BelohubyČasto jsem si říkal, že kdybych golfoval už jako dítě, nevmanévroval by se mi jednoznačně jako pozitivní vzor chrabrý Old Shatterhand a jeho bratr, indiánský náčelník Vinnetou: jenže oba zpropadeně nudní. Nudní až asexističtí jako, řekněme, golfový Mirek Dušín – tedy Phill Mickelson. Nebo jiní antihrdinové, postavy hlavně americké PGA dneška: Mahan, Moore, Simpson, Teater, Haas, Rose, Bradley, Curtis, často Donald, trio boys (Day, Vijay, Gay) – s Vijayem je i někdy sranda, když to tradičně opakovaně „podělá", navzdory svému jménu i „Kuchař" a další „nepoživatelní".
Musím třikrát kontrolovat, jak se jejich jména píší. Neznám jejich příběhy, švihy, stereotypy, a vůbec mi to nevadí. Jsou jak nudný dým červenokabátníků od dob prohry u Big Hornu. Za chvilku pryč, a kdyby ne, tak jen čárečka do historie.

Komu bych v golfových indiánkách fandil? Asi tomu, kdo by se dobře imitoval a koho by šlo ztvárnit: „Dostal´s mne, tím svým dobře cíleným berdíkem jako posledním v hlavni, Tigeře. Ale já si tě vychutnám na Rio Negro (přelož Blue Monster)! A pranic ti nepomůže luk jak hook!"
No jasně že fandit desperátu Tigerovi tvářícímu se po nepovedené ráně tak, že je blízek svatého obřadného sebezničení henryovskou opakovačkou! Ve snech bych asi viděl jako hrdinu i pihovatého Paddyho Roryho nalévající se po každé ráně irskou whisky, a pak vypité panáky střílejícího po všech rafech v okolí ze zrezivělé čínské pistole s jakoby směšnou trajektorií loga Nike.
Nebo by ve snech hrál třeba kovboj Norman až z daleké Austrálie se střechou širáku širší než místa dopadových zón bývalých jím poražených figurín. A hodně replik by měl drsný „chlápek vod koňů Fredík Couplesů, kterej nenosí ani kovbojský křumple", ale tenisky! Británii by zastupovali Šťastný Luke Donald, kterého nuda někdy poráží, ale on to občas zachrání. A komu bych fandil dále, koukaje jako jinoch na golf, a ne jen na německé indiánky?

Bojovali by Clarke, Faldo i nešťastník Rocca, bojuje Westwood, D. Howell, Manassero i García a dřívější super-kanón Canonica. Určitě bych se zhlédl v symbióze dvou charakterů – rozhodně respektu pravidlům a danému slovu. Tedy prolnutím Vinetoua a Oldy Shatterhanda – ta se mi slívají do postav Palmer a Nicklaus a dalších té doby. Prostě boje, ale plné respektu, originality a důvěryhodnosti.
Určitě by ve snech hrála Annika-Či a taktéž jako Harmonica by na struny srdce drnkal zesnulý Ballesteros a horda „Španěláků", ale určitě (!) by tam nehráli ani jako honáci a milovníci ohnivé vody hejtypočkejové, lhostejno zda Karel May nebo Martin Kaymer. Prostě tak to vidím dnes.

Žádní učesaní klaďasové. Taky zřejmě proto se dívám na golf, u kterého čekáme osobní dramata planá syrovosti. Ale zejména z US PGA na ČT 4 Sport nějak, obávám se, nedokážeme zažívat přínos bez současného pití sterility. To, dle mého, přenos posunuje do nedůstojné taškařice.
Nechci jako novinář časem odejít do golfových lovišť s ostudou, že se neptám čtenářů, tak se tážu a pište na Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript : Jak (zejména americkou) tour vidíte vy? Koho rádi sledujete a proč? A kdo je vám fuk? Kdo je pro vás přínosem z moderování ve čtyř až pěti českých stanic a proč? A pro dnešek už dost otázek, a klid při přenosu z Riviery z Palisád!
Mé sestry a mí bratři, brzy ať jsou i naše ferveje široké, greeny čitelné a placatice plné. Howgh!

Text: Jan Bělohubý, převzato z časopisu GOLF 3/2013


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
100 Kč,-

Nejnovější edice nejdéle a nepřetržitě vycházejícího průvodce po českých golfových hřištích je opět k dispozici. ...