Trump GlobeMediaJiž vícekrát jsem v mých článcích radil golfistům, aby se poučili ze strategické geniality čínského generála Sun-c´. Jeho kniha „Umění války" nebyla nikdy překonaná, ačkoliv se zbraně od jeho dob tolik změnily. Nezměnily se však hlubiny lidské duše a strategické zásady Sun-c´jsou aktuální dodnes, neboť pochopil, že bitvy a války lze prohrát již dlouho předtím, než začaly.

„Nejlepší stratég paralyzuje vůli nepřítele ještě dříve, než dojde k boji."
Generál Sun-c´

Zdá se mi, že naše civilizace se nalézá právě v onom sebezničujícím stadiu, kdy politická korektnost a appeasement ochromují naše vnímání, schopnost reakce a schopnost bránit naše hodnoty a tradice. Zahraniční golfová média přinesla zprávu, že nejvyšší golfový orgán Royal and Ancient Golf Club of St. Andrews zakázal pořádat legendární major Open na hřišti Turnberry, protože patří Donaldu Trumpovi.

Památné hřiště v Turnberry ve Skotsku již hostilo Open čtyřikrát a předpokládalo se, že se tam turnaj vrátí v roce 2020. V roce 2014 Turnberry koupil americký podnikatel Donald Trump a investoval spoustu peněz na jeho zlepšení. Ostatně do golfu investoval mnoho peněz a pomohl mu právě v posledním desetiletí, kdy byl těžce zasažen finanční krizí a odlivem zájemců po celém světě.
Nyní je však prezidentským kandidátem v USA a v rámci předvolebního boje vsadil na taktiku říkat otevřeně politicky nekorektní věci, které si spousta lidí myslí, ale ze strachu je raději neříká. Mimo jiné se ostře vyjádřil na adresu muslimů a islámu.

Nejsem volič v USA, takže budu ušetřen dilematu, zda Trumpa volit či ne. Dokonce ani nedokážu předpovídat, jestli mu vyjde strategie, podle níž sází na volební hlasy lidí, bojících se pod tlakem politické korektnosti otevřeně vyslovovat určité názory, které však lze neveřejně vyjádřit prostřednictvím volebního procesu. Uvidíme.
Co však zřetelně vidím už nyní, je skutečnost, že nás v Evropě ochromuje politická korektnost do té míry, že kdyby mohl slavný generál Sun-c´ vstát z hrobu a kdybychom jej požádali, aby nás vedl do boje proti invazi islámského terorismu, zcela jistě by odmítl. Bylo by mu totiž jasné, že jsme ten boj už prohráli sami v sobě. Raději se dobrovolně „hujersky" ochudíme o hraní špičkového golfu na nejlepších hřištích, jen abychom dali najevo nesouhlas s jedinci, kteří porušili pravidla politické korektnosti.

Před několika dny jsem se v chilském údolí Valle Elqui náhodně v jednom hotelu setkal s belgickým turistou. U skvělého místního vína jsme diskutovali o světě a zákonitě jsme se dostali k problému islamistů, islamizace Evropy a džihádu. Belgie má totiž nejvíce džihádistů v poměru k počtu obyvatel.
Onen Belgičan byl ve všech směrech mírný a slušný občan. Byl však skálopevně přesvědčen o dvou věcech – že nás pod nože džihádistů vedou naši vlastní pomatení intelektuálové a že současná situace se v mnohém podobá té před druhou světovou válkou, kdy byl svět ochromen nemocí, jež díky Winstonu Churchillovi vstoupila ve známost jakožto „appeasement".
Když se státníkům a politikům Francie a Británie nechtělo bojovat proti nacismu a obětovali Československo, prohlásil Churchill po podpisu ostudné Mnichovské dohody (5. 10. 1938) v britském Parlamentu: „A nemyslete si, že tohle je konec. Je to jen první doušek, první ochutnání z kalichu hořkosti, ze kterého budeme muset pít celé roky, dokud nebudeme mít odvahu k zásadní obnově morální síly a bojeschopnosti, dokud nepovstaneme a neosvobodíme se."
(http://www.freerepublic.com/focus/news/2358260/posts)

Donald Trump se vyjádřil nevybíravě o muslimech – a nejvyšší rozhodovací orgány golfu spěšně přijaly sebemrskačské rozhodnutí zakázat majory na jeho hřišti. Pan Trump nemusí být každému sympatický. Problém je v tom, že o něj vůbec nejde. Opravdové nebezpečí pro naši civilizaci a v důsledku pro náš sport a způsob života spočívá v politické korektnosti a appeasementu. Tam je onen kalich hořkosti, který se opět nebezpečně blíží k našim rtům.
Již v roce 1899 mladý W. Churchill předvídal některá nebezpečí agresivního islámu: „Jednotliví muslimové mohou mít skvělé vlastnosti, ale vliv toho náboženství ochromuje společenský rozvoj. Na světě neexistuje mocnější zpátečnická síla. Nebýt ochrany, které křesťanství poskytují silné paže vědy, té vědy, s níž se marně potýkalo, civilizace moderní Evropy by mohla upadnout tak, jako padla civilizace antického Říma..."

Donald Trump se mnohým může zdát jako velkohubý buran nerespektující některé kulturní odlišnosti. Celá uplynulá desetiletí naše křesťanská či křesťansko-židovská civilizace strávila více méně servilním importem odlišností a nabízením ústupků, zatímco ctění a vyjadřování našich tradičních kulturních atributů se postupně stává politicky nekorektním.
Obávám se, že mladý Churchill přecenil úlohu vědy a jejích „silných paží". Momentálně nevidíme, že by naši vědci stáli v čele ochrany našich hodnot. Spíš naopak. Uvidíme, kdo v našich evropských společnostech bude tím elementem, který „najde odvahu k zásadní obnově morální síly a bojeschopnosti". Myslím, že golfisté jsou natolik svázáni s klasickým západním modelem svobod a hodnot, že bychom měli být mezi prvními.

Převzato z časopisu GOLF 5/2016
Text: Ondřej Kašina, foto: Globe Media/Action Images


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
100 Kč,-

Nejnovější edice nejdéle a nepřetržitě vycházejícího průvodce po českých golfových hřištích je opět k dispozici. ...