ilustrace-dvahraciČím nižší, tím lepší. Hendikep. Znají ho všichni. Ke golfu patří stejně tak jako par, bogey či Tiger Woods. Amatérští hráči různých úrovní díky němu mohou měřit své síly a neustále se ho snaží stlačovat na co nejnižší hodnotu. Kde se ale slavný hendikep vlastně zrodil?

Golf je snad jediný sport na světě, ve kterém se i amatéři mohou rovnat profesionálům. Mohou po jejich boku soupeřit na turnajích, řídí se stejnými pravidly a platí pro ně stejné podmínky. Čas od času se stane, že amatéři profesionály i porazí, dříve třeba i v turnajích kategorie major.
Profíci nehrají golf pro čest a slávu, ve hře jsou miliony dolarů za prize money, smlouvy od sponzorů a body do světového žebříčku. Ale ani amatéři nehrají jen tak pro radost. Golfem se sice neživí, věnují mu však dostatek času, chtějí v něm dosáhnout co nejlepších výsledků a chtějí se měřit s konkurencí, i když je mezi nimi značný rozdíl ve výkonnosti. A tak to bylo odnepaměti. Proto vznikl hendikep.

Pokud se chceme vydat po stopách golfového hendikepu, musíme se vrátit daleko do minulosti, konkrétně až do roku 1687. Tehdy, přesně 21. ledna, student medicíny univerzity v Edinburghu Thomas Kincaid, který hrával na Bruntsfield Links a Leith Links, rozebíral ve svých poznámkách, zda a s kolika údery je lepší hrát na více či méně jamkách.
S různými teoriemi se filozofovalo i nadále, pojem hendikepu ale vstoupil do golfového lexikonu až okolo roku 1870 a je spojen se známou hospodskou hrou 17. a 18. století – Hand in cap, což v překladu znamená ruka v čepici. Do hry se zapojili tři strany: dva hráči a jeden rozhodčí. Ti dva spolu obchodovali a rozhodčí byl zodpovědný za určení rozdílové částky. Cílem hry bylo, aby se za těchto podmínek obě strany dohodly. Této hře se později začalo říkat hendikep a pojem se přenesl i do golfového světa.

V tehdejší době zejména ve Velké Británii a Irsku popularita golfu obrovsky rostla a jednotlivé kluby s přibývajícími členy už jen těžko zvládaly sledovat hendikepy každého z nich. Proto se pro výpočet hendikepů začaly používat matematické výpočty a nejpopulárnější metodou se stal výpočet průměru nejlepších tří hráčových výsledků během jednoho roku.
Tento postup se ovšem nesetkal s přílišnou oblibou. Kritizovali jej zejména průměrní hráči, kteří tím měli mnohem menší šanci, že zahrají dobrý výsledek. „Pane, obávám se, že dle systému hendikepů je velice nepravděpodobné, aby vyhrál někdo jiný než nejlepší hráči," zazněl roku 1881 v jednech britských listech povzdech nejmenovaného hráče.

Hendikep se nicméně těšil oblibě. Mohl proti sobě hrát prakticky kdokoliv a kdekoliv. I díky tomu na začátku 20. století zažil golf další boom na obou stranách Atlantiku. V říjnu roku 1911 přijala první hendikepový formát i United States Golf Association (USGA). O rok později už se na základě hendikepu rozhodovalo o účastnících US Amateur, kde mohli startovat hráči s hendikepem šest a lepším.
Sytém hendikepů se v dalších letech neustále vyvíjel. Vždy ho ale spojovala myšlenka, kterou se vyznačuje i v současnosti. Umožňuje hráčům soupeřit mezi sebou, sledovat svůj vývoj, pokrok, pěkně ránu po ráně. A tak bude určitě fungovat i v dalších letech.

Převzato z časopisu GOLF 11/2015
Text: Petr Sobol, ilustrační foto: Ingram Image


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
100 Kč,-

Nejnovější edice nejdéle a nepřetržitě vycházejícího průvodce po českých golfových hřištích je opět k dispozici. ...