il vybavaJedním z důvodů, proč hodně lidí váhá s vyzkoušením golfu jako možnosti své nové volnočasové aktivity, je silně zakořeněný mýtus, že golf je velmi drahý sport. Zkuste si o tom popovídat se svými známými, kteří golf nehrají. Naprostá většina z nich bude přesvědčena, že si může dovolit hrát jen úzká vrstva bohatých podnikatelů, pro které není problém utratit každý rok za svého drahého koníčka statisíce. Skutečnost je ovšem úplně jiná...

Kolik peněz utratíme je věcí osobní volby
Za golf můžeme ročně utratit statisíce, nebo jen pár korun. Záleží na nás, jak se rozhodneme, případně kolik peněz si můžeme dovolit za golf utratit. Je zřejmé, že pokud budeme pravidelně jezdit hrát na drahá domácí hřiště, kde denní fíčko přijde na 2–3 tisíce korun, a párkrát za sezonu vyrazíme i do zahraničí, mohou se naše roční náklady vyšplhat i na několik set tisíc korun.
Posuzovat finanční náročnost golfu touto optikou ale není objektivní, golf lze aktivně provozovat nesrovnatelně levněji. Je třeba si uvědomit, že například za exotické dovolené můžeme také ročně utratit statisíce. Nebo můžeme prožít týden pod stanem u Máchova jezera za pár kaček. Je to věc naší osobní volby.
Jak vám ochotně potvrdí každý provozovatel golfového hřiště, typický český golfista šetří náklady, kde se dá. Hraje golf převážně na svém domovském hřišti, protože zde má zaplacený roční hrací poplatek a většinou to má na své hřiště blízko, takže šetří náklady na dopravu i drahocenný čas. Pokud se rozhodne zahrát si turnaj, hraje ho opět zde, protože jinde by musel, vedle startovného, platit i fíčko. Pokud se náš typický český golfista rozhodne pro hru na jiném hřišti, obvykle zvolí některé hřiště, které mu poskytne slevu na fíčko v rámci spolupráce golfových hřišť.
Při využití této finanční strategie utratí typický český golfista ročně za naši oblíbenou hru překvapivě nízkou částku. Podívejme se na jeho skutečné výdaje spojené s golfem podrobněji.

Nesoutěžní amatérský golf je levnější než většina jiných sportů
Když porovnáme skutečné aktuální náklady na pravidelné amatérské sportování v jiných sportovních disciplínách v České republice s náklady na golf v nesoutěžní amatérské podobě, dojdeme k jednoznačnému závěru, že golf patří k nejlevnějším sportům.
Pokud se český amatérský golfista spokojí s hrou na svém domovském hřišti a zvolí členství v některém z těch levnějších, zaplatí za roční hrací poplatek částku mezi 7 000 až 10 000 Kč. Když pro propočet nákladů použijeme například částku 9 000 Kč a budeme předpokládat sezonu trvající 7 měsíců, což je cca 28 týdnů a průměrně 2 hry týdně, vychází nám cca 50 her ročně.
Jedna hra pak našeho golfistu přijde na cca 180 Kč. Protože ale na hřišti stráví nejméně 4 hodiny, stojí ho 1 hodina hry asi 45 Kč. Dodávám, že pravidelně hrající amatérský golfista obvykle utratí za míčky jen minimální částky, protože v průběhu hry ztratí 1–2 míčky, ale podobné množství obvykle najde. Navíc se často spokojí s použitými míčky, které lze běžně koupit za 10–15 Kč za kus...

Když tyto náklady porovnáme třeba s amatérským tenisem, obvyklý roční hrací poplatek v levnějších klubech je 3 000 až 5 000 Kč/rok, řekněme 4 000 Kč. Letní sezona je podobně dlouhá jako v golfu, při stejném počtu her 50/rok a při obvyklém nároku na hru v délce 1 hodiny denně vychází cena 1 hrací hodiny cca 80 Kč. U tenisu ale musíme přičíst ještě náklady na míče, protože nám vydrží při amatérské hře přibližně 4 hry a musíme koupit nové, což představuje při ceně míčů cca 160 Kč dalších 40 korun navíc. Takže 1 hodina tenisu nás stojí cca 120 Kč.
Ostatní individuální míčové hry jako například, badminton, squash, stolní tenis vycházejí v nákladech na 1 hodinu hry podobně jako tenis.
Pokud bychom začali srovnávat náklady na golf například se sjezdovým lyžováním, s přístrojovým potápěním a dalšími outdoorovými sporty, zjistili bychom, že golf v amatérské nesoutěžní podobě je velmi levná pohybová aktivita.

Kolik peněz za vybavení
Ani za vybavení na golf nejsme nuceni vydat mnoho peněz. Pokud se spokojíme pro amatérskou hru s levným vybavením (například z Lidlu), případně si koupíme zachovalé použité kompletní vybavení, vystačíme bez problémů s 4 000–5 000 Kč. Vzhledem k tomu, že hrát můžeme prakticky v jakémkoli sportovním oblečení, případně i v běžné sportovní obuvi, ve srovnání s jinými sporty nám golf opět vychází finančně velmi příznivě!
Je na místě ještě dodat, že pro amatérského golfistu, který si chce zahrát jen pro radost a pohyb na čerstvém vzduchu a příliš nelpí na výši konečného skóre, je levné jednoduché vybavení naprosto postačující, protože by stejně vlastnosti kvalitních holí nedokázal využít, dokonce by se mu s nimi hrálo hůře.
Vzhledem k tomu, že každý tenista si obvykle pořizuje dvě stejné rakety, jen za ně zaplatí nejméně 4 000–5 000 Kč. Když přičteme nutnost nechat si čas od času rakety nově vyplést, přičteme náklady na ostatní vybavení a na (již zmíněné) pravidelné nakupování míčků, utratíme za nezbytné vybavení na tenis také více než za to golfové.
Pokud se někdo v dnešní době velmi dobře vybavených půjčoven lyžařského vybavení rozhodne pořídit vlastní vybavení pro sjezdové lyžování, musí počítat s částkou několikanásobně vyšší než u nezbytného vybavení pro golf.

Nesoutěžní amatérský golf je pro každého!
Můžeme směle tvrdit, že golf v nesoutěžní amatérské podobě patří k nejlevnějším sportům a je možné ho provozovat za natolik nízkých nákladů, že je to zábava finančně dosažitelná prakticky pro každého.
Je v zájmu nás, golfistů všech věkových i výkonnostních kategorií, aby se pohled veřejnosti na golf výrazně změnil, aby většina lidí pochopila, že si jej může dovolit hrát skoro každý, nejen úzká vrstva bohatých. Čím víc bude aktivních hráčů, tím lépe budou tuzemská hřiště prosperovat, tím více peněz jim bude zbývat na další investice a údržbu – a tím lépe si na nich všichni zahrajeme! Pojďme se společně pokusit mýtus o „drahém golfu" postupně zbourat!

Převzato z časopisu GOLF 12/2017
Text: Jaroslav Drbohlav; ilustrační foto: Ingram Image


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
350 Kč,-

Zahájen prodej voucherů 1fee2hráči na sezonu 2024, které umožňují na vybraných hřištích ve vymezeném čase po uhrazení jednoho fee hru dvěma hráčům. S ...