kasinaondrejNikdy nezkoušejte říci golfistovi, který právě prohrál zdánlivě bezpečně vyhraný turnaj na poslední jamce, že je to cenná zkušenost. Že je to tvrdá, ale užitečná škola života a svého druhu otevření cesty k příštím vítězstvím. Dobře vám radím, nikdy tohle neříkejte člověku, který právě udělal sérii neuvěřitelných chyb na předposlední nebo poslední jamce, a připravil se tak o vítězství, k němuž by mu bývalo stačilo i to, kdyby už z odpaliště míček před sebou kulil patrem…

Pokud nemáte dostatek emoční inteligence a intuice, a přece jen se odhodláte sdělit podobnou myšlenku zbědovanému golfistovi ve stavu šoku, pravděpodobně vás čeká buďto verbální, nebo fyzický útok.

A přece, vše co jsem výslovně nedoporučil říkat golfistovi, který právě prohrál zdánlivě vyhraný turnaj, je pravda. Abychom mohli něco neuvěřitelně prohrát kumulací naivních chyb v samém závěru, musel tomu předcházet dobrý výkon. Abyste mohli zahodit vítězství na poslední jamce, je nutno umět hrát a předvádět to na 17 jamkách. Podle toho, jak se člověk vyrovná s takovou zkušeností, se ukáže, z jakého je materiálu, co v něm je a co z něj bude.

Pokud vás něco podobného potkalo a dosud jste ve fázi, kdy pochybujete, jestli se z toho dokážete zotavit a příště v rozhodující chvíli nezaváháte a nezhroutíte se – pak vám doporučuji přečíst si esej Bohumila Hrabala „Legenda zahraná na strunách napjatých mezi kolébkou a rakví“ z knihy Morytáty a legendy. V tom textu je obsaženo syrově pravdivé a současně poeticky vyjádřené pochopení podstaty našeho bytí. Podstaty spočívající v tom, že pouze pod tíhou kruté zkoušky se ukáže, jací doopravdy jsme, jaká je naše skutečná „lidská tonáž“.

Touto zkouškou v počátku roku 2012 určitě prošel nadějný nováček americké PGA Tour Kyle Stanley, který po čtyřech dnech skvělé hry přišel na odpaliště poslední jamky turnaje Farmers Insurance Open na hřišti Torrey Pines v Kalifornii se třemi ranami náskoku. Triple bogey na poslední jamce ho poslalo do rozehrávky, kterou pak prohrál. Zdánlivě hororovou scénu pak komentoval jiný americký golfista Robert Garrigus, který řekl, jak mu bylo moc líto, že neměl telefonní číslo nešťastného Stanleyho, aby mu zavolal a utěšil ho.

Sám Garrigus totiž prošel stejnou zkušeností v turnaji St. Jude Classic v roce 2010, kdy rovněž ztratil vítězství vinou triple bogey na poslední jamce turnaje. Ve stejném roce pak dokázal vyhrát turnaj PGA v Disney a skončil na třetím místě v loňském US Open, což jej kvalifikovalo na letošní Masters. Garrigus chtěl nešťastnému Stanleymu nabídnout poučení, jež mu dal zkušený golfista Chris DiMarco po onom zhroucení na St. Jude Classic v roce 2010: „Abyste to mohli totálně zkazit na poslední jamce, musíte se napřed dostat do vedení. A když to dokážete jednou, není žádný důvod, proč byste to neměli dokázat příště a dotáhnout to až do konce!”

Kyle Stanley potvrdil tuto předpověď hned 5. února 2012, když bezchybným závěrem vyhrál turnaj PGA Tour Phoenix Open ve Scottsdale v Arizoně. Bylo to jeho první vítězství v PGA Tour a vyneslo mu 1 098 000 dolarů.

Pro ty z nás, kdo jsou z poctivého materiálu, jsou dnešní prohry předsíní budoucích vítězství. Vzpomeňte si na to, až budete někdy v pokušení po neúspěchu propadat našemu národnímu folklóru – malomyslnosti a krasosmutnění…

Text: Ondřej Kašina
Převzato z Golfu 3/12

 


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
350 Kč,-

Zahájen prodej voucherů 1fee2hráči na sezonu 2025, které umožňují na vybraných hřištích ve vymezeném čase po uhrazení jednoho fee hru dvěma hráčům. S ...