ilustrace-pohledMůžeme umět výborně švihat, zvládat dlouhé a přesné rány, mít výbornou fyzickou a psychickou kondici, skvělé vybavení a spoustu času na přípravu – a přece se nám nemusí dařit dosahovat očekávaných výsledků. Třeba je to tím, že neumíme objektivně zhodnotit konkrétní herní situaci a na základě toho se správně rozhodnout, jak hrát následující ránu!

Devadesátkrát se rozhodujeme, jak zahrát další ránu
Golf je nesmírně zajímavý mimo jiné tím, že o konečném výsledku rozhoduje nejen fyzická a psychická výkonnost a technická úroveň hráče, ale významnou roli hraje také správná herní strategie. Hrajeme-li hřiště například na 90 ran, jsme nuceni devadesátkrát zhodnotit aktuální herní situaci a devadesátkrát se rozhodnout, jak zahrát další ránu. Tahle spousta dobrých/špatných zhodnocení situace a následujících dobrých/špatných rozhodnutí je naprosto zásadní z hlediska konečného skóre.
Je třeba si uvědomit, že správné posouzení aktuální situace a následné rozhodnutí jsou dvě samostatné fáze, které je třeba vědomě oddělit a řešit každou zvlášť.

Objektivní zhodnocení situace je pro každého hráče jiné
Ať máme svůj míč na týčku, ferveji, zapadlý ve vysoké trávě nebo se zastavil na greenu, vždycky je třeba herní situaci řešit s ohledem na aktuální výkonnost a individuální schopnosti. Jinak situaci vyhodnotí profesionální hráč, jinak průměrný amatér. Objektivní zhodnocení situace odpovídající co nejpřesněji naší výkonnosti je pak dobrým základem pro rozhodnutí, jak budeme následující ránu hrát.

Opatrnost versus risk
Před každou ranou řešíme otázku, jak velkou míru rizika jsme ochotni podstoupit. Je zřejmé, že k dobrému výsledku pravděpodobně nepovede příliš vysoké riziko. Pokud při ráně hodně riskujeme, musíme být srozuměni s vysokou pravděpodobností mizerné rány a špatného výsledku.
Golf je hra a riziko vítězství nebo prohry, které ji nerozlučně doprovází, z něj činí vzrušující zábavu. Určité riziko budeme muset podstoupit vždycky, protože nejsme stroje a vlastní chybu nelze vyloučit ani při té nejlehčí ráně. Navíc k úspěchu vždycky potřebujeme i jistou dávku štěstí.

K solidnímu výsledku nejspíš povede „zlatá střední cesta", tedy rána hraná s přiměřeným rizikem. V praxi to znamená, že příliš opatrná hra se snahou o minimalizaci rizika nepřinese dobrý výsledek. Když si například pokaždé prodloužíme cestu na green o ránu navíc, abychom se vyhnuli rybníčku nebo bankru, nelze dosáhnout dobrého skóre.
Když ale budeme riskovat příliš a budeme se snažit hrát na pětiparové jamce druhou ránu na green, třebaže musíme odpálit na 200 metrů, přičemž před greenem číhá vodní překážka, pravděpodobnost, že zahrajeme nízké číslo, rapidně klesá.

Je důležité předvídat
Každou ránu je nutno posuzovat i s ohledem na následující úder. Je žádoucí zahrát nejen pěknou ránu, ale vytvořit si co nejvýhodnější pozici pro další fázi hry. Předvídání pravděpodobného výsledku rány a uvážení důsledků případné menší chyby nás často dovede k rozhodnutí, že nakonec zahrajeme jinam, než jsme původně plánovali.

Jakou ránu hrát
I když jsme jen průměrní golfisté, dokážeme docela dobře posoudit herní situaci. Většinou jsme si dobře vědomi, jakou ránu bychom měli hrát, aby riziko bylo přiměřené. Jenže v praxi se často zachováme úplně jinak, necháme se unést představou úžasné rány – a volíme riskantní variantu, která až příliš často skončí v lepším případě ve vodě nebo v bankru, v horším případě v autu.

Proč často volíme jinou ránu?
Každý průměrný golfista ví, že příliš vysoké riziko se nevyplácí. Přesto jej naprostá většina z nás často vědomě podstupuje. Znovu a znovu se necháváme zlákat vidinou vysněné rány s následným zklamáním spojeným s vyšším skóre.
Závěr je jasný – těch pár hráčů, kteří se dokážou rozhodnout pro optimální ránu a zahrají ji, patří k těm dobrým. My ostatní budeme dál občas příliš riskovat v naději, že zahrajeme úžasnou ránu, a ulpíme v průměru...

Převzato z časopisu GOLF 10/2015
Text: Jaroslav Drbohlav, ilustrační foto: Ingram Image


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
100 Kč,-

Nejnovější edice nejdéle a nepřetržitě vycházejícího průvodce po českých golfových hřištích je opět k dispozici. ...