il SenioriKdy se vlastně člověk opravdu stává seniorem? Když začne pobírat starobní důchod? Nebo když ho poprvé někdo v tramvaji pustí sednout? Nebo je věk opravdu jen číslo v rodném listu a člověk je tak starý, jak se sám cítí? A je sportování vhodná aktivita i pro lidi, které již stát pasoval na seniory, protože jim přidělil penzi?

 

 

 

Není senior jako senior
Jednoznačná odpověď na otázky v úvodu tohoto článku neexistuje. Formálně se pro stát i pro celou společnost nepochybně stáváme seniory ve chvíli, kdy získáme nárok na starobní důchod, tedy zhruba kolem šedesátky. Život ale naprosto jasně ukazuje, že fakticky nás nelze házet všechny do jednoho pytle, protože rozdíly ve vzezření i v celkové fyzické a psychické kondici jsou u jednotlivců obrovské.
Stačí například přijít na sraz třídy ze střední školy po padesáti letech (fuj, strašné číslo!). Nelze přehlédnout, že spolužáci se zde dělí do dvou naprosto odlišných skupin. V té první jsou lidé, kteří stále žijí aktivně jako zamlada a věkem se příliš nezabývají, v té druhé jsou ti, kteří již přijali status starého člověka a na všechny aktivity rezignovali. Rozdíl mezi nimi je obrovský!

Jistě, čas nezastavíš a všichni již máme prošedivělé vlasy a vrásky v obličeji, ale příslušníci té první skupiny mají stále jiskru v oku, jsou veselí a optimističtí, mluví o tom, co dělají, o svých volnočasových aktivitách a o svých plánech do budoucna. Vedou aktivní a zdravý životní styl a stále je baví různé pohybové aktivity, hrají tenis a golf, v létě jezdí na kole, v zimě lyžují a rádi cestují po světě.
Příslušníci té druhé skupiny se již dávno pasovali na dědečky a babičky, mají jaksi vyhaslý pohled a na aktivní životní styl již dávno zapomněli. Nic nedělají, nechodí ani mezi lidi, jsou pesimističtí, ztratili smysl pro humor, neprovozují žádné pohybové aktivity a nic konkrétního neplánují ani do budoucna.

Aktivní životní styl
Aktivní a zdravý životní styl, nejlépe doplněný správným a vyváženým stravováním, je pro nás seniory doslova živou vodou. Bez nadsázky lze tvrdit, že prodlužuje schopnost plnohodnotného života o spoustu let!
Je samozřejmé, že s přibývajícími léty je vhodné postupně vypustit sporty, které vyžadují extrémní rychlost, sílu a obratnost, a zaměřit se na ty disciplíny, jež naše tělo extrémně nezatěžují a naopak ho udržují v dobré kondici. Velmi vhodná je například cyklistika v rekreační formě a cykloturistika, pěší turistika, v zimě běžecké lyžování... Zkrátka všechny pohybové aktivity, kde nepřekračujeme aerobní zátěž.

Na konec jsem si samozřejmě nechal náš oblíbený golf, který je po všech stránkách pro seniory naprosto ideální. Pokud si při něm správně nastavíme své priority a ujasníme si, co je vedle vlastní hry naším cílem, máme vyhráno! Golf pak pro nás není jen příjemnou zábavou a kratochvílí, ale současně může být velmi přínosný i pro upevnění zdraví!
Hrajeme-li pravidelně, může dobře posloužit i ke snížení naší tělesné hmotnosti a k udržování rozumné váhy, což je pro zdraví velmi důležité. Pochopitelně pouze za předpokladu, že si po hře odpustíme půl kachničky se zelím a osmi knedlíky, doplněné dvěma pivy...
Pravidelné rekreační sportování i jiné pohybové aktivity zlepšují a udržují fyzickou i psychickou kondici a kladně ovlivňují zdravotní stav, který fakticky rozhoduje o tom, zda budeme sportovat a hrát golf do šedesáti nebo třeba do osmdesáti let.

Počet aktivně žijících seniorů stoupá
Protože mě problematika aktivního života seniorů zajímá profesně i osobně, pozorně sleduji život kolem sebe a s potěšením zjišťuji, jak rychle stoupá počet lidí vyššího věku, kteří vyznávají aktivní a zdravý životní styl. Při svých častých výletech na kole potkávám stále více čiperných seniorů, kteří již evidentně překročili sedmdesátku, ale stále se umí radovat ze života, jezdí na kolech po horách, chodí na pěší výlety, cestují po světě..., a samozřejmě i ty, kteří pravidelně hrají golf.
Ano, u těchto lidí je věk opravdu jen bezvýznamným číslem v rodném listu! Vážení seniorští golfisté, položme si teď zásadní otázku: Chceme patřit k těmto úžasným lidem, nebo k těm ostatním?

Převzato z časopisu GOLF 9/2017
Text: Jaroslav Drbohlav, foto: Ingram Image


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
350 Kč,-

Zahájen prodej voucherů 1fee2hráči na sezonu 2025, které umožňují na vybraných hřištích ve vymezeném čase po uhrazení jednoho fee hru dvěma hráčům. S ...