ilu-dolary-rolV žádném jiném sportu není tolik možností zpestřit si hru jako v golfu. Z toho pramení jeho oblíbenost na celém světě. Hlavně amatérští hráči při přátelských rundách jsou původci až neuvěřitelných variant. Vedla je k tomu nejen soutěživost, ale také snaha o zábavu.

Na golf jako hru je třeba se dívat z různých stran. Základem jsou dvě hry – na rány a na jamky. V golfu obvykle při turnajích bojují samostatně profesionálové nebo amatéři. Mimo turnaje si většina amatérů chodí zahrát s kamarády přátelské rundy. A k tomu patří také různé sázky a šprýmy.
Pokud jde o peníze, pak profesionálové mají na turnajích šanci získat část z prize money. Amatéři za svůj výkon v turnaji nesmí obdržet žádné peníze, ale mohou se dohodnout mezi sebou na různých prémiích nebo sankcích. Na hřišti uvidíte při hře jak osamoceného hráče, dvojici, trojici nebo čtveřici hráčů. Nelze opominout ani týmové soutěže.
Pojďme si společně projít všechny varianty, které dělají golf golfem. Třeba se rozhodnete něco nového vyzkoušet.

Hra na rány (Stroke play, Medal play)
Soutěž pro jednotlivé hráče, kteří hrají sami na své skóre. Do něho se počítá každý dotek míčku, ať už ho pošle hráč do dálky nebo z pár centimetrů do jamky. Při této hře může, ale nemusí být zohledněn váš hendikep. Horší variantou je hra bez ohledu na něj. Hraje se tzv. na brutto, což trochu napovídá, že to je opravdu „brutální" hra.
Jakmile hráč pokazí jamku vyšším počtem úderů, prakticky ztrácí šanci na výhru. Jedině že by všichni jeho soupeři omdleli či jinak nedokončili celé kolo.
Na rány se hrají až na výjimky profesionální turnaje. Při shodném výsledku dvou nebo více hráčů po předepsaných kolech se pokračuje v play-off na dalších jamkách. Vyhrává hráč, který zahraje na některé z dodatečných jamek méně úderů než jeho soupeř(i).

Jamková hra (Match play)
Soutěž pro dva hráče nebo dvě dvojice hráčů, tedy pro dvě strany ve hře. Hraje se bez ohledu na celkové skóre, cílem je bitva o každou jamku zvlášť. Vítězem se stává strana, která zahraje na jamce méně úderů. A tak to pokračuje hrou na předem stanovený počet jamek. Nakonec oslavuje vítězství strana, která má na svém kontě více vyhraných jamek.
Může se stát, že jedna strana má na svém kontě více vyhraných jamek než jich zbývá k dohrání kola. V tom okamžiku hra končí, protože strana s menším počtem vyhraných jamek nemůže dosáhnout ani nerozhodného výsledku.

Stableford
K těmto dvěma základním hrám přičleníme ještě úpravu hry na rány, která se jmenuje Stableford. Pojmenovaná je po svém tvůrci Dr. Frankovi Stablefordovi (1870–1959). Co ho k tomu vedlo? To známe všichni – pomalá hra. Asi ho mnohokrát přiváděla k nepříčetnosti pomalá hra partičky hráčů před ním. A tak vymyslel systém Stableford.
Jde o nejrozšířenější druh hry u nás. Principem je bodové ohodnocení zahraných ran na jamce dle hráčova hracího HCP (dle ratingu hřiště). Za zahraný osobní par jamky dostane hráč 2 body, za birdie 3 body atd. Naopak za bogey obdrží jen 1 bod. Double bogey nebo dokonce ještě horší výsledek už nemá žádnou hodnotu. Hráč tak nemusí (neměl by) dohrávat míček do jamky, protože je to tzv. zadarmo.
Tím se zrychlí rapidně hra. Vítězem se stane hráč s nejvyšším počtem získaných bodů. Výhoda hry spočívá v tom, že může zvítězit hráč, jemuž se některá z jamek nevydařila.

V dalších částech se postupně dozvíte, jak se hrají další hry (Skins, Scotch Foursomes, Bingo Bango Bongo či Nassau) nebo jak získáte Gritty Pars, případně Portuguese Caddy.

Převzato z časopisu GOLF 12/2015
Text: Ota Doležal, ilustrační foto: Ingram Image


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
Kč,-

...