Belohuby-JanV rámci přípravy tohoto článku jsem si udělal soukromou anketu mezi desítkami známých. A výsledky jsou zcela očekávané: propadák amatérského golfu vyjma dětského, z mužského profi a až na výjimky (!) žádný zájem o „self-hvězdičky", které se předvádí, vymlouvají a málo dřou, slušný zájem o ženský golf a společenská prestiž golfu seniorského. A opovrhování komerčními loutkami typu moderátor Primy Šebrle, též prakticky nikoho nezajímá dříve protežovaný Němec Čejka. Tak takto vnímá většina z těch, kteří se v golfu pohybují mnoho let a golf milují. Koho naopak sledujete nejraději? To je přece jasné, kdo je česká královna – pardon, vlastně princezna!

Přiznávám, že jsem vůbec žádnou anketu, a to ani neoficiální, původně dělat nezamýšlel. Při přípravách materiálu se mi ale opakovaně hlavou honily nejrůznější a často protichůdné názory, které za poslední rok nebo dva slýchávám. Ještě podotýkám, že se jednalo opravdu o povídání s přáteli, nikoli o průzkum, natož reprezentativní. Jen jsem si prostě po „masážích" z některých zdrojů chtěl ověřit, zda mé okolí některé věci vnímá jinak, než některá média (případně „média") a někteří lidé říkají. Vyptával jsem se golfistů, kteří ale golfové rubriky sledují jen nahodile.
Potom někdy v období mezi ženským LET na Dýšině a mužským podnikem z European Tour na Albatrossu vzniklo redakční zadání článku a s tím i logická otázka porovnání zájmu o ženský resp. mužský profi golf.
Obé bylo doprovázeno absencí jakýchkoli známých jmen ve startovních polích při obou podnicích, malou účastí diváků při obou podnicích a tím, aby ani jedním cutem (při LET překvapivě, při EPGA by překvapení bylo, kdyby někdo prošel) neprošel jediný z Čechů a jediná z Češek, hrající v dokonale známém domácím prostředí?
Máme vůbec potřebu sledovat golf někoho, kdo umí nebo uměl mluvit stejnou řečí? Koho z Čechů chceme sledovat, kdo nám je ukradený a o koho máme zájem a komu fandíme?

Názor I: „Na dědky a baby je prima se koukat, spíš lidsky"
Nejprve jsem nebyl vůbec překvapen, když mi řada z vás odpověděla, že turnaje seniorů, a to prakticky v jakékoli úrovni a v jakémkoli věku, jsou pro vás milou a přínosnou inspirací. A řekli to i mnozí mladí kamarádi, často vrcholoví hráči, kteří rozhodně nebudou omdlévat nad 180metrovými drajvy dědečků.
Prostě ke golfu „dědci" tak nějak patří. U seniorů je vám také jedno, zda raději sledujeme „holky, nebo kluky", dokonce by se dalo říci, že „mix" je optimální. Nebo přídech exhibice, což by mohl splnit docela dobře občasný turnaj exhibičního charakteru seniorské profi PGA kdesi ve středních Čechách, který ovšem podle některých názorů v poslední době upadá a který má pověst polozavřené akce bez reklamy, PR, pozvánek, médií a bez informací včetně dopravních. Byť zde hrají i někteří čeští profesionálové.

Názor II: „Na amatérce včetně mistrovství jste jak vetřelec"
Pokud jde o amatérské turnaje, donesly se mi k uším poměrně velké výhrady. „Je to svět sám pro sebe, uzavřená společnost," říká jeden názor, „když tu nehraje vaše dítě, cítíte se jak vetřelec." Podle drtivé většiny vás se nepočítá s parkováním, občerstvením pro návštěvníky, organizací, nevíte, kdo kde startuje, informační tabule schází i u nejlepších fligtů... Zkrátka výlet s cílem „podívat se, jak to hrají kluci a holky, je poměrně zbytečný".
„Měli jsme silný pocit, že tam překážíme," popisuje letitý názor nekonfrontační golfista, který na prestižní republikovou amatérskou akci vzal své příbuzné – ti totiž bydleli nedaleko hřiště a hráč sám tuto osmnáctku přes půl republiky vzdálenou ještě neviděl, takže chtěl spojit příjemné s užitečným. Ale pak musel žehlit negativní emoce ze strany příbuzných.
Organizátoři vůbec nepočítali, že by přijel někdo zvenčí, komu tam nehraje dítě, nebo příbuzný, který již ví, jak a kde se má pohybovat. Tady, přiznejme si, jde o letitý problém amatérské soutěže včetně těch nejvyšších podniků, které se často nesou v duchu „diváci, fajn, když přijedou, ale naprosto nic pro ně nepřipravíme." Je ovšem fakt, že amatérky nereprezentují golf vrcholný, protože každý, kdo se mu chce věnovat vážně, musí obvykle přestoupit k profesionálům.

Názor III: „Profíci muži jsou většinou nafoukané primadony"
Poněkud jiná situace je u mužů profesionálů. V mezititulku vyjádřený názor, že velká část mužů profíků se chová nafoukaně a jako golfové primadony, bych asi sám podepsal. Byť jsou výjimky, které si pochvalu zaslouží, a je vidět, že i při jejich drobném úspěchu jim mnozí (nejen známí a kamarádi) ze srdce fandí.
To je však podmíněno přístupem: pokud jsou plní řečí o tom, jakou mají bravurní a s ostatními srovnatelnou techniku a že mezi nimi a třetiligovými hráči na túře vlastně nejsou žádné rozdíly, že jim schází trošku toto „štěstíčka" a chybí jim jen ty zkušenosti z venku, tak asi mnozí cítíme, že takto si říkat o podporu a vzbuzovat sympatie opravdu nelze.

Přesto je pár českých jmen, která by diváky přitáhla, jsou respektována a prostě se jim fandí. Ne, nebudu s ohledem na hodně domáckou „metodiku" své pidianketky od známých uvádět jmenný sumář, ale budete-li tipovat jména Stanislav Matuš, Lukáš Tintěra, Filip Mrůzek či některá další, určitě se trefíte. Ale není to žádný nepřeberný zástup a pánové mají před sebou (nikoliv na drivingu a nikoli před sponzory, ale před běžnými fanoušky!) ještě mediálně i lidsky kus práce.
Není ovšem cílem dělat nějaký žebříček, ale spíše ukázat, že Češi budou fandit (nejsme-li jejich kamarádi z klubu, z PRO-AMu, z jedné dědiny atd....) hlavně těm, kteří budou s fanoušky i médii aktivně komunikovat, nebudou zakaboněně prchat po pokaženém kole na driving a na logické otázky „Co se stalo?" nebudou reagovat hrubě, ale naopak pozitivně zapůsobí i sebekritika i sebeironie.

Názor IV: „Co to českou PGA reprezentuje za neznámé mládence?"
K tomu přispívá nepřehledná kamuflovaná politika přidělování divokých karet sponzorů, PR promotérů, kteří zapomínají, že mnoho golfistů ve své profesi umí rozeznat lacinou a odfláknutou PR, a nepadnou na zadek z toho, že někdo uspořádá turnaj, na kterém hraje drtivá většina no-name hráčů včetně českých.
Navíc s každou takovou akcí kolují při neoficiálních setkáních novinářů zřetelnější historiky o tom, na co všechno se prostě „nesmíme!" ptát (nasazování příbuzných, synů kamarádů a podobně). Zde si prosím uvědomme, že ostatní hráči a funkcionáři mají zakázáno negativně mluvit o svých spoluhráčích, takže přímá citace včetně kritiky je prostě vyloučená.

Začal jsem o golfu psát před téměř dvěma desítkami let a věřte mi, bylo to stejné. Velká slova byla při akcích konfrontována s velkými nadějemi a následovalo velké zklamání, abychom se (stejně jako při volbách) zase do další akce nechali uchlácholit úvahou, že příště to už určitě vyjde...
Ano, nemůže to každý zvládnout jako Phil Mickelson, ale věřte, že být milý a vstřícný k davům (i on bývá unavený nebo cítí vnitřní běsy) se ale každému vrátí. Každému! Asi nikdy nezapomenu na vstřícnost, úsměv a pokoru, s jakou vítěz British Open při jedné exhibici na středočeském hřišti přistupoval k nám, rekreačním toporům, ohýbal se a z připravené pyramidky bral rukou jeden po druhém míčky a stavěl nám je na týčka. „To je moje práce, nyní já sloužím vám a připravuji vám míčky," říkal vítěz British Open.

Názor V: „Čejka není Čech a Šebrle není golfista
Když se ještě zastavíme u mužů, pak u dvou konkrétních jmen. Z vašich názorů, které jste mi poskytli, totiž vystupovala nejvýrazněji. Moneymaker a moderátor kvazizpravodajství Primy Roman Šebrle. „Chlap je to pěknej, ale měl jen běhat, skákat nebo se usmívat – když ho vidím mluvit, nedejbože jednou chovat se na golfu na hřišti, najednou vidím, že tomu člověku opravdu jde jen o sponzory, být středem pozornosti," myslí si asi padesátiletá golfistka. Takto se vyjadřovalo více z vás.
Několik známých, kteří golf jinak docela sledují a orientují se v dění, jsem „zaskočil" otázkou na další kontroverzní postavu: „Hraje ještě Čejka a s jakými výsledky?" Řada lidí vůbec netušila, prý se něco někde mihlo, ale rozhodně je nezajímá. „To, že se tu narodil a žil do dvanácti let, přece neznamená, že mu musím fandit, zvlášť když sem nejezdí a nehraje za nás," logicky uvažuje další dlouholetá golfistka. „Taky mi vadilo, jak o něm furt v televizi mluvili, i když hrál čočku – myslím, že to bylo takové já na bráchu."
Golfisté – nebo alespoň v mém okolí – jsou tedy citliví na vyprázdněná jména, přezíravé a hrubé chování a výlučně komerční zaměření, přičemž podle drtivé většiny mnou oslovených nejvíce vadí duo Šebrle/Čejka. Vyjádřili by to ve zkratce asi takto: Čejka není Čech a Šebrle není golfista. Rozhodně je tak lidé nevnímají. Musím říci, že lépe bych to asi nevyjádřil.

Spilkova-Klara-BelohubyNázor VI: „Holčičí golf je příjemnější. A všichni fandíme Kláře!"
S názorem, který jsem od oslovených známých a přátel slyšel na téma ženského českého golfu profesionálního, bych asi úplně nesouhlasil. Třeba s tím, že je tzv. jen „na doběh" a nejde hladově po fangli. Je asi pravda, že ženský golf je vizuálně (nejen pro nás muže) pohledný, ukazuje módní trendy oblékání, a přitom máloco u děvčat je trapné. A přitom z pohledu sportovního jsou u ženského golfu vidět stejné emoce nadějí i zklamání jako u mužů.
Ztotožňuji se také s tím, že u děvčat nejsou téměř vidět negativní věci, především povýšenost a hrubé chování či přezíravost vůči fanouškům, což je velmi často a mnohdy právem vytýkáno mužům, nejen českým. Je až neuvěřitelné, jaký je rozdíl ve vnímání českých profesionálů (byť jsou výjimky, ale i ty by na sobě měly dále pracovat) a Kláry Spilkové. Zde zcela jednoznačně odpovídají prakticky všichni, kterých jsem se ptal na otázku, koho z českých dobrých hráčů znají, sledují, na koho by se šli podívat a komu by fandili.
Máte stejný, nebo jiný názor? Napište mi, tomuto tématu se s ohledem na souhlasné i nesouhlasné reakce a zájem čtenářů chci věnovat i nadále!

(Článek vyjadřuje osobní názor autora, který se nemusí shodovat s názorem redakce.) 

Převzato z časopisu GOLF 10/2014
Text: Jan Bělohubý (hlava), foto: Jan Bělohubý


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
100 Kč,-

Nejnovější edice nejdéle a nepřetržitě vycházejícího průvodce po českých golfových hřištích je opět k dispozici. ...