il pohodaGolf se lidem, kteří ho nikdy nevyzkoušeli, jeví jako příjemná a fyzicky nenáročná procházka. Každý golfista, a ten seniorský obzvláště, ale moc dobře ví, že tahle krásná hra dokáže naše tělo pěkně potrápit. Většina dříve narozených hráček a hráčů si často stěžuje na bolesti zad, nejvíce v bederní oblasti. Někteří z nás tak běžně v bagu nosí prášky proti bolesti. Na základě vlastních zkušeností však doporučuji jiné řešení!

Hrát „pod prášky" není dobré
Když nás už záda bolí moc a do konce hry zbývá jen pár jamek, je k vzteku hru přerušit a turnaj nebo partičku s přáteli kvůli tomu nedokončit. Proto se často uchýlíme ke krizovému řešení a pokusíme se situaci zachránit práškem proti bolesti. Pravda, někdy to pomůže a my hru dokončíme, ale ze zdravotního hlediska to rozhodně nelze doporučit!
Prášek naše záda nevyléčí, pouze utlumí bolest, což sebou přináší riziko, že se zdravotní problémy ještě zhorší. Naše tělo má vlastně jedinou možnost, jak nám dát najevo, že s ním není něco v pořádku, a to je právě prostřednictvím bolesti. Napovídá nám, že je akutně třeba minimalizovat pohyb a začít se léčit. Pokud tento hlas těla ignorujeme a přehlušíme ho práškem, říkáme si o pořádný malér.

Potížím lze předcházet
Bolest zad zpravidla souvisí se stavem páteře. Tato důležitá součást našeho těla je i v běžném životě velmi zatěžovaná, při golfu však mnohem víc. Zjednodušeně řečeno, páteř proti poškození při aktivním pohybu (mimo jiné) chrání velké množství různých svalů, které musí co nejlépe plnit svou funkci. Svaly tudíž musí být v dobré kondici, protože když je neposilujeme, brzy ochabnou a přestanou své poslání plnit dokonale.
Je všeobecně známo, že důležitou roli hrají břišní svaly. Je potřeba je posílit a pravidelně udržovat vhodným cvičením. Cviků na posílení břišního svalstva existuje celá řada a v zásadě lze říci, že všechny jsou užitečné, pokud je cvičíme správně. Pakliže nás často bolí záda, prováděný pohyb při cvičení doprovázejí bolesti, a proto se cvičení vyhýbáme. To ale zase vede k tomu, že svaly ochabnou. Dostáváme se tak do bludného kruhu...

Cvičte pravidelně plank
Pro tento případ bych chtěl čtenářům doporučit zejména jeden cvik, který je naprosto skvělý pro zpevnění všech svalů trupu. Jedná se o takzvané „prkno" (plank). Možná výstižnější než „cvik" je „zaujetí polohy", protože prkno provádíme tak, že zaujmeme polohu jako při provádění kliku, pouze nemáme natažené paže, ale jsme opřeni o lokty a předloktí, která leží vodorovně na podložce.
Cvičení probíhá tak, že zaujmeme polohu prkna a setrváme v ní přiměřenou dobu bez pohybu. Ze začátku bohatě postačí 20–30 sekund, později můžeme tuto dobu prodlužovat podle toho, kolik zvládneme. Odpočineme si a opakujeme několikrát, v závislosti na vlastní kondici.

Jestliže cvik neznáte, budete velmi překvapeni, jak je náročný a jak se při něm 30 sekund může zdát nekonečných! Nezoufejte a vydržte, svaly si poměrně rychle zvyknou a brzy vám nebude činit problém intervaly cvičení protáhnout na minutu či déle. Jen pro zajímavost, vyspělí cvičenci vydrží v poloze prkno bez problémů třeba 15 minut, ti nejlepší ještě mnohem déle.
Nám ale nejde o žádné rekordy. Pro nás je důležité, že cvičení velmi pomáhá předcházet bolestem zad. Mohu to směle tvrdit, protože jsem si vše osobně vyzkoušel a ověřil. Často mě po golfu bolela záda, proto jsem dal na radu zkušené cvičitelky a začal posilovat svaly trupu denním cvičením planku, načež bolest zcela vymizela.
Je třeba zdůraznit, že toto doporučení platí pouze pro zdravé jedince, u kterých potíže vznikají nedostatkem cvičení a ochablostí svalů. Při větších zdravotních potížích a nemoci je samozřejmě nezbytné vhodnost cvičení nejprve konzultovat s lékařem!

Posilování zvyšuje golfovou výkonnost
Velmi vítaným vedlejším aspektem posilování svalů trupu je značné zvýšení golfové výkonnosti, protože velké svaly trupu hrají rozhodující roli při provádění golfového švihu. Budete překvapeni, jak se po jednom dvou měsících pravidelného posilování budete cítit při švihu silnější a jak se prodlouží rány všemi holemi.
Letošní golfová sezona prakticky skončila a zimní období bychom měli využít k přípravě na tu následující. Pokud do své zimní přípravy zařadíte pravidelně i cvičení prkna, předejdete na jaře nejen bolestem zad, ale rozhodně tím zlepšíte i svou výkonnost, takže dokážete šikovně zabít ony pověstné dvě mouchy jednou ranou!

Převzato z časopisu GOLF 11/2016
Text: Jaroslav Drbohlav, foto: ilustrační foto: Ingram Image


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
Kč,-

...