SenioriJestli je pro někoho golf v nesoutěžní formě opravdu vhodnou pohybovou aktivitou, pak jsou to právě senioři. Na rozdíl od většiny jiných sportů, které pro ně začnou být s přibývajícím věkem fyzicky příliš náročné, je nesoutěžní golf příjemnou procházkou v krásně upravené přírodě a umožňuje jim pravidelně se setkávat a pobavit se s přáteli, s nimiž by se jinak dokázali setkat jen velmi zřídka.

Začít lze v každém věku
S trochou nadsázky lze tvrdit, že s golfem lze opravdu začít v každém věku. Zejména tehdy, pokud senior nezačne mít nepřiměřené výkonnostní ambice a nebude své tělo příliš zatěžovat nezvyklými pohyby. Nesoutěžní golf proto představuje ideální sport pro seniory, ať již jako příjemné vyplnění volného času, tak jako prostředek k upevnění zdraví a udržení základní fyzické kondice.
Současná generace seniorů má trochu smůlu, protože golf u nás zatím nemá dlouholetou tradici, a proto s ním dnešní senioři nepřišli v mládí vůbec do styku. A podle hesla „starého psa novým kouskům nenaučíš" je poměrně obtížné lidi vyššího věku přesvědčit, aby začali s něčím pro ně úplně novým.
Přes tuto skutečnost jistě stojí za to se snažit seniory ke golfu přilákat, protože tato věková kategorie je z ekonomického hlediska pro hřiště velmi perspektivní. Seniorů s relativně dobrým zdravotním stavem stále přibývá a jejich nespornou výhodou pro pokladnu každého hřiště je skutečnost, že jako penzisté mají možnost hrát golf i ve všední dny, kdy v dopoledních hodinách zejí hřiště prázdnotou.

Trefa do černého
Zacílení na seniorský nesoutěžní golf není pochopitelně samospasitelným řešením, ale je jednou z perspektivních cest, kterou je dobré se vydat. Ve světě si tuto skutečnost už uvědomili dávno a golfová hřiště se všemožně snaží přitáhnout na golf seniorské hráče zejména v hodinách, které lidé v produktivním věku tráví v práci. Různých slevových akcí pro seniory typu „sixty plus" najdeme na internetu ve světě spousty.
Objektivně je třeba přiznat, že i na našich hřištích již nějakou dobu podobné nabídky existují, té záplavě výhod, kterou poskytují hráčům vyššího věku hřiště ve světě, se ale zatím nemohou vůbec rovnat. Není to ovšem neschopností našich golfových managerů, ale celkovou ekonomickou situací tuzemských golfových klubů.
Zatím se jedná o začarovaný kruh, z něhož je těžké se vyprostit. Mnoho hřišť na málo hráčů znamená malé příjmy do pokladen hřišť a tím i nepatrný prostor pro poskytování slev seniorům. Málo atraktivní slevy nevyvolají dostatečný zájem hráčů vyššího věku, golfistů je tudíž málo, což vede k malým příjmům do pokladny... a tak pořád dokola.
V relativně blízké budoucnosti se situace může výrazně změnit, pokud ovšem pro to něco konkrétního v současnosti podnikneme. Základem je získávat co nejvíce nových golfistů, čas z nich udělá seniory dřív, než se nadějí. Navíc hráčů a hráček kolem padesátky je již dnes poměrně hodně a za deset let budou také v kategorii „sixty plus"...

Lákejme zachovalé seniory k nesoutěžnímu golfu
Časy se mění, lidé kolem šedesátky dnes nejsou žádní kmeti, jako tomu bývalo v minulosti. Lidský věk se výrazně prodlužuje, mnozí z nás k tomuto trendu přispívají vyznáváním aktivního a zdravého životního stylu a správnou vyváženou stravou, takže nám nic nebrání začít s golfem i po šedesátce, zejména v nenáročné nesoutěžní formě.
Lákat i lidi v důchodovém věku ke golfu je jednou z cest, jak dosáhnout výrazného zvýšení počtu nesoutěžních hráčů. Je třeba si jen k těmto lidem najít tu správnou cestu, najít vhodné způsoby, jak je účinně oslovit, a umožnit jim golf „ochutnat". Výsledky se nepochybně dostaví.

Převzato z časopisu GOLF 9/2017
Text: Jaroslav Drbohlav, ilustrační foto: Ingram Image


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
350 Kč,-

Zahájen prodej voucherů 1fee2hráči na sezonu 2025, které umožňují na vybraných hřištích ve vymezeném čase po uhrazení jednoho fee hru dvěma hráčům. S ...