kasinaondrejProboha, kam tak rychle uteklo těch 20 let? Ano, letos je tomu právě 20 let, kdy byl do kin uveden golfový film Tin Cup u nás známý v překladu Zelený svět. Subjektivně je to pro mne zatím jeden ze dvou nejlepších golfových filmů v historii; objektivně je to golfový film, který přinesl největší zisk v poměru k výdajům za natáčení.

„Turnaje nelze vyhrát dobrou hrou se špatným myšlením."
Lee Westwood

Podle mnoha zkušených golfistů a golfových publicistů je to rovněž jeden z nejautentičtějších golfových filmů historie. A především – je to zábavné a romantické, i když to člověk vidí podeváté.
Kevin Costner jakožto poněkud zpustlá potenciální hvězda Roy McAvoy, Rene Russo coby krásná psychiatrička doktorka Griswoldová a Cheeh Marin jakožto sympatický kedík Romeo s „latino šarmem". Tyto postavy nadlouho vstoupily do reálného světa golfu, staly se legendami, zlidověly. V USA a leckde jinde lze zaslechnout větu: „Další míček Romeo!" – jakožto konstatování, že navzdory předešlé ztrátě míčku nebude dotyčný golfista zbaběle hrát lay-up, nýbrž jde na to odvážnou ranou i po předchozím neúspěchu.

Autor filmu Zelený svět, americký režisér Ron Shelton, se specializuje na snímky ze sportovního prostředí. Například – Durhamští býci (1988 – baseball), Bílí muži neumějí skákat (1992 – basketbal), Lanaři (1994 – basketbal), Cobb (1994 – baseball). Spolu se svým golfovým partnerem Johnem Norvillem napsal scénář k romantické komedii Zelený svět a jejich základním krédem od počátku bylo natočit golfový film, který by negolfisty nenudil a golfisty neurážel prohřešky proti zvykům a pravidlům tohoto sportu.

Proč byl Zelený svět tak úspěšný? Jsem přesvědčen, že v „negolfové rovině" se tak stalo především díky tomu, že scénář byl skvěle napsaný a na plátno se podařilo dostat archetypy, které zastupují odvěké lidské vlastnosti bez rozdílu jazyků a států.
Oportunistický padouch bez empatie David Simms jakožto prohnaný golfový profesionál v podání Dona Johnsona přesahuje hranice sportovního odvětví i kontinentů. Je ztělesněním chladné vypočítavosti, která obvykle vítězí.
Ačkoliv byl tak antipatický, často si během turnaje nebo hry o sázky na pětiparech připomínám jeho zlatou zásadu vítězení: „Strkej to krátký, šikovně si přihraj a dojdi si pro svý prachy." Pokud člověk nemá ostatní hnusné vlastnosti této postavy (podceňoval ženy, nenáviděl děti a psy), pak není žádný hřích si jeho vítěznou strategii připomenout.

Klasickým protihráčem chladného padoucha ve filmu Zelený svět je Roy McAvoy v podání Kevina Costnera. Zdá se mi, že tradiční česká náklonnost k podceňovaným, talentovaným jedincům s autodestruktivními sklony nemůže v případě tohoto sympaťáka selhat.
Kdyby autory scénáře nebyli Američané, řekl bych, že je to další z typicky českých hrdinů, který nakonec ukáže své lidské kvality, i když se původně zdálo, že pomalu zchátrá v zapadákově s neodmyslitelným pivem v ruce.
Z těchto dvou protipólů učinila klasický trojúhelník půvabná doktorka Griswoldová, kterou hrála Rene Russo. Sama o té roli říkala, že se jí nejprve bála, ale potom si uvědomila, že se pro ni hodí díky její schopnosti autenticky interpretovat atraktivní ženu, která je vzdělaná, a přece má v sobě velký kus naivity, jenž jí po určitý čas neumožňuje vidět rozdíly v charakterech nápadníků.

Ve filmu účinkuje mnoho známých golfistů americké PGA Tour. Málem se to nepodařilo, protože v rozpočtu filmu nebyly peníze, které by stačily pokrýt finanční požadavky golfových hvězd. Zachránil to golfový profesionál, komentátor a bavič Gary McCord, který obtelefonoval manželky golfových hvězd a nabídl jim, že za účast jejich manželů ve filmu zažijí soukromou intimní večeři s Kevinem Costnerem. Samozřejmě to zabralo. Některé jednoduché metody jsou věčné...
Film končí šťastně a jedním z jeho hlavních vyznění je, že doktorka Griswoldová získá obdiv mnoha profesionálních golfistů za to, jak „napravila hlavu" zdánlivě nezvládnutelnému bouřlivákovi Royovi. Jeden za druhým přicházejí golfisté PGA Tour a prosí o vizitky doktorky Griswoldové, aby jim poskytovala psychologické poradenství.

Jestliže byl film Zelený svět shakespearovsky věčný v představení nadčasových lidských charakterů, pak byl také prorocký, pokud se týká významu golfových psycholožek a psychologů. Za 20 let od premiéry filmu se bez přehánění doktorky Griswoldové zmocnily golfu a většina profesionálních golfistů dnes spoléhá na tento druh poradenství.

Pozor na falešné „doktorky"!
Začnu tuto část z pozitivní strany. Ve světovém golfu je určité (nevelké) množství skutečně dobrých psycholožek a psychologů, majících schopnost pochopit individualitu jednotlivých hráček a hráčů a na základě citlivého respektování individuálních komparativních výhod a nevýhod pak udělit dotyčným sportovcům specifické rady, které nenaruší jejich osobnosti a posílí jejich soutěžní odolnost a efektivnost.

V červenci 2016 vyhrál americký golfista Jimmy Walker PGA Championship. Bylo to v jeho 37 letech první vítězství na majoru. V rozhovoru pro golfový tisk zdůraznil, že významný podíl na úspěchu měla golfová psycholožka Julie Elion. Ona sama je velmi diskrétní, pokud se týká informací o klientech, nicméně se obecně ví, že mezi ně patří například Phil Mickelson. Julie Elion je reálnou variantou filmové doktorky Griswoldové.
Dále bychom mohli jmenovat některé objektivně úspěšné golfové psychology a jejich žáky: Pia Nilssonová (Kevin Streelman, Suzann Pettersen, Na Yeon Choi, Ai Miyazato, I. K. Kim, Annika Sörenstam, Yani Tseng), Bob Rotella (Ernie Els, Graeme McDowell, Keegan Bradley, Padraig Harrington, Darren Clarke Ray Floyd, Tom Kite, Nick Price), Gio Valiante (Justin Rose, Matt Kuchar, Camilo Villegas, Robert Karlsson, David Duval, Tommy Armour III), Frank Pirozzolo (Hunter Mahan, Jason Dufner, Billy Horschel, Cristie Kerr, Bernhard Langer, Greg Norman, Steve Elkington).

Tohle jsou opravdoví „guruové", disponující svými originálními metodami a skutečnou erudicí. U nich se sportovci mohou obávat pouze škod na jejich kontu, nikoliv nežádoucích zmatků v duši.
Jenomže trend golfové psychologie v posledních letech přišel až příliš do módy – a to přineslo i některé negativní jevy. Jako vždy, když se něco stane módním a ukáže se, že na tom lze vydělat, objeví se množství epigonů a lidí, kteří chtějí prodávat bez velkého úsilí metody narychlo okopírované od jiných.

Vyrojilo se úctyhodné množství magister a magistrů, kteří nabízejí zázračné výsledky v golfu díky jejich mentálnímu koučinku. Problém je v tom, že tito rychlokvašení terapeuti ve většině případů pouze okopírovali obecně známá klišé z firemního koučinku a snaží se sportovcům prodávat tohle „zboží", které má nejen zjevné rysy padělku, ale současně trpí onou typickou chybou všech věcí a metod typu „jedna velikost padne všem". Nakonec se však ona „univerzální" velikost či metoda nehodí pro nikoho. Ale když je něco „trendy", nechybí kavky, které se nechají na tyto povrchní rady a metody nachytat.
Skuteční psychologové si nad tímto problémem zoufají, ale povětšinou jen tiše. Výjimkou byl článek „Proč nebýt trendy" na stránce Psycholgie.cz https://psychologie.cz/proc-nebyt-trendy/. Autor článku Dr. Dalibor Špok velmi otevřeně konstatoval, že o šmejdech šidících lidi prostřednictvím prodeje hrnců či zázračných krémů se otevřeně mluví, „zatímco o šmejdech v psychologii se raději mlčí". Nicméně v oblasti sportovního koučinku se vyskytují stejní podvodníci jako okolo hrnců.

Dr. D. Špok o tom píše: „Současný koučinkový trend dávno zparodoval sebe sama a opustil fázi jednoduché (a tedy v jasně vymezených případech dobře fungující) metody. Stal se z něj magický lék na všechny problémy. Máme koučink kariérní, manažerský, životní, partnerský, somatický, duchovní, šamanský, léčitelský, sexuální, neuro- a snad i kvantově-fyzikální... „Certifikované" instituty chrlí tisíce rychlokvašených koučů, kteří s nepříliš relevantními dovednostmi a vzděláním propadnou iluzi, že na tom nic není."

Až tedy někde potkáte další kandidátku na „doktorku Griswoldovou", buďte opatrní. Může se stát, že jste narazili na jednu z těch, která s nepříliš relevantními dovednostmi a vzděláním propadla iluzi, že na golfovém mentálním koučinku „vlastně není nic tak složitého". Jenomže skutečnost je jiná.
Když vám špatný trenér udělá zmatek ve svalové paměti vinou chybných oprav ve vašem švihu, celkem snadno se z toho dostanete klasickou metodou – opít se a chvíli nehrát. Nový zlozvyk se za chvíli ze svalové paměti vytratí. Když si ovšem necháte udělat v hlavě zmatek od nějakého rychlokvašeného mentálního kouče, pak trvá velmi dlouho, než se vrátíte ke své autentické osobnosti.

Převzato z časopisu GOLF 11/2016
Text: Ondřej Kašina


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
100 Kč,-

Nejnovější edice nejdéle a nepřetržitě vycházejícího průvodce po českých golfových hřištích je opět k dispozici. ...