il-sebeduveraStačí se pozorně dívat. Na každém drajvinku můžeme najít a pozorovat několik golfistek a golfistů, kteří se usilovně snaží o „dokonalý" golfový švih. Veškerou pozornost věnují zaujetí ideálního výchozího postoje, přesnému provedení nápřahu, rotaci trupu a vytáčení pánve, provedení prošvihu a zakončení v typickém golfovém konečném postoji přesně tak, jak to vidíme u našich golfových vzorů při televizních přenosech z PGA.

Je třeba říci, že pro přihlížející laiky při tom vypadají velmi elegantně. Celkový dojem trochu kazí jediný detail – většinou nejsou schopni správně zasahovat míčky a kontrolovat směr svých ran.

Golfová hůl je náš pracovní nástroj
S golfovou holí se musíme naučit pracovat stejně jako s jinými pracovními nástroji. Musíme si uvědomit, že dobrý golfový úder je velmi přesná a jemná práce, vyžadující dosažení ideálního kontaktu hlavy hole s míčem. Musíme se naučit míček při impaktu cítit, abychom byli schopni při každé ráně udělat přesně to, co potřebujeme. Když se budeme snažit jen do míčku holí tvrdě „praštit", nemůže to vést k uspokojivému výsledku.
Na hřišti je každý úder jiný, musíme umět míček přesně zasáhnout v jakékoli poloze a aktuální situaci. Stejně jako umíme například hřebík zatlouct kladivem jak v ideální poloze, tedy kolmo dolů, tak třeba do strany, nebo dokonce nahoru, musíme zvládnout i odpal golfového míčku jak na rovině, tak ve svahu, z hluboké trávy nebo z písku.
V bagu nosíme čtrnáct různých holí proto, abychom si mohli pro konkrétní ránu vybrat ten nejvhodnější nástroj. Je třeba si uvědomit, že každý z nich je určen pro jiný druh rány a vyžaduje jiný typ švihu. Čím lépe budeme své nářadí znát a umět si vždy vybrat ten nejvhodnější nástroj, tím bude naše hra dokonalejší.

K čemu slouží dobrý golfový švih
Naučit se dobrý golfový švih je velmi důležité! Je ale třeba si uvědomit, k čemu nám slouží. Celá tato velmi složitá soustava pohybů slouží pouze k tomu, abychom si vytvořili optimální podmínky a dokázali zasáhnout hlavou hole míček přesně tak, jak potřebujeme. Cílem není krásný a dokonalý švih, ale přesný odpal míče. Dobrý švih je tedy pouze nezbytným prostředkem k provedení dokonalého odpalu.
Všechno, co při nácviku ideálního švihu cvičíme, počínaje správným výchozím postojem, směřuje k vytvoření ideálních podmínek pro dokonalou práci holí a přesně provedený odpal. Je tedy žádoucí si stále uvědomovat, že dobrý švih je velmi důležitý, ale je to jen podpůrným prostředkem, cílem je dokonalá práce naším „pracovním nástrojem".
Pokud někteří amatérští golfisté nabudou dojmu, že když nacvičí před zrcadlem krásný a elegantní golfový švih, stanou se tím dobrými hráči, bohužel se velmi mýlí.

Jak zlepšovat práci s holí
Nejlepší cesta, jak se naučit pracovat s golfovou holí jako s pracovním nástrojem, je přestat se bát experimentů, prostě si s holí hrát a zkoušet, co všechno dokáže. Postupně tak získáváme stále větší cit a zjišťujeme, jak se míček při tom kterém způsobu odpalu chová, kam doletí a kam se ještě dokutálí. Začneme míček na hlavě hole cítit, postupně pochopíme, jaký nápřah musíme udělat, aby míček doletěl tak daleko, jak si přejeme. Naše práce s holí se stává postupně jistější a souběžně se zlepšuje i naše herní sebevědomí.
Pro získání citu je velmi přínosné učit se hrát jednou holí jakoukoli možnou délku rány. Když se například sedmičkou železem naučíme zahrát na doběh přibližně 40, 60 a 80 metrů, nejenže tím získáváme cit pro hru, ale tento typ rány se nám může na hřišti ve složitých herních situacích často hodit.
S tím souvisí i nutnost občas zkontrolovat, jakou délku ran dosahujete všemi holemi v bagu při plném švihu. Znalost „délek" jednotlivých holí je pro dobrý golf nezbytností. Jen je třeba pamatovat na to, že ve složitějších polohách míče na hřišti se dosažená délka obvykle trochu zkracuje, takže je vhodné upravit podle toho i výběr hole.

Neexperimentujte při soutěžní hře
Pokud hrajete turnaj, byť jen s kamarády o kafe a záleží vám na výsledku, nikdy při hře neexperimentujte a hrajte jen takové údery, které máte opravdu zažité a věříte si na ně! Golf je hra přiměřeného rizika – příliš opatrná „defenzivní" hra obvykle nepřináší dobré výsledky, přehnané riskování ale kazí skóre mnohem víc!
Když to všechno shrneme, závěr je jasný! Každý slušný golfista musí dobře znát všechny své hole v bagu, umět s nimi co nejlépe pracovat jako s nástroji a využívat všechny jejich speciální vlastnosti ke zlepšování úrovně své hry.
Krásný a dokonalý golfový švih je sice velmi důležitý, ale není naším hlavním cílem – je pouze prostředkem, jenž nám umožňuje naplno využít vlastnosti jednotlivých holí a hraní přesných a čistých úderů, které nám umožní hrát opravdu dobrý golf!

Převzatoz časopisu GOLF 11/2017
Text: Jaroslav Drbohlav, ilustrační foto: Ingram Image


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
Kč,-

...