kasinaondrejNedávno jsem na facebooku zaregistroval větu: „Měli bychom si uvědomit, že George Orwell mínil své knihy jako varování, ne jako návod." Na hrozivou vizi světa kontrolovaného „Velkým Bratrem" politické korektnosti, před kterým Orwell varoval, jsem si vzpomněl krátce po přečtení článku Christine Brennanové v USA TODAY Sports.

„Vymknuta z kloubů doba šílí."
W. Shakespeare

V prvoplánovém textu napsaném v nejhorším duchu ideologické manipulace a netolerantní politické korektnosti pošpinila jeden z nejzábavnějších a nejhezčích okamžiků, které přinesl mezinárodní golf v mnoha uplynulých letech.

Od roku 1983 se v USA hrál divácky velmi oblíbený turnaj Skins Game. Jeho popularitu pomohli vytvořit golfoví velikáni jako Jack Nicklaus, Arnold Palmer, Gary Player, Tom Watson a další. V roce 2005 se ve formátu „skins" sešli na hřišti La Quinta Tiger Woods, Annika Sörenstam, Fred Couples a Fred Funk.
V tomto krátkém článku není dost prostoru k detailnímu popisu formátu skins. V krátkosti lze říci, že se jedná o jamkovku, v níž se v případě půlení výsledku přenáší finanční částka určená na každou jamku k jamce příští. Při několikanásobném půlení výsledku tak vznikají dramatické situace, kdy se na jedné jamce nahromadí třeba 225 000 dolarů, jako se to stalo zrovna v této partii.

Jenomže skins v La Quinta roku 2005 vstoupily navždy do historie golfu kvůli něčemu úplně jinému. Stalo se tak, protože skvělí golfisté, kteří jednou budou ikonami v golfové Síni slávy, prokázali, že jsou lidé. Že mají skvělý smysl pro humor a dovedou dát divákům ještě více než mistrovské golfové údery.
Utkání předcházela sázka mezi Annikou Sörenstam a Fredem Funkem. Annika vyhecovala Freda, který není žádný ranař, že když ho předrajvuje, tak si Fred oblékne růžovou sukni. Můžete si to pustit na youtube. Stalo se to na třetí jamce (www.youtube.com/watch?v=9HIjS0Hf2Hg).

Fredův drajv se zastavil po 247,8 metrech. Annika, zjevně motivovaná veselou sázkou, do toho dala vše a odpálila na 254,2 metru. Legrace začala. Annika vyndala z bagu růžovou sukni a Fred neváhal dodržet sázku. Celou jamku disciplinovaně dohrál v růžové sukni, kterou mu po cestě Annika prskající smíchy podepsala na jeho zadní části.
Výsledek celé taškařice však byl velmi pozitivní. Bezesporu to byl okamžik, který přispěl k popularizaci golfu a dokázal potenciálním zájemcům, že golfisté nejsou banda nudných snobů. Druhým, a pravděpodobné důležitějším důsledkem, byla propagace ženského golfu, když Annika ukázala, že ženy mohou být půvabné, zábavné a ještě u toho přehrát muže. Svět v tu chvíli vypadal velmi v pořádku.

Mnohem méně v pořádku je náš svět nyní, poté co paní nebo slečna Brennanová v US TODAY Sports pošpinila tento historický okamžik. Nebyla to náhoda. Její záštiplný článek nadepsaný „Seniorští hráči PGA jsou Trumpova smečka" prokázal nejen naprostou neznalost golfistů a historie golfu, ale naznačil, nakolik se stupňuje nebezpečí, že naše svobody budou omezovány práskači ve službách politické korektnosti, a okamžiky, které střežíme v paměti jako klenoty, budou znovu interpretovány, svévolně překrouceny a postaveny na pranýř. A to nemá nic společného s nějakým Trumpem.

Christine Brennanová si vyjela na tiskovou konferenci předcházející majoru Champions Tour, který proběhl v květnu 2017 v Trump National Golf Club ve virginském Stetlingu. Ale o golf jí nešlo. Důvodem byl vztah Donalda Trumpa k onomu hřišti a jejím cílem bylo napsat článek, který by odhalil, že mezi americkými seniorskými golfisty se nacházejí příznivci prezidenta její země. Vybrala si hlavně dvě oběti – Rocco Mediateho a Freda Funka, kteří nosí na tričku z komerčních důvodů loga jedné z Trumpových společností.

Ponechávám na občanech USA, co chtějí provádět se svým prezidentem. Ale nedám si kazit golfovou přítomnost, a už vůbec ne minulost. (Přepisování minulosti jsme zažili a dělali to obzvláště rádi marxisté, zatímco Brennanová je shodou okolností neomarxistka.) Když se jí nějak nedařil plán udělat ze seniorských šampionů golfu bandu lumpů, prokázala tato „novinářka", že Karel Čapek byl génius. Ve své stati „Proč nejsem komunistou" uvedl jako jeden z hlavních důvodů, že komunisté nemají smysl pro humor.
Nemá ho ani Brennanová. Protože se obsesivně soustředila na zcela nevinný humorný výrok Freda Funka během oné tiskovky: „Každý rok k narozeninám dostávám nové fervejové dřevo, protože jsem stále kratší. Možná už bych měl hrát v ženské tour."

Fred Funk tím zjevně připomínal onen humorný zážitek ze skins v roce 2005, kdy musel hrát v růžové sukni. Jenomže Brennanová si také matně pamatovala na onen příběh, avšak vyložila ho zcela opačně. Komentovala to v článku jako další kapitolu v projevech sexistických postojů Freda Funka: „Tato odporná sexistická slova vycházela z jeho úst se snadností, která odhalila, že z jeho jazyka už splynula ve stovkách případů. Možná to bylo poprvé, ale znělo to tak, jako by to říkal stále."

Demagogie je strašná zbraň. Sloužila stejně dobře v procesech, kterým předsedal prokurátor Urválek, jako slouží dnes čmuchalům ve službách inkvizice politické korektnosti. George Orwell napsal: „Jedním z následků bezpečného a civilizovaného života je nesmírná přecitlivělost, takže na všechny primární emoce se pohlíží s určitým odporem. Velkorysost se nesnáší stejně jako mrzkost, vděčnost je nenáviděna stejně jako nevděčnost."

Já jsem však vděčný Annice Sörenstam, Fredu Funkovi a dalším spoluhráčům ve skins v roce 2005 za skvělý okamžik, který posunul golf o významný kus dál ve směru k normální lidské legraci a který určitě přesvědčil nejednu holčičku, že stojí za to zkusit golf, když je možné přehrát „ty nafoukané kluky".
Mám dceru Betty, kterou mám nadevšechno rád. Když spolu hrajeme, většinou mne předrajvuje, i když už se věnuje golfu celkem málo. Ale talent zůstává. Vždycky u toho padne veselá připomínka, jestli někdo nemá v bagu růžovou sukni.

Nesmíme se nechat připravit o normálnost jakoukoliv „policií politické korektnosti". Neměli bychom dovolit, aby golf a kterýkoliv sport byl zneužíván nájemnými pisálky ve službách jakékoliv ideologie. Nesmíme dovolit, aby hezké okamžiky minulosti byly vyloženy jakoukoliv novou inkvizicí tak překrouceně, že se stanou svým opakem.
Bez vzpomínek na důležité chvíle minulosti, bez vzpruhy, kterou nám dávají, jsou výzvy budoucnosti nezvládnutelné. A proto příště, až budu hrát s nějakou talentovanou golfistkou, budu mít v bagu připravenu růžovou sukni jako výraz uznání vůči schopnostem žen, jako úctu k nim i jako důkaz vzpoury vůči teroru všech aktivistů i aktivistkek hloupé, nevzdělané a historie neznalé politické korektnosti.

Převzato z časopisu GOLF 10/2017


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
350 Kč,-

Zahájen prodej voucherů 1fee2hráči na sezonu 2024, které umožňují na vybraných hřištích ve vymezeném čase po uhrazení jednoho fee hru dvěma hráčům. S ...