il senior-1Když hrajeme golf, pro konečný výsledek má stejnou váhu každá rána, jak mimořádně dlouhý drajv, tak centimetrový pat. Po šedesátce je sice důležité udržovat dostatečnou délku ran, ale daleko důležitější roli začíná hrát kvalitní krátká hra. Řeč je o hře krátkými železy, především wedžemi a patrem. Hra v blízkosti greenu a na něm by měla být středem pozornosti každého seniorského golfisty.

Ztrácíte délku ran? Přidejte na přesnosti krátké hry!
Po šedesátce dříve či později přijde chvíle, kdy zjistíme, že naše rány začínají pomalu ztrácet délku. Tam, kde jsme hráli celá léta za stejných podmínek například devítkou, najednou raději saháme po osmičce a také naše drajvy jsou najednou o něco kratší. Je na čase přijmout tuto skutečnost jako fakt a chybějící délku nahradit přesností krátké hry.
Krátká hra nevyžaduje zdaleka tak vysoká fyzické úsilí jako dlouhé rány, takže i její trénink je mnohem méně fyzicky náročný. Pokud si na něj uděláme čas, můžeme si dovolit zahrát i několikanásobně vyšší počet ran, aniž bychom se nadměrně unavili. Krátkou hru můžeme trénovat i déle než hodinu a zahrát tak za jeden trénink spoustu ran i v seniorském věku.
To samé platí pochopitelně i pro patování, kde získání slušné kontroly tempa i směru vyžaduje systematický trénink a značnou trpělivost. Výhodou seniorského věku je možnost udělat si na nácvik krátké hry dostatek času.

Trénink krátké hry
Účelem krátké hry je přihrát si míček co nejblíže k jamce. O tréninku této složky hry bylo napsáno obrovské množství odborných publikací, navíc se návody na zlepšení pravidelně opakují v golfových časopisech. Zaměřme se proto pouze na zdůraznění několika jednoduchých návodů, jak zlepšit krátkou hru pomocí správné taktiky.
Pravidlo číslo jedna při amatérském golfu je prosté – riskujte obezřetně a raději méně než více. To platí i pro krátkou hru, kde nadměrné riskování v naprosté většině případů výrazně pokazí skóre. Jeden příklad za všechny. Pokud je vlajka u kraje greenu, obvykle se vyplatí nemířit přímo na ni, ale spíše na střed greenu, protože stačí malá chyba, a skončíte v rafu.
Pokud máte na výběr, volte vždy to snazší řešení. Čip na doběh je jistější než přesná vysoká rána, stejně jako kutálet míček po zemi je lepší než chip vzduchem v případě, že míček leží těsně u greenu. Při hře přes překážku (voda, bankr apod.) je lepší hrát delší ránu na jistotu, než riskovat, že míček skončí v překážce.
Dlouholeté zkušenosti praví, že amatéři mají tendenci přeceňovat své schopnosti zejména při volbě hole pro konkrétní ránu. Většinou zvolí kratší hůl, rána je tudíž příliš krátká. S tím souvisí i podcenění posouzení situace, například jestli v případě chyby je menší zlo přepálit cíl, nebo k němu nedohrát.

Představte si zamýšlenou trajektorii rány
Obecně platí, že u každé rány je třeba si předem představit její trajektorii od místa odpalu až tam, kde má míček zastavit. Je třeba předvídat nejen jeho dráhu vzduchem, ale i jak se bude chovat po dopadu na zem, kam asi odskáče a kam se dokutálí. S ohledem na všechny okolnosti konkrétní rány bude výsledek pokaždé úplně jiný.
Například naše chipy se výrazně zlepší, pokud budeme mít vyzkoušeno u několika holí, jaká trajektorie rány vzniká u každé z nich, jak vysokým obloukem míček poletí, kam dopadne a kde zastaví. Když si každou konkrétní ránu předem představíme, máme daleko větší šanci přihrát si na jednopat, případně i občas zahrát chip-in. Pochopitelně je třeba brát v úvahu zejména rychlost greenu a jeho sklon.
Při patování je žádoucí najít si takové držení hole, které nám nejvíce vyhovuje, a namísto neustálého experimentování se ho držet. Zejména u delších ran bývá důležitější zaměřit se na volbu správného tempa míče, protože chyba v délce rány bývá obvykle větší než v jejím směru.

Co říci na závěr?
Vyšší věk přináší v golfu většinou herní nevýhody, u krátké hry ale seniorský věk přináší i řadu výhod. Je to zejména zmíněná výhoda v podobě dostatku času na trénink, ale lze nalézt i další. K šedé hlavě patří také více klidu, rozvážnosti a zkušenosti, což jsou vlastnosti, které přispívají k preciznosti při provedení ran. Proto bychom v seniorském věku měli krátkou hru považovat za nejdůležitější součást naší golfové „výbavy".

Převzato z časopisu GOLF 10/2017
Text: Jaroslav Drbohlav, ilustrační foto: Ingram Image


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
350 Kč,-

Zahájen prodej voucherů 1fee2hráči na sezonu 2025, které umožňují na vybraných hřištích ve vymezeném čase po uhrazení jednoho fee hru dvěma hráčům. S ...