ilustrace-pohledVšechno je v hlavě. Přesně tak zní poučka, kterou každý z nás vyslechl na golfu nesčetněkrát – a rozhodující vliv stavu mysli a její schopnost zvládnout například stres, který golf přináší, nelze zpochybňovat. Je ale dobré vzít na vědomí i další faktory, které úroveň naší hry významně ovlivňují.

Sportovní talent a obyčejná šikovnost
Věnujme se protentokrát jednomu z faktorů, který všichni známe. Používáme pro něj výraz sportovní talent, nebo prostě šikovnost, schopnost učit se a zvládat dovednosti vybraného sportovního odvětví. Když se někdo narodí jako výrazný sportovní talent, osvojuje si dovednosti daného sportu mnohem rychleji než většina ostatních.
Pokud jsme se narodili v tomto ohledu jako průměrní jedinci, kterých je ostatně naprostá převaha, nemusíme hned házet flintu do žita! Je totiž známý fakt, že mimořádně talentovaní jedinci většinou příliš spoléhají na svůj talent a často postrádají potřebnou dávku pracovitosti a cílevědomosti, takže je nakonec převálcují ti průměrní, kteří nedostatek talentu nahradí nezměrnou touhou a odhodláním být nejlepší.
Pokud chceme být ve zvoleném sportovním odvětví dobří, je důležité potřebné dovednosti co nejlépe zvládnout. Prostě je musíme nacvičit, natrénovat. O tom, jak nám to bude dlouho trvat, rozhodne zejména talent, míra naší šikovnosti. A v golfu to platí víc než kde jinde!
Jaký závěr z toho plyne? Průměrně talentovaný jedinec může dosáhnout podobných výsledků jako ten, jehož matka příroda obdařila talentem mimořádným, pakliže svůj menší talent vyváží potřebnou dávkou cílevědomosti a tréninkové píle.

Pospíchejme pomalu!
Patrně nejméně vhodná metoda je snažit se naučit všechno najednou a co nejrychleji. Když budeme příliš spěchat, k očekávaným výsledkům se paradoxně dopracujeme mnohem později, než pokud zvolíme metodu postupných pokroků u jednotlivých dovedností.
Metoda postupného pokroku platí pro začátečníka stejně jako pro zkušeného golfistu, pro mladého hráče i pro seniora. Starší hráči ovšem musí počítat i s tím, že budou více či méně limitováni sníženou pohyblivostí nebo různými zdravotními obtížemi. Berme jako dobrou zprávu skutečnost, že pokud budeme dostatečně cílevědomí a trpěliví, viditelný pokrok se vždycky dostaví!

Vše urychlí dobrý kouč
Golf se může naučit hrát slušně i šikovný samouk, je však rozumnější domluvit se s dobrým koučem. Viditelné pokroky se totiž dostaví mnohem dříve a vyhneme se situacím, kdy se budeme obtížně zbavovat špatných návyků, které jsme nechtěně získali při amatérském tréninku.
Je pozoruhodné, jak velkých pokroků lze dosáhnout u všech sportovních dovedností cílevědomým tréninkem, zejména pod vedením odborníka. Závodní sportovci po několika letech tréninku jsou schopni dosáhnout tak vysoké výkonnosti, která je pro běžné smrtelníky zcela nepochopitelná. Domnělé hranice lidských možností se navíc stále posouvají a co bylo nedávno považováno za nemožné, je dnes průměrný výkon.
Pro nás, amatérské hráče golfu, je velmi povzbudivá skutečnost, že co platí ve vrcholovém sportu, to se projevuje podobně i v amatérské kategorii – pochopitelně na jiné výkonností úrovni. I hráč golfu, který svůj sport provozuje pouze pro potěšení, má šanci pravidelným tréninkem dosáhnout výkonnosti, o jaké se mu na začátku ani nesnilo!

Jak je to s poučkou „všechno je v hlavě"
Poučka „všechno je v hlavě", zmíněná na začátku, pochopitelně stále platí. Jen je třeba si ujasnit, že na „hlavu" nemůžeme svádět úplně všechno a pouze v ní hledat řešení všech problémů.
Při vyslovení poučky máme většinou na mysli skutečnost, která se navíc projevuje na všech úrovních sportovní výkonnosti – že naše psychika silně ovlivňuje výkon. Do jaké míry to platí u konkrétní osoby, záleží na její schopnosti snášet stres ze soutěžního prostředí. Až na výjimky potvrzující pravidlo má většina hráčů při turnajích s překonáváním vlivu stresu značné potíže a jejich výkon to snižuje. Když tedy řekneme „všechno je v hlavě", většinou tím míníme právě míru schopnosti vyrovnat se s vlivem stresu.
Naše „hlava" (mozek) je jakousi řídící jednotkou celého organizmu, řídí veškeré jeho funkce, tedy i kontrolu rovnováhy, koordinace pohybů a spousty dalších schopností a činností, které jsou pro dobré hraní golfu zásadní. Dlouhodobým tréninkem je možno úroveň těchto schopností výrazně zlepšit, což se pozitivně projeví i na naší výkonnosti. Celý problém spočívá v tom, že se často výrazně liší naše výkonnost v klidu (například při tréninku) a při turnaji, kde nás silně ovlivňuje stres.

Ověřte si svou „klidovou" výkonnost
Vezmeme z bagu třeba PW a ve vzdálenosti cca 100 metrů si kolem nějaké značky představíme kruh o průměru zhruba 5 metrů. Dáme si pro začátek pár cvičných ran a poté se pokusíme do tohoto kruhu zahrát ze stejného místa 20 míčků tak, aby dopadaly na zem do kruhu přímo ze vzduchu. Cvičení je ideální provádět tehdy, když jsme na hřišti sami a máme na něj opravdu klid.
Pokud se nám podaří většinu míčků poslat do kruhu nebo těsně kolem něj, můžeme být jako průměrní amatéři vcelku spokojeni. V případě, že polovina míčků skončí výrazně mimo „terč", musíme tuto dovednost trénovat tak dlouho, dokud nedosahujeme očekávaného výsledku. Je zřejmé, že podobný test si můžeme vymyslet pro jakýkoli typ rány libovolnou holí.

Závěrečné shrnutí
Když na golfu řekneme, že „všechno je v hlavě", myslíme tím zejména stres ze soutěžního prostředí a jeho vliv na náš výkon. Čím lepší je schopnost se s ním vypořádat, tím menší bude rozdíl mezi naší nesoutěžní a turnajovou výkonností.
Chceme-li hrát golf dobře, je třeba všechny dovednosti trénovat tak dlouho, dokud je nezvládneme podle našich představ. Kolik času na to budeme potřebovat, to už záleží i na našem talentu.
Pokud je rozdíl mezi výkonností v klidu a pod tlakem soutěže zanedbatelný, patříme k menšině těch šťastnějších. V případě, že je rozdíl značný, měli bychom (vedle tréninku golfových dovedností) věnovat pozornost i hledáním metod, jak se vypořádat s vlivem stresu, případně jak jeho vliv na naši výkonnost alespoň částečně omezit.

Převzato z časopisu GOLF 8/2015
Text: Jaroslav Drbohlav, ilustrační foto: Ingram Image


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
100 Kč,-

Nejnovější edice nejdéle a nepřetržitě vycházejícího průvodce po českých golfových hřištích je opět k dispozici. ...