Belohuby-JanNemine krátký čas, aby se z olympiády oficiálně neodhlásil někdo z mužské světové špičky. Začal to Adam Scott za Austrálii, který ostatně vyjádřil pochybnosti o smyslu olympijského golfu dost jasně: „Nejsem si jist, zda jeden turnaj může někomu pomoci nebo ke golfu přivést další zájemce jen proto, že to jsou olympijské hry. Navíc kritéria, která byla nastavena, stejně nezaručí, že v Riu budou ti nejlepší." Dále hovořil o nevhodnosti herních formátů, exhibice týmů či dokonce smíšených by prý mohly být zajímavější. „Zvolený formát není zajímavý ničím a možná jsme se tak jen připravili o příležitost udělat pro golf něco opravdu přínosného," uzavřel Australan.

Odstoupil i Vijay Singh z Fidži. Ten byl sice na vrcholu už před dlouhou dobou, ale s ohledem na vliv v indicko-oceánské lokalitě, kde je stále respektovaným pro své vyjádření nezávislé na většině, je to důležitý lakmusový papírek. Fidžan totiž raději riskuje konflikt (hráči a ani olympionici nesmí říkat kritické názory na akce, místa či sponzory) se sportovními orgány, ale svůj názor vysloví. Třeba když se z golfu před lety vyráběl marketingový cirkus kolem účasti žen na mužských turnajích (tehdy Annika Sörenstam). Tvrdil, že když si někdo uhraje stejné kvalifikační podmínky ze stejných odpališť, tak ať hraje, ale ne výhody, či dokonce kvóty. Naposled se z olympiády odhlásil pak vítěz Master Louis Oosthuizen. Ten uvedl jako prioritu rodinu a vlastní turnajový kalendář. Záminka?
Možná je všechno jinak. Za propíranými rozhodnutími by mohly nejen stát pragmatické úvahy o efektivitě této molochální akce. Více se mluví o zdravotním nebezpečí. Nedávno agentura AP citovala Olympijský výbor Spojených států z února: „USOC má stále pokračující obavy ze stávajícího obsahu virových a bakteriálních látek ve vodě... Chováme naději, že se budou snažit o nápravu, tak neočekáváme, že by došlo k nějakému výraznému snížení bakteriální nebo virové hladiny patogenů ve vodě na všech sportovištích." A zrovna na golfu je té vody docela dost. Stejný strach mají i sportovci z plaveckých a veslařských sportů. Zajímavý je fakt, že přes přísliby nikdo do jara hřiště neviděl a nehrál tam. Může tam totiž být pěkně jedovato.

Odhlásil se Marc Leishman či Charl Schwartzel, a zřejmě za tím stojí asi nejzásadnější problém. Virus zika. Podle Světové zdravotnické organizace WHO je virus na vzestupu. Přenáší se na muže i ženy, takže ovlivní rozhodování o účasti golfistů i golfistek. Každý sportovec se nakonec bude muset rozhodnout sám – stejně jako kvůli riziku při závodu formule Niky Lauda v nebezpečném dešti. Na konci května poprvé připustil pro BBC i Rory McIlroy, že by do Ria nejel. Virus zika se přenáší bodnutím komára a je v Riu na masivním vzestupu. Zika hrozí vrozenými vadami potomků a poškozením novorozenců. Rory je zasnoubený a chce mít s Ericou děti. V podobné životní situaci bude mnoho sportovců a sportovkyň. Vymění riziko za možný úspěch?

Olympiáda v některých lokalitách může být ještě více o moci, politice a obrovských penězích – svazům a bafuňářům, sponzorům, držitelům vysílacích práv, mediálním gigantům a stavitelům infrastruktury. Už ale slyším komentátory všech stanic, které podepíšou spolupráci o mediální podpoře, jak vypráví předem někým napsané fráze o nejkrásnějším svátku sportu, o celosvětové jednotě sportovců či podobné bláboly. Ano, nesmí říct nic jiného.

Každá akce se honí na poslední chvíli a nemůže být vždy na úrovni Londýna, Sydney nebo Kanady. Podle mě by ale také neměla hrozit vážným rizikem pro potomky účinkujících sportovců či diváků. Rizika existují vždy a všude, ale jsou ta brazilská ještě stále přijatelná? Nebo jde jen o bublinu, vše se vyřeší a bude to moc a moc krásné, dojemné a obohacující? Bude zajímavé, jak to dopadne. Co myslíte – jak?

Převzato z časopisu GOLF 6/2016


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
350 Kč,-

Zahájen prodej voucherů 1fee2hráči na sezonu 2024, které umožňují na vybraných hřištích ve vymezeném čase po uhrazení jednoho fee hru dvěma hráčům. S ...