpalů zanedlouho nestaly bezmála čtyřsetmetrové?

Nevím o tom, že by byly účinné nějaké látky, které by zaručovaly pomoc ve všech sférách golfu. Možná pro sílu a energii při dlouhých odpalech, ale to by zase uškodilo při nesilovosti krátké hry nebo patování. A naopak hra kolem greenu a na něm vylučuje výbušnost potřebnou k třísetmetrovým drajvům. Nevím o tom, že by nějaké látky podporovaly celkově lepší výsledky při golfu. Ale něco jiného je kondice a čistě osvalená postava, která se mi líbí i dobře vypadá. Myslím, že spíše než na Patricka Reeda, který má bříško a hůl mu tak divně plandá, se lidé budou dívat právě na Rory McIlroye. Je to víc sportovní vzor. I já se dobře cítím, když mám vršek těla trochu osvalený, je to o pocitu.

Co „tráva", když se to hraje na trávě?

Vidím na některých turnajích, že hráči běžně pijí alkohol i během hry. Kdyby tam přišel někdo, kdo si dá „jointa", tak hned získá nálepku „feťáka". Já bych zpřísnil všechno. Když se má bojovat proti jednomu, tak i proti druhému. Osobně se mi moc nelíbí ani kouření, nemohl bych mít ani partnerku kuřačku. Kouření cítíte i na greenu. I když s legendami, jako jsou Daly nebo Jiménez, bych si i přesto zahrál rád...

„Dopujete" se ještě metalem do sluchátek?

Na golfu ne, ale jinak ano. Střídám tvrdou muziku a hip-hop. Záleží na tom, co trénuju. Když jdu běhat, tak většinou poslouchám tvrdší muziku, ve fitku jsem měl rád dunící hip-hop.

Co vaše psychika? Vztek a emoce, nebo pracovitost a radost?

Dřív jsem byl dost emotivní a na hřišti se vztekal, což nebylo dobře. Dnes golf prožívám jinak. A hodně si ho užívám. Ale nebaví mě to jen na hřišti, užívám si i několikahodinové tréninky. Baví mě i drily. Předělával jsem před měsícem švih, kdy jsem měnil silné držení hole v levé ruce asi o dva centimetry za dva dny, což mě stálo asi „jen" něco přes deset hodin trénování jednoho drilu na drivingu. Přitom pamatuju, že kdysi po půlcentimetru předělával držení slavný Bernhard Langer snad šest let. A do toho to opravoval zpět! Prostě mě baví i metodická práce na vlastním švihu a trénování drilu. To jsem v posledních letech nemíval.

Kde rád trénujete? Prý stále hledáte optimální venkovní tréninkové místo u Prahy.

Jezdím prakticky z centra Prahy, z Vinohrad, kde bydlím u rodičů, na Albatross, kde jsou zejména pro trénink krátké hry dobré podmínky. Dřív jsem si dal v bankru pár míčků a měl jsem pocit, že to tak nějak docela i někam letí. Nyní jsem v písku třeba dvě hodiny v kuse, vidím výsledky a navíc mě to baví. Stejně dobře se mi nedávno trénovalo na Slavkově. Takových areálů s dobrými mistrovskými podmínkami pro krátkou hru i driving z trávy není nikdy dost. Hrací kartu mám na Karlštejně, v indooru je moje domovské místo v karlínské Čechii, kde i po domluvě poskytuji lekce.

Čím vás upoutal Woods? U něj se zmiňuje pocit vyhoření. Zažil jste podobný pocit?

Sledoval jsem ho od začátku v letech 1996 až 1997. Měl neuvěřitelný nástup a pobláznil celý svět. A to pobláznění trvalo do roku 2009. Když se podívám na Jordana Spietha... Sice vyhrál tři majory, ale není to rozhodně o tom, že by pobláznil golfovou planetu. Tiger byl jiný, byl hladový a sledovaly ho masy. Na Tigerovi bylo kolem jeho krize do roku 2010 vidět, že chodí po hřišti a hraje, ale neviděl jsem u něho radost ze hry, touhu vyhrávat. Jeho psychika byla narušená. Hrozně ho všechno, co se stalo, trápilo. Ano, před lety jsem i já zažíval podobný pocit rutiny a jakoby povinnosti, i když jsem to tak tehdy nevnímal.

Předposlední otázka. Vrátí se Tiger?

Doufám, že ano.

A poslední. Vrátíte se vy?

Strašně rád bych a udělám pro to všechno. A doufám, že na tom budu lépe než dřív.

Převzato z časopisu GOLF 7/2016
Rozhovor připravil: Jan Bělohubý, foto: Martin Kabát

PETR NIČ
Věk: 34 let
Hlavní životní láska: golf
Další životní lásky: trénink golfu, fitness a kondice, hokej, rodina, pes Dicky
Amatérské úspěchy: trojnásobný mistr republiky na rány, dvojnásobný ve hře na jamky, Golfista roku 2001, 2003, 2004
Profesionální úspěchy: člen PGA od 2006, PGA Czech Champion 2005, 2006, 2009, 2010, 2007 – vítěz Order Of Merit PGA Czech, 2009 – vítěz Pilsner Urquel Czech PGA Tour
Vybavení: Titleist


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
100 Kč,-

Nejnovější edice nejdéle a nepřetržitě vycházejícího průvodce po českých golfových hřištích je opět k dispozici. ...