il senioriLidský věk se v posledních staletích výrazně prodlužuje a tento trend v posledních desetiletích ještě zesiluje. Relativně nedávno byla šedesátka synonymem stáří, dnes lidé tohoto věku většinou ještě naplno pracují a ve volném čase jich značná část pravidelně sportuje. V golfu, který je pro lidi vyššího věku ideálním sportem, není žádnou výjimkou pravidelné hraní i po osmdesátce. To je pro nás – golfové seniory – skvělá zpráva! Je ale třeba dodat, že se týká jen těch z nás, kteří jsou ochotni pro to něco udělat!

Šance na aktivní a plnohodnotný život
Máme obrovské štěstí, že žijeme v době, kdy dlouhodobá politická a ekonomická situace v Evropě nahrává výraznému prodlužování lidského věku. Staří Čechové by o nás řekli, že si oproti předchozím mnoha generacím žijeme „jako prasata v žitě". Největší vliv na prodlužování lidského věku má nepochybně podstatně kvalitnější výživa a stále dokonalejší lékařská péče.
Značná část z nás, současných seniorů, má poměrně vysokou šanci dožít se třeba devadesáti i více let. Nejde ale ani tak o samotné dožití jako spíše o co největší prodloužení života v takové celkové kondici, abychom si krás života mohli naplno užívat, cestovat, přiměřeně sportovat, scházet se při tom s přáteli... a my, milovníci golfu, hrát svou oblíbenou hru!
Abychom získali pro tento záměr dostatečnou inspiraci, stačí se porozhlédnout po evropských golfových hřištích západně od našich hranic. Hraje tam překvapivé množství seniorů, často kolem osmdesátky, kteří osmnáctijamková hřiště zvládají bez větších problémů a hru si i naplno užívají. V rámci objektivity je ale třeba zdůraznit, že si tyto obdivuhodné schopnosti udrželi zejména vlastním přičiněním!

Stárnoucí tělo potřebuje větší údržbu
Všichni tito lidé, kteří jsou sice věkem senioři, ale svou fyzickou výkonností i vzhledem na to vůbec nevypadají, jsou zvyklí dlouhodobě o svou tělesnou schránku pečovat. V tomto směru se máme ještě hodně co učit!
Všichni jsme zvyklí brát jako samozřejmost, že čím starší máme auto, tím dokonalejší mu musíme poskytovat údržbu, aby nám spolehlivě sloužilo. U auta to většinou i všichni děláme. Stejně tak všichni dobře víme, že naše stárnoucí tělo by potřebovalo průběžnou výrazně kvalitnější péči a údržbu, ale až příliš často ji zanedbáváme. Nějak si neuvědomujeme, že auto si můžeme kdykoli pořídit jiné, ale ve vlastním zanedbaném těle budeme nuceni dožít až do konce, i když už třeba bude sloužit velmi špatně...
Jsme jen lidé, se všemi přednostmi i slabostmi, často jsme i nedůslední, zapomnětliví nebo prostě jen líní, máme spoustu různých zlozvyků a dlouhodobě zafixovaných návyků, které je s přibývajícím věkem stále obtížnější změnit. Naproti tomu je velmi snadné najít si kdykoli vhodnou výmluvu, proč právě dnes nemáme na péči o tělo čas. Co s tím?

Hledání dostatečné motivace
Hned v úvodu je třeba si říct jednu důležitou věc o motivaci! Je úplně jedno, co nás bude dostatečně motivovat k soustavné péči o vlastní tělesnou schránku, důležité je, aby to opravdu fungovalo! Praxe ukazuje, že u různých jedinců velmi často fungují jako motivace až kuriózní důvody, které jsou z pohledu ostatních z čistě racionálního hlediska úplně bezvýznamné, ale pro dané jedince jsou naprosto zásadní. Naproti tomu obecně uznávané zásady jim jako motivace nestačí.
Například všichni dobře víme, že obezita ohrožuje zdraví a snižuje sportovní výkony. Všichni také uznáváme, že zdraví je to nejcennější, co máme. Přesto nás to kupodivu dostatečně nemotivuje k soustavné péči o vlastní zdravotní stav a k rozhodnutí zhubnout. Tento důvod nestačil ani jisté dámě, která se ovšem pevně rozhodla bojovat s nadváhou proto, že velmi toužila vejít se do oblíbených plesových šatů, podobně jako jistý golfista, který se prostě vsadil s kamarády v hospodě, že zhubne o 10 kg. A oba zhubnout opravdu dokázali!
Z toho plyne poučení, že si každý z nás musí najít dostatečně silnou vlastní motivaci. Pokud nám, nadšeným golfistům, nestačí touha být i ve vyšším věku zdravý, mohla by nás motivovat lákavá představa, jak hrajeme golf po osmdesátce a jde nám to lépe než v šedesáti...

Nezbytná péče po šedesátce
Blíží se vám šedesátka nebo jste ji již překročili? Pak máte dvě možnosti a je jen na vás, kterou si zvolíte! První možnost je ta pohodlnější, ale nepříliš potěšitelná. Je to rezignace a smíření se s faktem, že to s vaší hrou půjde postupně a neodvratně z kopce, protože v sobě nenajdete dost morální síly a odhodlání začít něco pro udržení slušné kondice dělat.
V období mezi 60 a 70 lety bude vaše golfová výkonnost rok od roku po nenápadných krůčcích klesat, protože stárnoucí tělo bez nezbytné „údržby" ztrácí rozsah pohybu, sílu, rychlost, obratnost, kromě toho se bude prodlužovat doba nezbytná pro regeneraci. Zpomalí se rychlost vašeho golfového švihu a tím i délka vašich ran, spolu s rychleji přicházející únavou budete více chybovat a na jamkách, kde jste dříve hráli pary, budete hrát častěji o ránu víc. Po osmnácti jamkách se budete cítit unaveni a bude vás bolet celé tělo...

Chcete hrát golf i po sedmdesátce dobře a v pohodě? Pak je tu ta druhá možnost. Ta ovšem vyžaduje vzít rozum do hrsti a pro svou hru po šedesátce začít něco dělat! Pokud nám v tom objektivně nebrání závažné zdravotní důvody, můžeme udělat tři základní věci:

1. Přechod na správnou výživu
Nikoho z nás ani nenapadne, abychom auto „krmili" nekvalitním palivem, protože víme, že by mělo podstatně horší výkon a brzy dosloužilo. Sami sebe ovšem klidně krmíme nekvalitním a nezdravým jídlem, jíme nepravidelně a nedodržujeme pitný režim. Pokud s tím něco neuděláme, naše tělo bude chátrat rychleji a dříve doslouží (stejně jako to auto).
Podstata problému spočívá ve zdánlivém paradoxu, že i když jsme tlustí, jsme silně podvyživení. Obezita není vůbec znakem dobré výživy, je tomu právě naopak! Většina obézních lidí je silně podvyživena!

2. Snížení tělesné váhy a její udržování
Snížení tělesné hmotnosti a její udržování na ideální úrovni dosáhneme nejlépe přechodem na správnou výživu a dodržováním vhodného pitného režimu. Správné a vyvážené stravování dokáže udělat s vaším tělem „zázraky", což nejlépe dokazují skutečné výsledky lidí, kteří správné stravování přijali jako svůj životní styl.
Jak začít? Nejlepším a nejrozumnějším začátkem je najít si dobrého výživového poradce a se správnou výživou začít pod jeho odborným vedením. Velmi si tím vše ulehčíte zejména na začátku, kdy přeskočíte období metody „pokus – omyl" a spousty zbytečných odboček do slepých uliček.

3. Pravidelné cvičení
Správné vyvážené stravování a redukce nadváhy nám výrazně zvedne fyzickou výkonnost nejlépe v kombinaci s pravidelným cvičením a tréninkem fyzické kondice. Po šedesátce je ovšem namístě zatěžovat tělo jen přiměřeně a naučit se i dostatečně odpočívat.
Všichni víme, že pro golf je důležité udržení rozsahu pohybu, aby náš švih neztrácel na účinnosti. Měli bychom si proto najít čas alespoň třikrát týdně na uvolňovací cvičení.
Další důležitou součástí cvičení je přiměřené posilování celého těla, doplněné speciálním cvičením pro golf. Pořiďte si posilovací gumy, upevněte je ve vhodném místě zhruba ve výši 100 cm nad podlahou a několikrát týdně je tahejte různými způsoby, když základem bude jejich tahání podobně jako při golfovém švihu. Ideálně tím procvičíte ty svaly rukou i celého těla, které nejvíc při golfu potřebujeme. Nezapomeňte cviky provádět na obě strany!

Hrajte golf hlavně pro radost!
Každého golfistu pochopitelně potěší, když se mu hra daří! Jsme ale amatéři a zejména v seniorském věku bychom měli preferovat hlavně radost ze hry jako takové, z pohybu v přírodě s přáteli, naučit se užít si každý krásný den na golfu, i když nám to tam zrovna moc nepadá. Podstatné je přece to, abychom si mohli oblíbené hry užívat ještě spoustu let a v dobré kondici!

Převzato z časopisu GOLF 10/2017
Text: Jaroslav Drbohlav, ilustrační foto: Ingram Image


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
350 Kč,-

Zahájen prodej voucherů 1fee2hráči na sezonu 2024, které umožňují na vybraných hřištích ve vymezeném čase po uhrazení jednoho fee hru dvěma hráčům. S ...