Ilu-dvojiceGolf je krásná sportovní hra, v mnoha směrech výjimečná, jež se od většiny ostatních sportů výrazně odlišuje. Například v tom, že pravidla jsou upravena tak, aby se na stejném hřišti mohly v rovnocenném sportovním klání utkat ženy s muži. Na rozdíl od sportovního zápolení, kde mezi sebou soutěží pouze muži, nebo ženy, přináší „golfový souboj pohlaví" velmi zajímavé herní i společenské situace.

V golfu je to jinak
My muži jsme v životě a ve sportu zvyklí brát jako naprostou samozřejmost, že jsme fyzicky silnější a výkonnější než ženy. V naprosté většině sportů, zejména těch, kde hlavní roli hraje síla, je rozdíl ve výkonnosti opravdu markantní. Zejména v těch ješitnějších z nás to vyvolává pocit jakési přirozené nadřazenosti, kdy máme tendenci příslušnice „slabšího pohlaví" v tomto směru značně podceňovat.
Pak přijdeme na golf a všechno je jinak. Systém pánských a dámských odpališť rozdíl v síle zlikviduje již při drajvu a nastane situace, kdy hrubá síla nehraje (skoro) žádnou roli. O výsledku na každé jamce i celém hřišti rozhodne jen to, kdo je lepší golfista. A najednou se my, často velmi ješitní a sebevědomí jedinci, dostáváme do velmi nezvyklé situace! Je tu reálná hrozba, že nás porazí ženská!

Golf se ženou jako test pokory
Na rozdíl od hry s muži nastává se ženou ve flightu pro značnou část golfistů úplně jiná a psychicky náročná situace, kdy jsme najednou nuceni akceptovat reálnou možnost, že prohrajeme se ženou! Pro pány, kteří jsou povahou skuteční gentlemani a k ženám mají přirozený respekt a úctu, to žádný problém neznamená a hra s dámou je pro ně naopak příjemnou společenskou událostí a osvěžením.
Praxe na golfových hřištích ale ukazuje, že skutečných gentlemanů je mezi námi málo a pro značnou část z nás utkání se ženou představuje psychickou zátěž a stres.

Sami sebe dostáváme pod tlak, začneme se až příliš snažit hrát úžasné míče a místo skvělých ran kupíme chyby. Sebevědomí obvykle nabouráme hned při první ráně. Ve snaze o maximální délku drajvu vystřelíme míček sice daleko, ale do hustého rafu, zatímco naše soupeřka s úsměvem umírněně švihne a posadí míček doprostřed ferveje.
My svou druhou ranou, ve snaze zahrát zázračný záchranný úder, sice míček z rafu vysekneme, ale k jamce to máme ještě proklatě daleko, zatímco oné dámě chybí ke greenu již jen pár metrů. Popisovaná situace nás rozhodí natolik, že v úporné snaze zasáhnout třetí ranou green uděláme další chybu a míček zahrajeme do bankru a na vyhrání míčku z písku spotřebujeme další dvě rány, zatímco naše golfistka se u greenu začíná mírně nudit a čeká, až na ni zase přijde řada...

Než nám dojde, že je načase přestat usilovat o mimořádný výkon a s přiměřenou pokorou začít hrát svou obvyklou hru, prohráváme o několik ran, které se pak velmi těžko dohánějí, zejména pokud má naše golfová soupeřka přibližně stejný hendikep jako my. Pak se snadno stane, že nás ona dáma vcelku snadno porazí...

Geniální pravidla
Přitom je zřejmé, že jsme si nechali pošramotit sebevědomí a zranit mužské ego naprosto zbytečně! Náš přiměřeně gentlemanský přístup ke hře s dámou za nás pro jistotu preventivně zajistila geniální pravidla golfu, když předepsala pro dámy speciální odpaliště, obvykle umístěné blíže k jamce, případně i ve výhodnější herní poloze, takže golfistkám hru ve srovnání s muži značně ulehčila.
Tím vlastně dámě dáváme (v souladu s pravidly) předem značnou výhodu, což fakticky vymaže rozdíl pohlaví, a za těchto okolností se pro nás golfistka stává naprosto rovnocenným soupeřem, se kterým tudíž není žádná ostuda prohrát.

Skvělá společenská hra
Pro miliony lidí na celém světě je golf skvělá společenská hra, jejíž pravidla umožňují, aby vyrovnaně soutěžili a společně se bavili muži se ženami. Je opravdu jen málo dalších sportů, které si můžete naplno užívat s manželkou či jinou dámou, a sportovní zážitek nekazí zásadní rozdíl ve sportovní výkonnosti obou pohlaví.
Jsou golfové páry, které spolu pravidelně hrají a společnou hru si i opravdu užívají. Mají oba rádi golf, mimo jiné proto, že jim stejný koníček umožňuje společně příjemně trávit volný čas.
Bohužel na našich hřištích můžeme potkat i manželské dvojice, kde pohoda při hře rozhodně nevládne. To pak máte pocit, že jsou spolu na hřišti spíše za trest. Obvykle výrazně dominantní muž svou manželku neustále okřikuje, předhazuje jí chyby a nedokonalosti v technice, což ona nese jen se značným sebezapřením a s jediným cílem – předejít zbytečné manželské hádce.
Tito pánové by si měli uvědomit, že jejich chování na hřišti je již za hranicí golfové etiky a že nekazí zážitek z golfu jen vlastní partnerce, ale i všem hráčům ve flightu...

Buďme gentlemani!
Golf byl, je a vždycky bude hra gentlemanů, zejména proto, že jeho pravidla jsou postavena na přísně gentlemanském chování. Buďme tedy pravými gentlemany o to víc, když hrajeme s dámou! Den strávený společně na golfu bude rázem pro obě strany o mnoho hezčím zážitkem!

Převzato z časopisu GOLF 1/2017
Text: Jaroslav Drbohlav, ilustrační foto: Ingram Image


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
100 Kč,-

Nejnovější edice nejdéle a nepřetržitě vycházejícího průvodce po českých golfových hřištích je opět k dispozici. ...