Gaggenau-Hanak

il lekceTaky máte pocit, že u dlouhých ran vám míček často létá, kam se mu zamane? Jednou zatáčí vpravo, jindy vlevo a vy už přestáváte doufat, že se někdy naučíte zahrát rovnou ránu? Pokud patříte k většině amatérských golfistů, kteří s tímto problémem po dlouhá léta zápolí, pak čtěte dál, protože tento článek je určen právě vám!

Jistá „rovná" rána – sen každého golfisty
Známe to všichni moc dobře! Stojíme na odpališti, před sebou širokou fervej a chystáme se zahrát zdánlivě jednoduchou rovnou ránu. Jenže namísto toho, abychom provedli sebevědomý plný švih a spokojeně sledovali zvolenou trajektorii míčku, provádíme jeden cvičný švih za druhým a naše mysl je naplněna obavami, že místo rovné rány zase vyrobíme nechtěnou „zatáčku" a náš míček skončí hluboko v lese.
Jenže pokud je naše hra doprovázena trvalými obavami, že si nejsme jisti směrovou přesností svých ran, namísto radosti a potěšení ze hry si odvážíme z golfu jen zkaženou náladu a zklamání z dosaženého skóre. Je na čase se zamyslet, jak se naučit hrát rovné rány!

Neefektivní klasický způsob výuky
Je pozoruhodné, jak v trenérské práci dlouhodobě přežívají zjevně neefektivní metody výuky některých golfových dovedností. Obvyklý způsob výuky, jak zahrát rovnou ránu, je evidentně neefektivní, protože dlouhodobě nepřináší očekávané výsledky.
Trenér často s žákem stráví spoustu hodin na drajvinku a usilovně se snaží vysvětlit svému svěřenci všechny zásady ideálního golfového švihu, které se ho následně pokouší naučit i prakticky provádět. Jedním z hlavních cílů je naučit hráče kontrolovat směr rány. Praxe ale ukazuje, že u většiny amatérských golfistů to očekávaný výsledný efekt nepřinese. Z toho lze dovodit, že chybu je třeba hledat zejména v metodice výuky, nikoli v žákovi.

Jak se učit hrát rovné rány
Nejefektivnější cesta k rovným ranám vede zdánlivě nelogicky úplně jinudy, než byste čekali! Chcete se naučit hrát rovné rány? Naučte se nejdřív hrát „zatáčky" (draw, fade)! Hned v úvodu je třeba říci, že v golfu existuje celá řada hluboce zakořeněných mýtů a jedním z nich je přesvědčení, že zahrát vědomě „zatáčku" je nesmírně obtížné a že je rozumnější zůstat u rovných ran. Pravdou je ovšem pravý opak!
Zahrát dokonale rovnou ránu je v golfu prakticky nemožné, míček vždycky při odpalu získá alespoň minimální stranovou rotaci, a proto vždy alespoň nepatrně zatáčí ve směru této rotace. Stačí tedy naučit se provést švih tak, aby míček získal rotaci zvoleným směrem a ten pak, k našemu značnému překvapení, začne zatáčet zvoleným směrem a často mnohem výrazněji, než bychom očekávali.

Naučit se zahrát zatáčku doprava i doleva (draw a fade) je relativně snadné a jak rychle se to naučíme, záleží hlavně na schopnosti našeho trenéra vysvětlit nám, jak upravit švih, a samozřejmě i na naší šikovnosti. Podle mých zkušeností se ale průměrně šikovný golfista naučí hrát první zatáčky na drajvinku již v průběhu první hodiny, takže se výuky této dovednosti není třeba vůbec obávat.
Je jistě zřejmé, že tuto dovednost je třeba následně stále zdokonalovat a rozvíjet, protože naučit se dostat pod přiměřenou kontrolu míru zakřivení letu míče a dokázat zahrát zatáčku i na hřišti vyžaduje poctivý trénink.

Proč cesta k rovným ranám vede přes „zatáčky"
Golfový švih je velmi složitý pohyb, při kterém je třeba zkoordinovat činnost všech částí těla a provést vše velmi přesně. Proto i při podrobném a přesném výkladu není v našich silách všechno přesně pochopit a předvést. Už vůbec nejsme schopni jen na základě výkladu provést švih tak dokonale, aby míček letěl vždy rovně.
Proto je mnohem praktičtější jiná cesta. Nejdříve se naučit hrát zatáčku doleva i doprava a pro začátek se spokojit s tím, že míček zatáčí zamýšleným směrem. Vůbec nevadí, že zatím nekontrolujeme míru jeho stáčení, že nám zatáčí jednou víc a podruhé méně. Zatím nám jde jen o to, abychom se naučili takový druh švihu, který vyvolá stranovou rotaci míčku a tím i jeho zatáčení.

Podle mých zkušeností je mnohem jednodušší zvládnout tuto dovednost tréninkem na drajvinku a fungování švihu pochopit spíše pocitově než složitým teoretickým výkladem.
Když zvládneme základy zatáčky vlevo i vpravo, máme skoro vyhráno, protože švih, jenž vede k rovné ráně, leží přesně mezi zatáčkou vlevo a vpravo. Jinými slovy řečeno, když chceme zahrát rovnou ránu, musíme se vyvarovat všech úkonů, které vedou k vyvolání stranové rotace a zakřiveného letu míče.

Nevytvářejte si žádné domněnky a vyzkoušejte to!
Tuto poněkud neobvyklou metodiku výuky hraní rovných ran mám v praxi dobře vyzkoušenou a mohu na základě vlastní zkušenosti prohlásit, že opravdu funguje. Každý, kdo se naučí základy hraní tvarovaných ran, se současně značně zlepší i ve schopnosti zahrát rovnou ránu!
A tak největší překážkou na cestě za rovnou ránou je poněkud paradoxně naše vlastní hlava, přesněji způsob našeho myšlení. Často míváme silnou tendenci přistupovat k čemukoli novému se značnou nedůvěrou a pochybnostmi. Namísto toho, abychom každou novinku bez předsudků nejprve prakticky vyzkoušeli a teprve potom jí hodnotili, vytváříme si předem negativní domněnky typu „to přece nemůže fungovat" a sami se připravíme o příležitost výrazně zlepšit úroveň své hry.

Učit se tvarovat rány je opravdu zábava!
Učit se tvarovat rány je opravdu zábavné a vnese to do vaší hry nový rozměr! Pokud jste se o hraní zatáček dosud nepokoušeli, jistě vás to zaujme a až poprvé dokážete obstřelit strom obloukem zleva i zprava, budete nadšeni!
Snad ani nemusím zdůrazňovat, že trénovat tvarované rány se nám vyplatí nejen proto, abychom se naučili hrát rovné rány. Až se v zatáčkách zdokonalíme tak, abychom si troufli použít je i při soutěžní hře, otevřou se před námi nové možnosti, jak se vyhnout různým překážkám na hřišti jejich obstřelením a ušetříme si tím nejednu zbytečnou ránu navíc!

Převzato z časopisu GOLF
Text: Jaroslav Drbohlav, ilustrační foto: Ingram Image


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přihlášení Golf NewsPoradna

První dohraný míček nebyl vytažen z jamky před dohráním dalšího

Dobrý den. Dohrál jsem míček do jamky. Nežli jsem ho stačil vyndat spoluhráč také doputoval do jamky. Oba jsme byli n ...

Poradna

Garmin Approach S 60 versus Garmin Fenix 3

Dobry den. Mate zkušenosti s golfovou aplikaci (módem) u hodinek Garmin Fenix 3? Jaky je rozdil oproti specializovany ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...