il pohodaJe velmi zajímavé a možná i poučné porovnat přístup ke hraní golfu amatérských hráčů u nás a jinde ve světě. Protože se v ostatních zemích hraje golf masově mnohem déle než v české kotlince, dá se očekávat, že se situace v tuzemsku postupně přiblíží zavedeným poměrům ve světě. Sama podstata této krásné hry tomu totiž výrazně nahrává.

Přístup amatérů jinde ve světě
Všude na světě, kde golf má dlouholetou tradici a hrají ho miliony lidí, je lid golfový rozdělen do dvou výrazně oddělených kategorií. Tu první, relativně malou, tvoří profesionální hráči. Druhou vytváří miliony amatérských hráčů, kteří hrají jen pro radost a potěšení.
Desítky milionů amatérských milovníků této krásné hry přináší do golfu obrovské množství peněz a činí z něj miliardový byznys. Peníze, které do golfu přitečou z platebních karet amatérských hráčů, umožňují z profesionálního golfu dělat doslova zlatý důl pro pár desítek vyvolených, kteří byli obdařeni mimořádným talentem a kteří jsou zároveň ochotni a schopni svůj talent cílevědomě rozvíjet tisíci tréninkových hodin, což z nich udělá virtuózní hráče a obdivované hvězdy.
Tyto dvě výrazně oddělené kategorie sice žijí každá svým vlastním životem, ale zároveň společně vytváří svět golfu a jedna bez druhé by nemohly existovat.

Naprostá většina amatérských hráčů nemá žádné větší výkonnostní ambice a hraje opravdu jen pro zábavu. Mnozí z nich si ani nevzpomenou, kdy naposled hráli nějaký turnaj, a svůj golf vnímají jako oblíbenou kratochvíli a příjemnou procházku na čerstvém vzduchu v krásně upraveném přírodním prostředí.
Mnozí z nich se ani příliš netrápí striktním dodržováním golfových pravidel. Pokud jejich míč skončí v obtížně hratelné poloze, klidně si ho přemístí do příznivější pozice, aniž by to někdo ve flightu řešil, protože to tak dělají všichni. Jiná situace pochopitelně nastane, pokud hrají přátelskou partičku golfu o kafe, ale i za této situace si často pravidla upravují podle toho, jak jim to vyhovuje.
Tomuto pojetí golfu je přizpůsobena i většina hřišť, jež se snaží vytvořit pro amatérské golfisty ideální prostředí a bezproblémovou příjemnou hru. Prakticky zde nenajdete vysoké rafy ani jiné pasti na míčky, které jen zdržují hru. Všechny plochy jsou upraveny tak, aby se míčky neztrácely a hra byla co nejplynulejší.

Amatérský golf u nás doma
U nás doma je situace výrazně odlišná. Golf je pojímán daleko více jako soutěžní sport, což dokládá obrovské množství amatérských turnajů, pořádaných od jara do podzimu prakticky na všech hřištích. S tím souvisí pro nás typická honba za co nejnižším hendikepem, který je vnímán velmi prestižně. „Singl hendikep" znamená příslušnost k jakési amatérské golfové elitě.
Striktní dodržování golfových pravidel je považováno za samozřejmost nejen při turnajích, ale i při přátelské hře s kamarády. Zejména přesunování míče ve hře do výhodnější a snadno hratelné pozice v průběhu hry v tuzemsku prakticky neuvidíte, pokud na hřišti nedošlo k nějaké mimořádné situaci, jež by povolovala stavění míče.
Provozovatelé našich hřišť se často předhánějí ve snaze udělat hřiště co nejobtížnější, často ponechávají vedle fervejí husté a velmi vysoké rafy, které se stávají černou dírou na míčky, ve snaze se odlišit budují pro amatéry přehnaně dlouhé jamky, čímž fakticky zpomalují hru, a rekreační hráče tak vystavují zbytečnému stresu.

Očekávaný vývoj českého amatérského golfu
Stejně jako ve všech oblastech života i v golfu lze očekávat, že se vývojový trend bude ubírat podobným směrem jako v zemích s daleko delší golfovou tradicí. Zejména proto, že golf si o to svou podstatou fakticky přímo říká!
Uspěchaný životní styl vyžaduje hledání možností tělesné a hlavně psychické relaxace a nesoutěžní golf je jednou z ideálních forem. Tuto skutečnost již objevila spousta rekreačních hráčů na celém světě a lze předvídat, že časem to pochopíme i my. Proč si neustále vytvářet i ve volném čase jen další stres z neustálého soutěžení, jezdit domů z golfu nasupeni a rozčarováni, protože jsme hráli pod psa a pokazili si hendikep?

Kdykoli si na toto téma povídám se svými přáteli, kteří žijí v tradičních golfových zemích, pokaždé mě ujišťují, že tento přístup moc nechápou, a zároveň prohlašují, že časem se změní a přiblíží se jejich obvyklému pojetí. Zejména v seniorském věku, kdy lidé většinou hledají na golfu hlavně odpočinek v krásné přírodě a příjemně strávený čas s přáteli. Dosažené skóre tak zapomenou již cestou na devatenáctou jamku.

Například můj spolužák z mládí, který dlouhá léta žije ve Švédsku, tráví prakticky celou golfovou sezonu se svou ženou na cestách ve vlastním obytném přívěsu po golfových destinacích Evropy. Užívají si každého pohodového dne, a ani je nenapadne hrát golfové turnaje. Ani si nedokázal vzpomenout, jaký mají hendikep. Golf si hrají po svém – tak, jak jim to vyhovuje. Míčky z vody neloví, v rafech a v hustém křoví je nehledají, prostě si někde poblíž hodí jiný míč a v klidu a v pohodě pokračují ve hře...
Stejně tak můj kamarád Čechoameričan, který žije a pracuje již několik let v ČR, naše obvyklé pojetí golfu moc nechápe. Na golfu hledá hlavně zábavu a odpočinek, možnost užít si hezký den na vzduchu s kamarády a po procházce po zelených fervejích si s nimi posedět u kávičky.
Než pochopil mentalitu českých amatérů a přijal ji jako fakt, udiveně zíral na rekreační hráče, jak na sebe na hřišti hulákají a nadávají si kvůli různým „zásadním" rozporům, čímž kazí příjemnou atmosféru jiným i sobě. Po účasti na turnajích příliš netouží a kritizuje obvyklý přístup českých hřišť, kde vůbec nechápe, proč místo pastí na míčky v podobě neprostupných rafů není vše upraveno tak, aby se míčky nehledaly a hra hladce plynula.

Reakce českých hřišť?
Dá se očekávat, že v budoucnu i provozovatelé českých hřišť pochopí, že je živí hlavně rekreační hráči a že čím udělají hřiště bezproblémovější (zejména odstraní problém zdržování hry hledáním míčků), tím víc hráčů se na něj vejde, tudíž vydělají více peněz. Navíc jejich hřiště bude pro rekreační hráče příjemnější a budou se tam vracet raději.
Zejména české seniorské golfisty, kteří jsou často nuceni pečlivě počítat a hlídat výši svých výdajů, rozhodně nepotěší, když jim při každé hře zmizí několik poměrně drahých míčků v různých biozónách, půlmetrových rafech nebo v neprostupném křoví. Ale ani movitější hráči nemají radost, pokud své míčky stále hledají a tlačí se na ně další flighty, což rozhodně nepřispívá k pohodové atmosféře na hřišti.

Co říci na závěr?
Rozhodně bude zajímavé sledovat, jak se budou poměry v českém rekreačním golfu vyvíjet a kam bude amatérský golf v budoucnu směřovat. Můj osobní názor je takový, že i u nás půjdeme směrem k výraznějšímu oddělení soutěžního a čistě rekreačního golfu, a to jak v pojetí hráčů, tak provozovatelů hřišť. Nechme se překvapit, co život přinese v praxi!

Převzato z časopisu GOLF 7/2017
Text: Jaroslav Drbohlav, ilustrační foto: Ingram Image


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
Kč,-

...