Věčné a vděčné téma našeho sportu! Zatímco téměř ve všech ostatních sportech bylo překonáno ostré rozdělení mezi špičkovými profesionály a amatéry, v golfu tradiční dělení stále zůstává a zdá se, že jen tak nebude zrušeno nebo zmírněno.
Uplynulo již mnoho let od časů předsedy MOV, Američana Avery Brundage, který řídil olympijský sport v letech 1952 až 1972 a svým bigotním a striktně administrativním přístupem k profesionálnímu sportu zamezil rychlejšímu rozvoji špičkového sportu, větší popularizaci olympijského hnutí a poškodil celkový rozvoj sportu a jeho financování. V roce 1972 například nepřipustil účast vynikajícího rakouského lyžaře Karl Schranze na olympiádě, kterého dokonce pro jeho komerční aktivity nazval „chodícím billboardem".
Tato doba již naštěstí minula a dnes se olympiády účastní opravdu cream of cream, tedy nejlepší sportovci planety. Bude tomu tak i v olympijském golfovém turnaji v Riu 2016.
Co ale vede ctihodné pány v Royal and Ancient Golf Club of St. Andrews a v United States Golf Association k neustálému přísnému udržování statusu profesionálů a amatérů v golfu? Byl jsem řadu let členem komise, která právě v R&A tato pravidla tvoří, a proto mohu odpovědně sdělit, že existují čtyři hlavní důvody pro udržování této tradice:
1. Je to právě ta úžasná tradice a pojem amatérismu v golfu. Pojem amatér pochází z francouzského slova „amateur" – milovník, tj. ten, kdo golf miluje a věnuje se mu bez nároku na odměnu. V tomto krásném slova smyslu je amatérismus pojímán ve Velké Británii. V Merry Old England a v celém Commonwealthu je amatér považován za gentlemana, člověka s velkým srdcem, který něco vytváří, aniž by za to chtěl peníze.
Jinak je tomu v ostatních koutech Evropy. Na kontinentu je amatér považován za neumětela, který golf hraje špatně ve srovnání s obdivovanými profesionály, a proto si golfem nevydělává. Je to prostě diletant, neboť například v italštině se amatér řekne „dilettante". O pravidlech golfu a amatérského statutu se ale rozhoduje v Británii a v USA, proto taková podpora tradičním hodnotám.
2. Britové zdůrazňují, že golf je převážně, na rozdíl od jiných sportů, hrán bez přítomnosti rozhodčích, a proto vyžaduje velkou osobní disciplínu a potlačování přirozené lidské touhy vyniknout, a to někdy za každou cenu, byť i porušením pravidel a etikety. Silným motivem pro toto jednání může být právě příslib získání materiálních hodnot, především peněz.
Profesionálové jsou v tomto pojetí považováni za jakési zaměstnance, ty, kteří se rozhodli vydělávat si hrou a opustili svět velkorysého respektování čestné a nezištné hry pro radost a noblesu. Vzorem pro ortodoxní příznivce čistého amatérismu je Bobby Jones, majitel a architekt GC Augusta a vítěz mnoha profesionálních turnajů, který se jako bohatý advokát nikdy nestal profesionálem.
3. Dalším aspektem je geniální systém hendikepů platící jen pro amatéry a umožňující vzájemné soutěžení a srovnání se vynikajících amatérů s výkonnostně výrazně slabšími hráči. Oceňovanou skutečností je též vytváření amatérského výkonnostního žebříčku mužů a žen, a to celosvětově i v rámci jednotlivých kontinentů.
4. Velmi zdůrazňovanou hodnotou jsou tradiční amatérské soutěže, zejména Amateur Championship (zvaný též British Amateur Championship a hraný od roku 1885), British Ladies Amateur Championship (od roku 1893), US Amateur Golf Championship (od roku 1895), Eisenhower Trophy (Mistrovství světa v amatérském golfu pořádané bienálně od roku 1958) a St. Andrews Trophy (utkání týmů GB & Irska a kontinentální Evropy), kterou jsme pořádali v Mariánských Lázních v roce 2006.
Tyto soutěže jsou skutečným pokladem světové golfové historie a s ukončením dělení špičkového golfu na amatérský a profesionální by došlo k jejich zániku.
Blíží se olympijské hry, do kterých byl po více než 100 letech zařazen náš milovaný sport. Protože jsem se jako člen vedení Evropské golfové asociace v roce 2010 zúčastnil všech jednání o olympijském turnaji i schůze IGF v říjnu 2010 v Buenos Aires, kde byl odsouhlasen formát a podmínky turnaje, cítím povinnost se k této věci vyjádřit.
Definitivně a bez výjimek se olympiády zúčastní pouze nejlepší profesionálové. Diváci nemají zájem o amatérské výkony a chtějí vidět světové profesionály. Tak tomu bylo i na starověkých hrách v Řecku ve slavné Olympii, kde síly měřili jen svobodní řečtí občané, kteří ale neměli na práci nic jiného, než podávat špičkové výkony, a byli v našem pojetí sponzorováni bohatými aristokraty. Byli to prostě profesionálové.
Proto účast profesionálů na olympiádě rozhodně není proti původní olympijské myšlence. Turnaje se zúčastní 60 mužů a 60 žen a bude se hrát individuální soutěž na rány na 72 jamek. Právo účasti bude mít 15 nejlepších hráčů a hráček dle pořadí v oficiálním světovém žebříčku, avšak maximálně čtyři hráči z každé země, a za touto patnáctkou budou moci reprezentovat svou zem vždy dva hráči (opět dle postavení na žebříčku). Účast amatérů je vyloučena!
Musím jako účastník jednání konstatovat, že o těchto podmínkách neprobíhala žádná velká diskuze. Účast pouze nejlepších profesionálů byla přijata bez dlouhých proslovů. Koneckonců k prosazení golfu na olympijské hry na jednání MOV 9. října 2009 v Kodani významně přispěli takové osobnosti jako Tiger Woods, Padraig Harrington a Anika Sörenstam.
Nakonec chci připojit jednu vizi a snad poselství. Budoucnost českého golfu bude úžasná, když si profesionálové vezmou příklad z britského amatérismu, tedy že ne všechno je třeba dělat za peníze a že ke golfu patří velké srdce. A amatéři budou věřit tomu, že k velkým golfovým výkonům patří profesionální přístup a velká pracovitost. Jednoduše, profesionál nesmí chtít peníze úplně za všechno, zejména ne za amatérské výkony, a amatér může něco očekávat, jen když pracuje jako profesionál. Přeji všem čtenářům amatérské srdce a profesionální přístup.
Převzato z časopisu GOLF 10/2015
Text: Milan Veselý, foto: Zdeněk Sluka
|
< Předchozí | Další > |
---|
Přihlášení Golf News
Zahájen prodej voucherů 1fee2hráči na sezonu 2025, které umožňují na vybraných hřištích ve vymezeném čase po uhrazení jednoho fee hru dvěma hráčům. S ...
Kontakty
Redakce
Inzerce na www.golfinfo.cz
Inzerce v týdeníku Golf News
Inzerce v časopise Golf
Advertising in Golfinfo.cz in English
Advertising in Golf News in English
GOLF magazine profile in English
Profil časopisu Golf
Profil a ceník Ročenky Golf 2025/26
Profil Hot Travel Revue 2025
Profil Hot Equipment Revue 2025
Profil Hot Wellness Revue 2025
Austerlitz Golf Trophy 20.- 23.5.2025
Czech PGA Tour 2025
World Corporate Golf Challenge
Národní finále 13.8.2025
Kaskáda Golf Trophy 2.-5.10.2025
Grandfinále Czech PGA Tour 2025
CCB, spol. s r. o.
Okružní 19
638 00 Brno
šéfredaktor: Josef Slezák
e-mail: golfinfo@golfinfo.cz
mobil: +420 604 210 053
tel.: +420 545 222 774
RSS Sitemap Tvorba webových stránek Brno - Webservis © 2024. Všechna práva vyhrazena.
Zásady zpracování a ochrany osobních údajů.