Gaggenau-Hanak

USA Las-VegasCo si představíte, když přijde řeč na Las Vegas? Barevná blikající světla a cinkající zvonky hracích automatů. Dobře se bavící dav, tísnící se u hracích stolů. Uhlazení milionáři u baccaratu. Extravagance hudby, zpěvu a tance v podání nejlepších světových interpretů. Světla, smích a hudba linoucí se ze dveří kasin na Stripu, čtyřmílovém lasvegaském bulváru, srdci města, které nikdy nespí.

Když se z výšky podíváte na Las Vegas a jeho okolí – lhostejno, zda z letadla nebo jen na googlu – uvidíte městskou aglomeraci, která vykousla své místečko z bezútěšné pouště. Poušť, domy, poušť. Když klesnete níž, objevíte v té šedohnědé krajině zelené flíčky. Parky? Kdepak! Golfová hřiště! Jinou souvislou zeleň tam neznají, omezené zdroje podzemní vody dávno přestaly stačit.
Těch hřišť tu napočítáme víc než padesát! To je na oblast, která má odjakživa nedostatek vody, malý zázrak. O ten se nejvyšší měrou zasloužila přehrada Hoover Dam. Před 85 lety, kdy Las Vegas čítalo pouhých 5 000 duší a nijak zvlášť nekvetlo, se vláda rozhodla postavit obří přehradní hráz na řece Colorado, která odděluje Nevadu od Arizony, aby zajistila spravedlivé zásobování vodou v této části země. Jméno dostala po tehdejším prezidentovi USA Hooverovi, jenž stavbu velice podporoval.

USA Hoover-DamHoover Dam
Dílo je to skutečně ohromné. Výška hráze přes 200 metrů, délka skoro 400 metrů, plocha jezera 640 km2, jeho délka 185 km. Plánování trvalo sedm let, výstavba jen o kousek méně, byly použity zcela nové prvky budování hráze (sestavili ji z 250 dílů spojených betonem, při klasickém způsobu – monolitu – by beton tuhl 125 let!). Písek vozili z pobřeží, bratru 400 km, na koňských povozech! Náklady stavby dosáhly výše 50 milionů dolarů, dnes by to byla skoro miliarda.

Přehradu máme a Las Vegas se může začít rozvíjet. Voda už sice nechybí, ale každý metr je potřeba vykousnout z pouště. K rozkvětu města nejvíc přispěly herny. Vznikla pověstná ulice Las Vegas Strip, dlouhá 6,8 km, plná kasin a hotelů. Obří byznys, 18 z 25 největších hotelů světa najdete právě zde. Vegas dnes čítá přes 600 tisíc obyvatel, ale mnohokrát víc se tady ročně otočí hráčů, utrácejících peníze ve snaze zbohatnout, nebo si jen užít v magickém světě sázek.
Ale čas se tady dá strávit i jinak než utrácením tisíců dolarů v halách bez oken, kde nepoznáte, jestli je den nebo noc, a kde se provoz nezastavuje. Můžete být venku, na čerstvém vzduchu, v nádherném prostředí, kde výrazné barvy pouště kontrastují se smaragdovou „golfovou" zelení, s obzorem plným vznešeně se tvářících hor. A utratíte rozhodně míň než v hernách...

Poušť a hory kolem Vegas hýří stovkami barev, od fádních jednolitých ploch až k místům vybarveným jako kanárek. Někde ani keříček, jinde exotická pouštní vegetace a tropické květy ještě dotvářejí barevné efekty. Na mnoha z nich najdete kaktusy a nízké stromky mesquite. Na tu poušť se optimista dívá s nadšením, jak je krásná a rozmanitá, pesimista by v ní mohl vidět rumiště či smetiště bez užitku – račte si vybrat.
Některá hřiště jsou přímo uprostřed zástavby, bojují s ní o každý kousek půdy, domy jsou natlačené až k fervejím, někde je to až bizarní a z našeho pohledu těžko představitelné. Jednotlivé ferveje vedou od klubovny různými směry mezi samými domy, z výšky to vypadá jako chapadla zelené chobotnice, ležící mezi hustou zástavbou přízemních domků a vilek. Jiná městská hřiště jsou kompaktní, ferveje naskládány jedna vedle druhé, tam a zpět, jak se to vešlo.
Nejkrásnější místní kousky ale najdete na okraji města, na úpatích hor, případně kus od vlastního Las Vegas, v dalších menších městech – Mesquite a Boulder. Tahle hřiště si na nedostatek místa mezi fervejemi nestěžují – představují spíš kusy magie, zázraky představivosti a odvahy, kterou musel mít tvůrce a architekt hřiště, když vytyčil ferveje a greeny do často velice nerovné pouštní krajiny. Seznam místních architektů se taky čte jako who is who světové golfové architektury!

USA Bali-HaiNa Stripu se ruší hřiště
Tři hřiště leží v bezprostřední blízkosti Stripu. Jedním z nich je Wynn, hřiště s krátkou, leč barvitou historií. Steve Wynn, developer kasin a hotelů, vnesl do Vegas (se svou mánií šokovat) spoustu skoro nepředstavitelných atrakcí, které můžeme obdivovat, nebo považovat za kýč – sopky, bílé tygry, milionové vodopády, delfíny, pirátské lodi a mnoho dalšího. Pravdou je, že sem natáhl další miliony návštěvníků.
V roce 2005 dokončil na Stripu sedmý největší hotel světa The Wynn Resort a zároveň zmodernizoval u hotelu ležící klasické hřiště Desert Inn Golf Club z roku 1952. Vzniklo velice moderní a honosné hřiště, designované světovým architektem Tomem Fazio a samotným Steve Wynnem. Fíčko pořídíte za 500 dolarů.
Z původně téměř plochého terénu vymodelovali rozmanité kopečky a údolí, hřištěm protékají potůčky, které tady předtím nebyly, všechno korunuje přesně ve Wynnově stylu u poslední jamky dvoumilionový vodopád. Strategicky náročné hřiště, špička golfové estetiky, přecházející však místy až ke kýči, tak jako spousta věcí ve Vegas.
Kdoví, jestli golfisté potřebují tak do puntíku vymazlená až přemazlená hřiště. Ale hráči se z tohoto divu lasvegaské golfové architektury netěšili dlouho – činorodá rodina Wynnů změnila své plány, v současnosti přestavuje hřiště na zábavní park a jezero, možná přibude i další hotel... Loni 17. prosince se tam hrálo naposledy.

USA Royal-LinksRepliková hřiště
V nej nej stylu Las Vegas vznikla dvě z nejkrásnějších místních hřišť – Royal Links a Bear´s Best. Royal Links přesně kopíruje jamky ze 14 hřišť hostících British Open, včetně rodiště golfu Old Course St. Andrews. Architekt? Slovutný Pete Dye. Jsou zde tradiční kedíci, hráč se od nich dozví spoustu věcí z historie golfu, ale jsou prospěšní i jinak – znají každé stéblo trávy a zrnko písku na hřišti a dovedou dobře poradit.
Hřiště Bear´s Best (green fee 250 dolarů) vzniklo na obdobném principu. Bear, Medvěd, je přezdívka Jacka Nicklause, který (určitě to neměl z vlastní hlavy) zde stvořil osmnáct svých oblíbených jamek ze hřišť, jež vybudoval v Kalifornii, Arizoně, Montaně, Coloradu a v Mexiku. Každá replika je velice věrná, včetně například černého písku bankrů podle Old Works GC z Montany nebo pinií podle coloradského Castle Pines na patřičné jamce. Ale hřiště je to perfektní...

USA Shadow-CreekShadow Creek – Stinný potok
Nejpověstnější (a nejdražší, což v místních podmínkách dělá 500 dolarů) je Shadow Creek. Opět Steve Wynn, o 15 let dřív než výše zmíněný Wynn Course. Pověst praví, že když v jeho kasinu prohrál jistý japonský průmyslník několik milionů, rozhodl se Wynn investovat tento zisk do další atrakce – do hřiště. Vybral stohektarový pozemek v pustině a sdělil architektovi Tomu Faziovi, že tam chce mít jezera, vodopády, strmé svahy, exotické ptáky a stovky různých druhů stromů. Tom odmítal, než mu podstatně zvýšili gáži, pak už to najednou šlo.
Úžasné scenerie úzkých, stromy lemovaných fervejí s horami v pozadí, moderní sofistikovaná elegance, ale i přírodní drsnost dávných hřišť. Sám potok Shadow Creek posloužil Faziovi k podstatnému ztížení řady jamek. Po vybudování hrází v těch pravých místech se potok rozlévá až do dvacetimetrové šířky, někde vytváří přímo jezera a greeny bývají rovnou za nimi.
Hřiště je určeno velmi dobrým hráčům, kteří touží po výzvách. Kdysi bylo zcela privátní, hlavně pro nejvýznačnější hosty (kteří utratili nejvíc v kasinech?), dnes na něj od pondělka do čtvrtka smíte, ale musíte se ubytovat v jednom z 15 hotelů skupiny MGM Resorts International, což celou věc pořádně prodraží. Ovšem z hotelu vás přivezou limuzínou, máte svého caddyho... Aby byla zachována aura tajemna a soukromí, nesmí návštěvníci na hřišti fotografovat. Díky své pověsti nemají o hráče nouzi...

USA CascataCascata – americká Kaskáda
Vezměte 150 hektarů skal, strží, údolí a vyschlých říčních koryt vysoko ve svazích hory Red Mountain nad městem Boulder, půlhodinku jihovýchodně od Vegas. Z banky vyzvedněte 60 milionů dolarů, najměte hvězdného architekta Reese Jonese, syna Roberta Trenta Jonese, a pusťte se do práce. Nechte ho patřičnou dobu hledat, kam v těch všech nerovnostech umístit potřebný počet fervejí a greenů. Pozor, nezapomeňte přivést dostatek vody!
Když se to všechno povede, vznikne naprostý unikát, hřiště pouštního stylu non plus ultra – a je zaděláno na další pětisetdolarové kolbiště. Cascata – to je italsky kaskáda – jméno hřiště dostalo podle několika vodopádů a kaskád, kterými Reese Jones ozdobil svůj design.Kvalitní do posledního puntíku, dokonalý střih, čtvrt metru od kraje ferveje ta nejdrsnější pustina, tu a tam jsou na krajích fervejí stromy a jezera. Říčka protékající klubovnou. Velmi přísné podmínky – buginy jsou povinné, každý flight musí mít svého caddyho (50 dolarů na osobu, a když se vám jeho služby líbily, můžete přidat). Zákaz přinášení vlastního jídla a pití – klub je hrdý na svůj vlastní servis. Můžete si vypůjčit hole – set za 100 dolarů...
Doporučuje se zůstat celý den nebo přijet ráno či odjet až navečer, kdy poušť ve slunci mění každou minutu své zbarvení. To je v ceně. A věru je nač se dívat, nejlíp z terasy rozsáhlé klubovny toskánského stylu.

USA PaiuteNa severním okraji lasvegaské aglomerace najdeme Paiute Golf Resort se třemi parádními osmnáctkami Sun Mountain, Snow Mountain a Wolf. Nejobtížnější je Wolf, se svými 6 900 metry je také nejdelší, nejen z těchto tří, ale z celého Vegas. Resort leží na úpatí Ovčích a Jarních hor, jeho přímý okraj opět tvoří poušť, tentokrát trošku fádní. Nádherné výhledy na všechny strany, na hory i na níže ležící Las Vegas. Rozumná cenová hladina mezi 99 a 169 dolary.
Přímo u Stripu leží jihopacifický ráj Bali Hai Golf Club. Tvůrci si s jeho „baliským" vzhledem dali pořádnou fušku. Několik hektarů vodních ploch, tři tisícovky palem, víc než sto tisíc tropických rostlin a květin, to vše ostře kontrastuje s bílým plážovým pískem a plochami černých vyvřelin mezi jamkami, jaké můžete obdivovat právě na Bali. Z většiny jamek stále vidíte mega resorty – hotely o několika tisících pokojích, rozeseté po Stripu. Kasina vidět nejsou, jsou nižší.

USA Wolf-CreekMesquite – golfová krajina snů
Městečko Mesquite se jmenuje podle místních zakrslých stromů a leží hodinu severovýchodně od Vegas, golfově se však k němu počítá. Zdejší krajina nabízí dokonalou bázi pro razantní, výrazné designy hřišť. Novinkou, která vyvolala pozdvižení při otevření před sedmi roky, je klub Conestoga. Ale trvalkou nejvyšší kvality je o fous starší Wolf Creek Golf Resort, otevřený v roce 2002.
Kdyby golf designoval Salvator Dali, podobal by se pravděpodobně Vlčímu potoku (Wolf Creek). Sluncem vyprahlá měsíční krajina místní světle okrové pouště, v níž se bizarně fantaskní místa bezprostředně dotýkají míst jemné přírodní krásy, je podložkou, do které architekt dokázal vložit své dílo, aniž porušil ráz toho unikátního místa.

Špičaté kopečky s prudkými svahy se táhnou donekonečna, mezi nimi se složitě klikatí ferveje. Za obtížnost hovoří čísla – CR 75,4 a slope rating 154 při délce 6 300 metrů. Golfový svět se na hřiště těšil už dlouho před jeho otevřením. Hned po něm se usadilo na předních příčkách amerických i světových žebříčků.
Pitoreskní design vyžaduje přesnost a odvahu – hráč takových kvalit pak shledá hřiště příjemným. Rokle, strmé svahy, potok a jezera, a kde nebyla příroda dostatečně přísná, přidali architekti (otec a syn Riderové) bankry s bělostným pískem. Odpaly ze zvýšených týček jsou impozantní, méně přesným hráčům nahánějí úzké ferveje husí kůži, bojovní golfisté neskrývají nadšení.
Když odehrajete všech osmnáct jamek, zážitky ze slepých ramen krátkých kaňonů a greenů na okraji pouště, které nesmíte přestřelit ani o metr, zatlačí daleko dozadu do hlavy číslo, které jste zahráli. V roce 2015 se Wolf Creek stal ve velké anketě hráčů světově nejzajímavějším hřištěm, je v počítačových hrách Tigerovy i Roryho série, je to prostě ultimate golf experience, jak zní místní heslo.

Do Las Vegas do heren? Dobrá, spousta lidí to dělá a pořádně se při tom baví. Ale golf v Las Vegas a jeho okolí je jedinečný. Pravý golfista se v hernách příliš nezdrží...

Převzato z časopisu GOLF 3/2018
Text: Ivo Doušek, foto: Ivo Doušek, archiv golfových hřišť

UŽITEČNÉ INFORMACE
ROYAL LINKS GOLF CLUB
Adresa: Royal Links Golf Clubl, 5995 E. Vegas Valley Dr., Las Vegas, NV 89142, USA
Tel.:+1702 765 0484
Web: www.royallinksgolfclub.com
Email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
Počet jamek: 18 | Par: 72
Délka (yardy): 7 029 (bílá) | 6 602 (žlutá) | 5 864 (modrá) | 5 142 (červená)
Green fee: 117–225 USD

BEAR´S BEST
Adresa: Bear's Best Las Vegas 11111 W Flamingo Rd, Las Vegas, NV 89135, USA
Tel.: +1 702 804 8500
Web: http://www.clubcorp.com/Clubs/Bear-s-Best-Las-Vegas
Emial: www.clubcorp.com/Clubs/Bear-s-Best-Las-Vegas/Contact-Us
Počet jamek: 18 | Par: 72
Délka (yardy): 7 194 (bílá) | 6 628 (žlutá) | 6 043 (modrá) | 5 043 (červená)
Green fee: 129–269 USD

SHADOW CREEK
Adresa: Shadow Creek Las Vegas, 3 Shadow Creek Dr, North Las Vegas, NV 89081, USA
Tel.: +1 866 260 0069
Web: wwww.shadowcreek.com
Počet jamek: 18 | Par: 72
Délka (yardy): 7 560 (bílá) | 7 102 (žlutá) | 6 626 (modrá)
Green fee: 500 USD

CASCATA
Adresa: Cascata golf Course, 1 Cascata Dr, Boulder City, NV 89005, USA
Tel.: +1 702 294 2005
Web: www.cascatagolf.com
Email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
Počet jamek: 18 | Par: 72
Délka (yardy): 7 137 (černá) | 7 030 (bílá) | 6 664 (žlutá) | 6 168 (modrá) | 5 591 (červená)
Green fee: 295–425 USD

PAIUTE GOLF RESORT
Adresa: Las Vegas Paiute Golf Resort, 10325 Nu-Wav Kaiv Blvd, Las Vegas, NV 89124, USA
Tel.: +1 702 658 1400
Web: www.lvpaiutegolf.com
Email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
Green fee: 99–249 USD
Sun Mountain
Počet jamek: 18 | Par: 72
Délka (yardy): 7 112(bílá) | 6 631 (žlutá) | 6 074 (modrá) | 5 465 (červená)
Snow Mountain
Počet jamek: 18 | Par: 72
Délka (yardy): 7 146 (bílá) | 6 645 (žlutá) | 6 035 (modrá) | 5 341 (červená)
Wolf
Počet jamek: 18 | Par: 72
Délka (yardy): 7 604 (černá) | 7 009 (bílá) | 6 483 (žlutá) | 5 910 (modrá) | 5 130 (červená)

BALI HAI GOLF RESORT
Adresa: Bali Hai Golf Club, 5160 S Las Vegas Blvd, Las Vegas, NV 89119, USA
Tel.: +1 888 427 6678
Web: ww.balihaigolfclub.com
Počet jamek: 18 | Par: 71
Délka (yardy): 7 002 (bílá) | 6 601 (žlutá) | 6 156 (modrá) | 5 535 (červená)
Green fee: od 100 USD

WOLF CREEK GOLF CLUB
Adresa: Wolf Creek Golf Club, 403 Paradise Pkwy, Mesquite, NV 89027, USA
Tel.: +1 702 346 1670
Web: www.golfwolfcreek.com
Email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
Počet jamek: 18 | Par: 72
Délka (yardy): 6 939 (černá) | 6 309 (bílá) | 5 798 (žlutá) | 5 064 (modrá) | 4 101 (červená)
Green fee: 125–180 USD


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přihlášení Golf NewsPoradna

První dohraný míček nebyl vytažen z jamky před dohráním dalšího

Dobrý den. Dohrál jsem míček do jamky. Nežli jsem ho stačil vyndat spoluhráč také doputoval do jamky. Oba jsme byli n ...

Poradna

Garmin Approach S 60 versus Garmin Fenix 3

Dobry den. Mate zkušenosti s golfovou aplikaci (módem) u hodinek Garmin Fenix 3? Jaky je rozdil oproti specializovany ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...