kasinaondrejHodně golfistů už ví, že dne 7. 8. 2016 americký golfový profesionál Jim Furyk na čas přepsal historii našeho sportu, když na 18 jamkách zahrál v posledním kole Travelers
Championship 58 ran, čímž stanovil rekordní skóre americké PGA Tour. Ale podstatně méně se jich dozvědělo, že den předtím, v sobotu, Jim Furyk na hřišti trpěl a měl závažné problémy s mechanikou švihu. Proto poslal svému otci, který ho trénuje, videozáznam problémového švihu. Otec poradil – a v neděli z toho bylo 58 ran. Asi to byla dobrá rada. Pojďme se na ni podívat.

„Jeden otec je více než sto učitelů."
George Herbert

Někteří snobové by mohli říci, že je nepřekvapuje skutečnost, že Jima Furyka trénuje jeho otec, když jeho oblečení vypadá, jako by je po nocích šila jeho matka. Jenomže všem těmhle posměváčkům Furyk soustavně vytírá zrak jak nízkým skóre, tak i výdělky. Jen to čtvrtý hráč světa, který vydělal absolutně nejvíce peněz za umístění v turnajích. Jak však naznačilo jeho trápení se švihem během turnaje Travelers Championship, i tak zkušený a úspěšný hráč se může dostat do situace, kdy cítí, že jeho švih ztratil konsistenci a něco je špatně. V takové chvíli je každá dobrá rada drahá.

Mike Furyk, Jimův otec, v rozhovoru pro zahraniční golfová média uvedl, že v poslední době se synem pracovali na některých zlepšeních ve švihu a v postoji u švihu. Nabyl dojmu, že výsledky byly dobré a že Jim měl všechny předpoklady hrát efektivně. Jenomže syn volal v soboru 6. 8. 2016 z turnaje Travelers Championship a sdělil otci, že v jeho švihu se něco pokazilo a je zcela zmaten, neví co dělat.

Otec několikrát prostudoval videozáznam a pochopil, co a proč se stalo. Je všeobecně známo, že Jim Furyk je spíše krátký hráč. Na dlouhých hřištích je proto v nevýhodě proti „ranařům", kterých je v PGA Tour stále více. Tato komparativní nevýhoda se zvětšuje, když je hřiště mokré a míček neběhá po férvejích. To byl přesně případ turnaje Travelers Championship na hřišti TCP River Highlands v americkém statě Connecticut.

Jim i jeho otec Mike se dlouhodobě snaží najít strategické metody, jak snížit Jimovu nevýhodu na dlouhých hřištích s těžkým terénem. Jedním z prostředků je snaha hrát hodně vysoké rány a maximalizovat tak jejich carry délky. Videozáznam zachycující technické problémy Jima Furyka ukázal, že ve snaze o co nejvyšší a nejdelší rány změnil nežádoucím způsobem celý backswing. Poté, co jeho tělo dosáhlo maximální hranice flexibility a zastavilo otáčení, ještě dále pokračoval pažemi v backswingu. To zhoršilo přesnost zasahování míčku.

V americké angličtině existuje termín „odpověď za milion dolarů". Vzhledem k tomu, že jsme amatéři, tak ve vztahu k našim rekreačním hráčům bych spíše řekl, že se jedná o radu, která může ušetřit tisíce zklamání při hraní golfu. Problém, který se Jimu Furykovi vloudil do švihu během turnaje Travelers Championship, je totiž jedním z nejobvyklejších zdrojů ztráty konsistence ve švihu rekreačních hráčů. Jenomže nejspíše nemají doma otce, jako je Mike Furyk, který rychle a přesně rozezná zdroj problému.

Mike Furyk po analýze videa zatelefonoval obratem synovi a řekl mu, co má opravit pro nedělní závěrečné kolo: „Nepokračuj ve švihu, když se tvé tělo zastaví. Nedovol pažím, aby pokračovaly a aby se tak ztratila synchronizace švihu. Když se zastaví rotace těla během backswingu, musí se zastavit i všechno ostatní."

Mentálně má identický problém naprostá většina rekreačních golfistů. Cítí, že nehrají takové délky ran, které by se jim líbily a dávaly jim dobré skóre. Nedostatečná délka ran je možná největším podvědomým strašákem rekreačního golfu. (To mi připomíná, že můj zcela první článek pro časopis GOLF před 15 lety se jmenoval „Nesnesitelná tíha délky" a pojednával o psychickém vlivu reálné i domnělé délky jamek na rekreační hráče.)

Pod tlakem této nedostatečnosti se snaží rekreační golfisté dělat „kompletní" backswing, jaký vidí u špičkových profesionálů. Jenomže rekreační hráči se nevidí a povětšině ani nenahrávají. A tak jim uniká, že žijí v klamu. Jejich backswing je velmi krátký pokud jde o rotaci těla a zbytek „dohánějí" tím, že dovolí pažím, aby pokračovaly samy. A – jak už bylo řečeno – tato chyba poškozuje konsistenci švihu a přesnost zasahování míčku.

Pro většinu rekreačních hráčů, a zvláště pro ty v seniorním věku, je tento problém podstatně horší, nežli byl pro Jima Firyka, protože nemají ani zdaleka jeho pružnost těla během backswingu. Takže na úrovni rekreační je problém s nežádoucím pokračováním backswingu paží podstatně viditelnější.

Jak si s tím poradit? Dnes už leckde najdete na cvičných odpalištích zrcadla. Nejlepší je však videozáznam pořízený zkušeným golfistou či trenérem. Takový záznam vám jasně ukáže, jak brzy končí vaše rotace těla během backswingu a jak dlouho ještě potom necháváte paže, aby se oddělily od těla a pokračovaly. Je na světě omezené množství jedinců, kterým funguje švih takto rozevlátý bez synchronizace. Statisticky je však velmi pravděpodobné, že tuto chybu děláte a že to pro vás nefunguje (stejně jako v mém případě).

Oprava této technické chyby není tak složitá, jak by se mohlo zdát. Až budete příště trénovat, důsledně se soustřeďte na to, aby se zvýšila synchronizace všech částí těla a aby se vaše paže v backswingu zastavily, když flexibilita těla dosáhla své přirozené hranice. Zpočátku se to může zdát trochu nepřirozené, ale brzy zjistíte, že s kompaktním a synchronizovaným švihem dosahujete nejen přesnějšího zasahování míčku, ale také větší délky ran.

Ondřej Kašina, Santiago de Chile
Převzato z časopisu GOLF 10/2016


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
Kč,-

...