ilustrace-GolfmaniaČasto slýcháme, že v seniorském věku se už nikdo nemůže zlepšovat, že už máme to nejlepší za sebou a že naše hra bude jen horší a horší. Naštěstí v golfu věk nehraje tak podstatnou roli a stále zvyšovat úroveň své hry můžeme i dlouho po šedesátce. Jistě, již asi neprodloužíme své rány, ale prakticky ve všem ostatním se zlepšit lze! Jednou z možností je snaha o konzistentní hru.

Konzistentní hra a jak na ni
Konzistentní hra, tedy vyrovnaná a bez velkých výkyvů a zásadních chyb, je nejlepší cestou ke stabilně dobrým výsledkům. Přitom vyhnout se většině velkých chyb je často jen otázka lepší herní strategie, přizpůsobené současné výkonnosti.
Poměrně přesným měřítkem naší výkonnosti je aktuální HCP. Protože se vypočítává podle dosažených stablefordových bodů, je dobré věnovat přiměřenou pozornost tomu, jak body systematicky sbírat a zbytečně je neztrácet. Základem naší herní strategie proto musí být znalost hřiště.

Jaké děláme chyby
Největší chybou na golfu je zahrání míče do autu, protože tím ztrácíme fakticky dvě rány. Zisk alespoň jednoho bodu v takovém případě považujte za úspěch. Proto bychom měli před zahájením hry na jamce přesně vědět, kde se auty nacházejí (kolikrát se každému z nás stalo, že zahrál do autu, protože o něm nevěděl).
Zahrání míče do vodní překážky je sice menší chyba (ztráta jedné rány), ale i tak může v konečném zúčtování sehrát roli. Proto bychom vždycky měli vědět, jestli na jamce hrozí voda a kde se přesně nachází. Stejnou pozornost bychom ostatně měli věnovat i všem ostatním překážkám, protože bankry, vysoká tráva, stromy, keře atd. dovedou hru silně zkomplikovat. Snažte se hrát po ferveji i za cenu toho, že si cestu k jamce o dost prodloužíte.
Může se zdát, že dodržování těchto zásad je zbytečné zmiňovat, protože to přece každý golfista dobře ví. To je sice jistě pravda, ale – ruku na srdce – často se soustředíme na něco jiného a na důsledné sledování překážek na hřišti občas zapomeneme. A rány přibývají...

Zajímavou otázkou z oblasti herní strategie je volba způsobu hry na green ze vzdálenosti kolem 100 metrů. Lákavá představa jednopatu nás svádí k míření na vlajku, i když je navrtáno nebezpečně blízko kraje greenu. Často to pak dopadne tak, že při poměrně malé chybě náš míč skončí mimo green a občas i ve velmi nevýhodné pozici. Proto hodně zkušených golfistů raději míří na střed greenu a spoléhají na to, že jim i tak stačí dva paty. Tato strategie se často ukáže jako výhodnější.
Podobné to je i s volbou hole pro konkrétní vzdálenost. Ne vždycky se nám podaří zasáhnout míč ideálně. Když potřebujeme zahrát na green například 120 metrů a víme, že tak daleko hrajeme určitou holí při plném švihu, je třeba uvážit, jestli na právě hrané jamce je menší chyba na green nedohrát, nebo ho případně o něco přestřelit. Pokud jsou před greenem bankry, zatímco za ním překážky nehrozí, rozhodně volte delší hůl.

Vložené soutěže bývají „kazítka" výsledku
Samostatnou zmínku zasluhuje problém vložených soutěží na turnajích. Často spolehlivě fungují jako „kazítka" výsledku. Když přijdeme na odpaliště, kde je tabulka „longest drive", neodoláme a pokusíme se zahrát co nejdál. Většinou to s úsilím přeženeme, longest drive stejně nevyhrajeme a náš míček skončí někde v překážce mimo fervej.
Podobně to dopadne s „nearest to pin", kde namísto míření na střed greenu míříme na vlajku k okraji greenu, načež skončíme mimo něj. Jen tyto dvě soutěže nás mohou stát čtyři (i více) rány navíc – místo zlepšování HCP ho zhoršujeme!

Využívání pravidla „nehratelný míč"
I přes veškerou snahu vyhnout se překážkám se nám někdy stane, že míč skončí na kraji lesa ve velmi nevýhodné poloze. V takovém případě bývá vhodné dobře uvážit využití pravidla „nehratelný míč". Je dobré si uvědomit, že je mnohem výhodnější si „dropnout" do lepší polohy s jednou trestnou ranou, než se pokoušet míč s velkým rizikem vyhrát na fervej. Není nijak výjimečné, že takový pokus skončí i několika ranami navíc, což je velký problém zejména při hře na rány.

Dobrá herní strategie je základem konzistentní hry
Pokud zachováme při hře chladnou hlavu a dostatečnou koncentraci, může jen vhodná herní strategie přinést podstatné zlepšení výsledků, a to při stejné golfové výkonnosti. Naše hra se stane konzistentnější, protože se vyvarujeme zbytečných chyb. Proto nepochybně stojí za to o taktice hry hodně přemýšlet.

Převzato z časopisu GOLF 7/2015
Text: Jaroslav Drbohlav; ilustrační foto ING Image Bank


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
Kč,-

...