il dlouhovekostGolf je, ve srovnání s jinými sporty, výjimečný zejména tím, že je možné ho provozovat do vysokého věku. Podívejme se na tento známý fakt z poněkud jiného úhlu. Jedna věc je chodit na golf v osmdesáti letech, druhá věc je být ještě schopen hrát bez zásadních omezení a hru si naplno užívat. Co můžeme objektivně udělat pro to, abychom toho byli schopni?

Lidský věk se prodlužuje, ale...
Bez nadsázky lze říci, že za posledních padesát let došlo k raketovému rozvoji všech vědních oborů. Pozadu nezůstaly ani ty, jež souvisí s péčí o lidské zdraví. Zejména ve vyspělých státech se stále dokonalejší lékařská péče odrazila na výrazném prodlužování lidského věku. Žijeme tak o hodně déle než naši předkové o pár generací zpět.
Má to ale háček! Současní senioři prožili své mládí a střední věk ještě za mnohem horších životních podmínek, než v jakých žijí mladí lidé v dnešní době. Před půl stoletím jsme neměli k dispozici ani informace o zdravém životním stylu a správném stravování, které jsou dnes všeobecně známy, ani nebyly dostupné kvalitní potraviny, které si dnes můžeme běžně koupit.
Byla jiná doba, žili jsme méně zdravě a naše strava byla často ze zdravotního hlediska nevhodná. Tělo nedostávalo zdaleka vše, co by dostávat mělo, a následky se ve vyšším věku logicky dostavily.
Takže je sice velmi potěšitelné, že žijeme déle, ale je třeba dodat, že naše tělesné schránky jsou často velmi opotřebované a neslouží nám již zdaleka tak dobře, jak bychom si přáli. Zejména problémy s pohybovým aparátem nám dokážou silně znepříjemňovat běžný život a negativně se projevují i na golfu.

Příčiny a následky
Nezdravý životní styl a špatné stravovaní jsou hlavními příčinami nedobrého stavu našich stárnoucích těl. Nevhodná skladba stravy, její nevyváženost v kombinaci s letitými špatnými stravovacími návyky, vykoná pozvolna své ničivé dílo.
Je nutno si uvědomit, že tělo je živý organismus, který se po celou dobu našeho života neustále regeneruje. Aby „průběžná údržba" byla plnohodnotná, tělo nutně potřebuje každý den pravidelný přísun všech potřebných živin. Pokud je nedostane, „údržba" nemůže být dokonalá a organismus postupně chátrá.
Například bílkoviny (proteiny) představují základní stavební kámen, a pokud se jich tělu nedodává dostatečné množství, má to velmi negativní dopady. Jistý významný lékař při svých přednáškách pro laickou veřejnost přirovnává tělo bez dostatečného přísunu bílkovin k zedníkovi, který má stavět dům, ale chybí mu cihly...
Pro dobrý stav zdraví je neméně důležité pít optimální množství vody. Průměrně hmotný jedinec by měl denně vypít cca 3 litry vody. Pokud vám to připadá moc, je dobré si uvědomit, že naše tělo obsahuje zhruba 65 % vody a každý den ji několika cestami značné množství ztratíme. Samozřejmě nejvíc močí, ale značné množství vody vypotíme, za jednu noc například vydýcháme až půl litru vody ve formě vodní páry.

Nepodléhejme pesimismu!
Na základě výše uvedených skutečností by mnohý z nás mohl podlehnout trudomyslnosti a beznaději! Na první pohled se přímo nabízí zdánlivě logický závěr, že když jsme nějaké půlstoletí tělo poškozovali špatnou stravou a nedostatečným přísunem vody, je již dnes vše ztraceno a nezbývá nám, než se smířit se špatným stavem těla. Tomuto postoji nahrává i jeho pohodlnost, protože všichni jsme tak trochu líní něco pro své zdraví dělat – vždyť rezignovat je tak snadné!

Dokud žijeme, tělo je schopno regenerace
Pro současné golfové seniory mám dvě zprávy – jednu dobrou a jednu špatnou! Ta dobrá zpráva je skutečnost, že naše tělo je schopno regenerace i v pokročilém věku! Náš organismus už sice jako celek nefunguje tak dokonale, jako když nám bylo dvacet, ale stále funguje docela dobře. Pokud mu budeme pravidelně dodávat všechny potřebné živiny a dostatek vody, řada neduhů se postupně zlepší. Nemůžeme očekávat zázraky, ale ruku na srdce, každé zlepšení uvítáme.
Nejpodstatnější je, že stále můžeme na pár let zastavit, nebo alespoň zpomalit celkový proces stárnutí, což je natolik významná skutečnost, že si zaslouží naši pozornost. Vždyť kdo by si nechtěl o pár let prodloužit aktivní život a například o několik let déle hrát náš milovaný golf bez větších zdravotních omezení!

Ta horší zpráva je, že nic v životě nedostaneme úplně zadarmo, takže těch pár krásných let aktivního života navíc nás bude něco stát! Musíme překonat vlastní lenost a vyvinout jisté úsilí, abychom změnili stravovací návyky a upravili jídelníček tak, aby odpovídal zásadám správného a vyváženého stravování. Pro mnohé z nás to nebude snadné, protože jak známo, zvyk je železná košile. A čím jsme starší, tím obtížnější je něco ve vlastním životě měnit.
Správná a vyvážená strava organismus postupně ozdraví a upevní naše zdraví. Touto cestou dokážeme nejen snížit tělesnou hmotnost, ale její blahodárné působení ovlivní náš celkový zdravotní stav. Mnohé obtíže se výrazně zmenší, případně postupně zcela zmizí.
Doporučuji vaší pozornosti následující článek, kde popisuji své dlouhodobé osobní zkušenosti a výsledky.

Nejdůležitější je najít silnou motivaci!
K tomu, abychom to dokázali, potřebujeme silnou motivaci. Je vlastně úplně jedno, co tou motivací právě v našem případě bude. Pro někoho touha být zdravý, pro jiného snaha zhubnout, pro dalšího to bude představa golfu bez zdravotních omezení.
Vřele doporučuji, abyste se zamysleli, co by vás dokázalo silně motivovat, a začali pro zlepšení stavu vlastního těla něco dělat! Naprosto nejlepší je začít s tím ještě dnes.

Převzato z časopisu GOLF 1-2/2018
Text: Jaroslav Drbohlav, ilustrační foto: Ingram Image


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
350 Kč,-

Zahájen prodej voucherů 1fee2hráči na sezonu 2024, které umožňují na vybraných hřištích ve vymezeném čase po uhrazení jednoho fee hru dvěma hráčům. S ...