KasChcete si více užít golf a u toho se současně zlepšovat? Že tahle kombinace není možná? Ale je! Stačí jen zapomenout motivační citáty, nečíst články mentálních koučů a lépe poznat vlastní schopnosti a slabiny. Nechtít nemožné a co nejlépe využít to, co opravdu dokážeme. Nepřítelem dobrého výsledku totiž často bývá nereálný sen o dokonalosti.

Žijeme dobu, která oceňuje pouze výkon. Pouze ti nejlepší jsou vážení a ctění. Tahle psychóza se šíří z nejvyšších sfér politiky, podnikání a sportu a kontaminuje i mysl obyčejných lidí – včetně golfistů. Významná část rekreačních hráček a hráčů, namísto toho, aby se radovali, že nejsou závislí na svých výsledcích, se stresuje a kazí si náladu falešnými představami o nutnosti být stále lepší. Lepší než lze. Ale golf je ze své nejhlubší podstaty mentální hrou, která trestá napětí a vnitřní nesoulad v člověku. Takže každá nemístná touha po přehnaně dobrém výsledku vede ke špatnému konci.

Jak se této časté a smutné chybě vyhnout? Pro začátek navrhuji, abyste si přečetli skvělou knihu pana doktora Františka Koukolíka „Bulšit". Je to fascinující a poučné čtení o tom, jak nebezpečné žvanění otravuje média, organizace, vědu a další oblasti. Za sebe dodávám, že specifickým a velmi nebezpečným druhem žvanění, které otravuje naše mysli, jsou takzvané motivační články a citáty.
Pokud chcete být lepším golfistou a moudřejším člověkem, vypěstujte si varovný mechanismus, jenž dokáže identifikovat nabubřelé motivační citáty, které jsou schopny v člověku narušit přirozené sebehodnocení. Například:

• „Jestliže neumíš, naučíme tě, jestliže nemůžeš, pomůžeme ti, jestliže nechceš, nepotřebujeme tě!"
• „Co chceš, to můžeš!"
• „Vysoké cíle, třebaže nesplnitelné, jsou cennější než nízké, třebaže splnitelné!"
• „Slaboši čekají na příležitost, silní ji pro sebe vytvářejí!"
• Když něco opravdu chceš, celý vesmír se spojí, abys to mohl uskutečnit!"

Až se vás zase někdo pokusí krmit podobným „motivačním marastem", tak ho žeňte potěhem, případně čímkoliv, co bude po ruce. Doporučuji například železo číslo 4, nejlépe s ocelovým šaftem. Patr se taky hodí.

Heuristika dostupnosti
Jedním z důvodů, proč na sebe rekreační golfisté kladou nepřiměřeně vysoké nároky, a v důsledku toho místo radosti prožívají frustrace, jsou mj. dva jevy popsané v psychologii: heuristika dostupnosti a kognitivní zkreslení.
Termín „heuristika dostupnosti" označuje psychologický jev, při kterém máme tendenci upřednostňovat informace, které si při rozhodování snadno vybavíme. Často ovšem takové informace nejsou reprezentativní, nebo jsou dokonce statisticky zkreslené. Lidé nabývají zalíbení ve věcech, které jsou aktuálním trendem, vnímají výjimečné situace a výkony, které sledují v médiích, jako standardy.
Běžný rekreační golfista v naší zemi neměl a nemá možnost navštěvovat často turnaje nejlepších světových golfistů. Takže je odkázán na média, především na televizi. A tam neuvidí celkové výkony profíků včetně šenků, minel a všemožných nepodařených ran. V procentuálně neúměrném poměru jsou v přenosech prezentovány záběry výjimečně dobrých ran a výjimečných patů. A škoda v mozku rekreanta začíná tímto zkreslením. Stačí, když si k tomu někde přečte, že „co chce, to může" nebo, že „se celý vesmír spojí, aby dokázal nemožné". A pak je vymalováno.

Takový pan Novák – zkresleně informovaný golfovými přenosy a s myslí otrávenou nějakými motivačními žvásty – přijde v neděli ráno například na hřiště v Hodkovičkách u Vltavy. Chce za každou cenu začít parem, protože „už ví", že vše ostatní je neúspěch. Cítí tlak zodpovědnosti za dobrý výsledek, takže je všechno, jenom ne uvolněný.
První ránu vyhodí mezi bruslaře a cyklisty na cestu napravo. Na druhé jamce zahraje do jezírka. Následně se celé jeho mysli zmocní pocit, že není na výši doby, že je beznadějný lůzr, odpad společnosti a babral, který si nezaslouží vydýchávat těm schopnějším nedostatkový vzduch na naší planetě. A protože výkon těla následuje stav mysli, lze si představit, jak bude vypadat zbytek toho kola. A jak příjemný bude ten golfista na ženu a děti po návratu domů, to si domyslíte...

Lze se takovým situacím vyhnout? Ano, je to možné. Prevence spočívá ve třech hlavních oblastech:
• 1. Poznání skutečných výkonů těch nejlepších podle přesných statistik
• 2. Poznání vlastních možností
• 3. Co nejlepší strategické využití vlastních, byť omezených schopností

Jak jsou na tom ti nejlepší
Pokud pracujeme s věrohodnými statistikami, není na škodu vědět, jak jsou na tom ti nejlepší. Například, že v délkách drajvů skončil sezonu 2021 na prvním místě Bryson DeChambeau s průměrem 296 metrů. Tohle snad ještě průměrný rekreant dokáže mentálně ustát a dochází mu, že se tímhle číslem nemusí nechat stresovat.
Stačí se na to podívat s chladnou hlavou a očima Bena Hogana, který byl ve skutečnosti dost krátkým hráčem, ale geniálním stratégem. Pokud je váš drajv stabilně okolo 180 metrů, pak na nejdelšího hráče PGA Tour ztrácíte v průměru 116 metrů. Zní to skoro neuvěřitelně, ale vlastně na parech 4 a 5 jste oproti němu v nevýhodě pouze o délku jedné rány navíc osmičkou nebo sedmičkou železem. Když se na to podíváte takhle, hraje se hned veseleji!

Ještě zajímavější jsou však statistiky přesnosti hry na green v PGA Tour. Asi každého našeho rekreanta překvapí, že onen hvězdný DeChambeau ze vzdálenosti mezi 137 až 160 metry dokázal zahrát míček na green jen v 62 % situací za sezonu 2021.
A asi největší překvapení pro naše rekreační golfisty bude informace, že ze vzdálenosti 100 yardů (91,44 metru) v sezoně 2021 byl průměrný výsledek v PGA Tour jen 61 %! A hráči jako Ian Poulter a Patrick Reed trefili green z této „dálky" jen v 56 % případů.

Jestliže tedy dlouholetá opora evropského Ryder Cup družstva Ian Poulter dokáže dopravit míček na green z 91,44 metru jen v 56 % případů, uznejte sami, že není nutno na sebe klást nadlidské nároky. Dobrá přihrávka to vždycky napraví.
Neméně zajímavé jsou paty profesionálů. V PGA Tour v průměru hráči dokáží ze vzdálenosti mezi 3 metry až 4,57 metru dát do jamky na jeden pat okolo 24 % patů. Ale Lee Westwood jen v 11,4 % případů. A to dokázal vyhrát turnaje na pěti kontinentech!
Až tedy zase netrefíte jamku ze tří metrů, připomeňte si, že ti nejlepší z PGA Tour to dokáží jen v méně než čtvrtině patů. Budete se určitě cítit lépe.

Návod, jak používat sám sebe
Bohužel takový návod nedostanete při vstupu do golfového klubu ani spolu se skórekartou po zaplacení hry. Dokonce vám ho nedá ani trenér. Takový návod si musíte sestavit sami v potu tváře a díky poctivé dřině, upřímnosti a přesným statistikám vašich možností.
Jak začít? Už několikrát jsem doporučil, že asi nejlepším prvním krokem je nákup přesného laserového měřiče délek pro golf. Pokud ho ještě nemáte. V případě, že cena zařízení není pro vás problém, ještě lepší jsou různé monitorovací přístroje (viz
https://golfstead.com/best-golf-launch-monitors). Nicméně s přihlédnutím k reálným možnostech českých rekreačních golfistů zdůrazňuji, že kvalitní laserový měřič postačí.

Vybaven tímto nástrojem, tužkou a poznámkovým blokem pak musí golfista po měsíce měřit délky svých ran všemi holemi svého bagu. Aby získal statistický průměr s dobrou výpovědní hodnotou, musí získat oněch měření hodně a za různých podmínek, teplot atd. Přesné měření vlastní délky ran není snadná záležitost, protože by se mělo uskutečňovat na trávě. A to není možné na každém cvičném odpališti. Ovšem pouze při hraní z trávy je možné získat důvěryhodná data o délkách vašich ran, zvláště pokud jde o železa a wedge.

Až budete mít zcela jasno o svých skutečných možnostech, stanete na prahu nové éry vašeho golfu. Pak je možno připravit vlastní strategii – neboli návod k použití sama sebe!
Například zjistíte, podobně jako já, že drajvy delší než 200 metrů už nejsou ve vašich fyzických možnostech. To je ovšem cenné vodítko ke stanovení účinné strategie na delších čtyřparech a pětiparech. Je doporučitelné se v takovém případě vydat cestou opačnou, než jde profesionální golf! Tam statistiky jasně ukazují, že délka drajvů za cenu nižší přesnosti dává lepší výsledky než přesnost s menší vzdáleností.
V roce 2021 měl v PGA Tour nejpřesnější drajvy Brandon Todd z USA, který zasáhl 75,25 % fervejí. Nevyhrál v této sezoně nic a skončil na 80. místě ve Fedex Cupu. Bryson DeChambeau, který byl na 3. místě ve výdělcích za umístění (2021), však „našel" jen 54,18 % fervejí.

Pokud se délka vašich drajvů podle poctivých měření pohybuje někde mezi 170 až 190 metry, měla by vaše strategie být zcela opačná, než má Bryson. Protože obětování přesnosti drajvů ve prospěch délky se statisticky začíná vyplácet až za hranicí 250 metrů letu míčku vzduchem. To je příklad, jak vám přesná znalost vlastních možností může nabídnout východiska k efektivnější vlastní strategii. My „kraťasové", pokud chceme hrát slušný golf, si prostě nemůžeme dovolit přidávat k nedostatku délky ještě nedostatek přesnosti. Pokud vám měření naznačí, že patříte do kategorie s drajvy pod 200 metrů, držte se strategie, kterou používal záporný charakter z filmu „Zelený svět" David Simms: „Strkej to krátký a přesný a dojdi si pro vítězství!"

Při vytváření osobní strategie, která nebere ohledy na žádný motivační a mediální „bulšit", je nutno rovněž pečlivě vyhodnotit vaše tendence stranových křivek. Jak jsem již mnohokrát napsal, každý golfista bere poprvé hůl do ruky už se sklonem, že mu jedna stranová rotace bude bližší a bude pro něj důvěryhodnější. Pokud se nedopracujete ke svatému grálu naší hry, tedy ke schopnosti tvarovat rány na obě strany, nezoufejte. Pod tlakem vždy věřte své přirozené stranové křivce a počítejte s ní. V angličtině se takovým situacím říká „go-to shot", neboli rána, na které hodně záleží a které musíte věřit.

Pokud chcete svoji sebeúctu v golfu obrnit a zvýšit svoji odolnost proti nepřízním terénu, počasí a zákonitým chybám těla, je nejlepší cestou zlepšení krátké hry. Pokud se opravdu dáte do sestavování přesných statistik vašich délek, pak většině z vás vyjde, že hlavní překážkou jsou délky u významné části jamek. Prostě zjistíte, že nemáte statisticky spolehlivou ránu, která by například ze 175 metrů přeletěla bankry a zastavila na greenu. Přiznejte si to, vyplatí se to!
Na základě této skutečnosti pak ve hře můžete volit jinou strategii. Nechat míček v bezpečném místě 10 nebo 15 metrů před greenem a spoléhat na přihrávku. Není to heroická strategie, ale z vlastní letité zkušenosti vím, že mistry této taktiky je zatraceně těžké porazit.

Důležitou součástí poznání vlastních reálných schopností je výběr správných odpališť. V naší zemi mívají hřiště méně odpališť než v zahraničí, avšak i u nás jsou muži, které škodlivá pýcha vede k tomu, že hrají z delších, než jim přísluší schopnostmi. Americká akademie Athletic Motion Golf vyvinula jednoduchou a chytrou matematickou formuli, která vám pomůže s výběrem odpališť.
Zjistěte průměrnou spolehlivou délku vašich ran s železem číslo 5 (let vzduchem neboli carry). Pak toto číslo násobte 36 a výsledem je doporučená délka hřiště pro vás. Pokud s železem 5 například hrajete carry 140 metrů, pak byste měli hrát z odpališť, která celkově dávají délku 18 jamek, 5 040 metrů. Vypadá to až podezřele jednoduše, ale funguje to! Mohu to potvrdit z vlastní zkušenosti.
Již zmíněné hřiště v Praze Hodkovičkách má například ze žlutých odpališť na 18 jamkách délku 5 264 metrů. A cítím se na něm pohodlně a přiměřeně. Zatímco moje současné domácí hřiště v Brasília je z rekreačních odpališť dlouhé 6 000 metrů. A – upřímně řečeno – na greeny v regulaci se dostávám jen občas, většinou mi pár metrů chybí. Určitě zkuste tuhle matematickou formuli a zapomeňte na pýchu při volbě odpališť!

A rovněž při patování vám realistické znalosti skutečných výkonů profesionálů a následně vašich statistik umožní hrát chytřeji. Jestliže to ti nejlepší na světě dávají na jeden pat ze tří metrů méně než ve čtvrtině případů, tak proč být zbytečně ambiciózní a agresívní? Ve skutečnosti nejsou základem pro vaše slušné skóre zázračné jednopaty z větších délek, ale snížení počtu troj a čtyřpatů.

Závěr
Asi každý z nás někde četl nebo slyšel průpovídku, že kolo golfu je náramně podobné lidskému životu. Vzestupy a pády, euforie a frustrace. Jako shrnutí tohoto článku bych doplnil, že golf je asi spravedlivější než současná společnost, která občas odměňuje i ty, kteří si to nezaslouží. Ale golf v delším součtu trestá vše nepravdivé v nás a neodměňuje ambice, které nejsou podloženy poctivou prací. Proto věřím, že každý rekreační golfista, který poctivě pozná vlastní, byť i značně omezené schopnosti, bude lepším hráčem či hráčkou než ti, kteří uvěřili nabubřelým motivačním frázím, že „to za ně udělá vesmír".

Text: Ondřej Kašina


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
350 Kč,-

Zahájen prodej voucherů 1fee2hráči na sezonu 2025, které umožňují na vybraných hřištích ve vymezeném čase po uhrazení jednoho fee hru dvěma hráčům. S ...