ilustrace-graf1Všichni chceme hrát golf dobře a někteří z nás jsou ochotni pro to i dost udělat. Proto ti cílevědomější v průběhu roku tráví spoustu hodin na drivingu, kde usilovně pracují na golfovém švihu, na cvičném greenu další hodiny pilují patování a v zimě udržují formu v indoorech. Ale jen málokdo z nás myslí na to, že nejdůležitější podmínkou pro udržení golfové výkonnosti je být zdravý.

Na zdraví myslíme, když se motor zadře
Dokud jsme zdrávi, naprostá většina z nás pečuje o svou tělesnou schránku mnohem méně než třeba o své auto. Možná je to tím, že svého plechového miláčka jsme si museli koupit za spoustu peněz, a proto se o něj staráme jako o drahocennou věc. Zdraví nám matka příroda poskytla jaksi zadarmo, proto ho bereme jako samozřejmost a vůbec si ho nevážíme. Většinou se o něj začneme starat až tehdy, když se dostaví vážné problémy, což ve srovnání s autem zhruba odpovídá situaci, že olej jedeme vyměnit až po zadření motoru...

Zdraví a fyzická kondice = klíč k dobré výkonnosti
Pokud nám golfistům jako dostatečná motivace k péči o vlastní zdraví nestačí jeho udržení samo o sobě, podívejme se na to jinak. Je nesporné, že nic na světě neovlivňuje aktuální golfovou výkonnost tolik, jako náš zdravotní stav. Ani ty nejlepší golfové hole s dokonalým fittingem, ani hra drahými „provéčky", ani desítky hodin pravidelného tréninku s nejlepšími trenéry, to všechno jsou ve srovnání se zdravím zanedbatelné prkotiny. Protože když nejsme zdraví, hrajeme mnohem hůře, případně nemůžeme hrát vůbec!

Péče o zdraví jako „fitting" vlastního těla
U naprosté většiny z nás potřebuje tělo „fitting" pro lepší golfovou výkonnost daleko více než naše hole! Věnujme se protentokrát naší tělesné hmotnosti, která je většinou způsobena nadměrnými zásobami tuku. Když pohlédneme v koupelně pozorně do zrcadla, s hrůzou zjistíme, že ve dvaceti letech jsme vážili možná o dvacet kilogramů méně (někteří z nás jsou na tom ještě hůř). To je zlé nejen pro golfové výkony, ale zejména pro celkový zdravotní stav, který se může časem zhoršit natolik, že na golf budeme nuceni navždy zapomenout.

U nás je bohužel zvykem fakt, že jsme tlustí, všelijak zlehčovat – viz výroky typu „Až budou tlustý hubený, tak budou hubený studený!" nebo „Já nejsem tlustej, já jsem jen prostorově výraznej!" atp. Jenže sranda končí, jakmile zjistíme, že se rapidně zhoršuje náš zdravotní stav. „Fitting" vlastního těla s cílem výrazně snížit hmotnost by měl být pro každého nesrovnatelně důležitější než fitting holí, neboť obezita ohrožuje zdraví zásadním způsobem v mnoha směrech.
Namátkou vyjmenujme alespoň některé z nich. Nadváha nadměrně zatěžuje pohybový aparát, zejména klouby nohou a páteř. Obezita významně zvyšuje nebezpečí některých chorob, například cukrovky, trpí jí naše srdce a cévy, zvyšuje krevní tlak, stoupá pravděpodobnost infarktu. Velmi nebezpečný je také útrobní tuk, hromadící se zejména v břišní dutině, kde tlačí na všechny orgány a omezuje jejich funkci, což časem vyvolává závažné zdravotní komplikace.

Jak zvítězit nad obezitou
Že obezita vzniká nezdravým stravováním, špatnými stravovacími návyky a nedostatkem pohybu, je všeobecně známo. Rozhodně není vhodné pokoušet se zhubnout drastickým omezováním jídla a hladověním. Když to trápení vydržíme dostatečně dlouho, sice pravděpodobně zhubneme, ale svému organizmu značně ublížíme a po ukončení hladovky se rychle zase vrátíme na původní váhu (tzv. jo-jo efekt).
Nejlepší je začít návštěvou výživového poradce, který nám vysvětlí zásady zdravé výživy, sestaví na míru vhodný jídelníček a poradí nám, jak spolehlivě zhubnout zdravým způsobem. Jako laiky nás nejvíc překvapí skutečnost, že při hubnutí cestou zdravého stravování nebudeme mít hlad a budeme jíst dokonce častěji než dosud.
Úžasné na celé věci je, že po krátkém čase začneme pociťovat spoustu blahodárných účinků zdravé stravy. Zjistíme, že výrazné snižování tělesné hmotnosti je vlastně jen jakýmsi vedlejším účinkem a přirozenou součástí celkového ozdravného procesu.

Zdravý a štíhlý golfista hraje lépe
Je to s námi všemi skoro stejné. Přibývají léta a s nimi nenápadně přibývají i kila. Z osmdesátikilového mladého junáka se za pár let stane metrákový pán středních let, a jak se blíží důchodový věk, často je to s hmotností ještě horší.
Jak velkou váhu sebou po golfovém hřišti (i všude jinde) zbytečně taháme, je pro představu dobré vyzkoušet praktickým pokusem. Zkusme při nákupu v supermarketu vzít do každé ruky jedno balení šesti vod v 1,5litrových plastových lahvích. V každé ruce budeme mít asi 10 kg a uvědomíme si, jak hrozná je to zátěž...

Přitom těch zbytečných a pro naše zdraví nebezpečných dvacet kilo můžeme v pohodě shodit během jediné golfové sezony. Stačí opravdu chtít, rozhodnout se jíst zdravě. Zdaleka to není tak těžké, jak si myslíme.

Výsledek bude ohromující! Nejenže osmnáctijamkové hřiště obejdeme nesrovnatelně snáze, ale budeme mnohem pružnější i pohyblivější a zároveň s tím se zlepší náš golfový švih. Zejména se ale velmi zlepší náš celkový zdravotní stav, najednou budeme schopni podávat daleko vyšší fyzické výkony, což se pozitivně odrazí na naší psychice.
To vše dohromady výrazně zlepší naši golfovou výkonnost – zdravý a štíhlý golfista hraje mnohem lépe! Jednoduše řečeno – „fitting" vlastního těla nám pomůže nesrovnatelně víc než fitting těch nejlepších golfových holí!

Převzato z časopisu GOLF 12/2015
Text: Jaroslav Drbohlav, ilustrační foto: Ingram Image


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf NewsPoradna

Může být profík kedíkem amatéra?

Pekne pozdravujem pán Slezák. Prosím Vás môže mi na komerčnom dospeláckom turnaji robiť caddyho môj golfový tréner. N ...

Poradna

Žena, začátečník - nákup holí

Dobrý den, jsem úplný začátečník a ráda bych si pořídila své první vybavení. Na výběr je mnoho možností a nevím jaké. ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...