Rak Diamond 1 250„Máme mezinárodní pověst, protože jsme u nás mnohokrát hostili European Tour. Tím jsme hodně vešli ve známost. Lidé nás aktivně vyhledávají. Vědí, že hřiště je dobré. A náš majitel je naštěstí velký vizionář, ustrnout prostě nejde." To jsou slova Christiana Hiekeho, generálního manažera rakouského Diamond Country Clubu.

Lístky květů ovocných stromů padají lehounce jako sníh na čerstvě posečené greeny. Ferveje se lesknou neopakovatelnou jarní zelení. Malý vlak cosi veze k nedaleké továrně, jejíž hranaté obrysy trhají jednolitou modř oblohy jednoho z mála pěkných květnových dní. Veliké jezero odráží barvu nebe a ještě ji o stupěň ztmavuje. Naprostá golfová idyla.
Přitom nepříliš dávno to tady bylo úplně jiné. Tam, kde stojí klubovna, bývala obrovská továrna na munici, kterou během druhé světové války mocně bombardovali. Po hřišti je na tu dobu ještě řada památek. Několik velkých betonových bloků zde schválně nechali jako upomínku, ale ty připomínají spíš mystické Stonehenge než chaos válečných let.

Dnes už se v Atzenbruggu bojuje jen o tituly a body. A to nanejvýš úspěšně. Stojí za tím muž, který je hybatelem nejen zde, ale v celém rakouském golfu – podnikatel ze St. Pölten Christian Guzy. Ten v roce 2010 koupil Golf und Freizeitpark Tullnerfeld a investoval do něj několik milionů euro, aby dostal hřiště na úroveň pro European Tour.
„Nikdy jsem neplánoval, že bych se staral o golfové hřiště", vzpomíná Christian. „Jako mnoho jiných jsem v devadesátých letech podlehl boomu a začal hrát. Byl jsem tady členem. Když se tehdejší majitelé rozhodli, že hřiště kvůli problémům se spodní vodou už dál nechtějí provozovat (v roce 2009 bylo hřiště regulérně pod vodou, s ohromnými škodami), začal jsem poprvé přemýšlet, jak udělat z průměrného klubu klub úspěšný."

Guzy, který se podílí v řadě nemovitostních projektů a obchodních center, měl rychle svou vizi. Chce to mezinárodní resort se vším všudy, aby vynikl nad ostatní. A vzal na sebe ohromný úkol. Zkouškou ohněm byl turnaj European Tour v roce 2010. Ten se měl původně hrát na Fontaně, která se však kvůli financím s Tour nedohodla a Diamond vytáhl ET trn z paty. „Naskočili jsme v poslední chvíli," podotýká.
Dobré rozhodnutí, které nasměrovalo klub do budoucích let. Jako European Tour destination (tak si říkají resorty, kde se Tour hrává) se Diamond CC stal částí sítě, kde se pořádají opravdu velké turnaje. Devětkrát za sebou se tady ET hrála, loni pod názvem Shot Clock Masters. Letos bohužel kvůli nedostatku velkých sponzorů turnaj není.

Tím ale velkým akcím zdaleka neodzvonilo. Dnes se vše koncentruje na European Amateur Champiionship ve dnech 24.–29. června. Tuhle akci v minulosti hrály a vyhrály takové hvězdy jako Rory McIlroy nebo Sergio García. „Evropská golfová asociace si může z nabídek na pořádání vybírat," těší Christiana, který dodává, „pro nás je to velká čest a potvrzení kvality naší práce."
Aby bylo možno nabízet při tak velkých akcích i ubytování v bezprostřední blízkosti na patřičné úrovni, otevřel v nedalekém Tullnu v roce 2017 nový hotel. Přímo na hřišti je už od roku 2015 velice pěkný apartmánový hotel. A protože klid ještě dlouho nenastane, přibude k tomu v následujících dvou letech fitness a prostory pro regeneraci.
Apartmánový komplex u klubovny – tam se na ničem nešetřilo. Na prostoru, ani na luxusním vybavení. Co vám hned padne do oka: každý ze 42 apartmánů je samostatná jednotka, většinou s terasou, některé jsou dvoupatrové, vnitřní prvky z jedlového dřeva, pohodlné pružné postele, ve kterých se spí jako v peřince. Hosté, kteří se zde ubytovali, píšou do hodnotících portálů o pětihvězdičkovém komfortu, velké pěkné koupelně, golfovém programu Sky na velké televizi, velkorysém prostoru.

Dovolenkové pocity září i z u jezera situované restaurace Boathouse. „V minulosti byl Boathouse využíván hlavně při turnajích a dalších akcích, často privátních – loni jsme tady měli 45 svateb..." vysvětluje Christian Hieke. „Nic proti svatbám, ale v první řadě jsme golfový klub. Boathouse je moc pěkné místečko, ale členové klubu ho mohli využít jen minimálně."
Od letoška Boathouse představuje novou a la carte restauraci klubu. Z restaurace v budově klubovny je sportbar, kde se nabízejí rakouské hostinské klasiky. Rozšířením kulinářské nabídky klub cílí i na lepší využití ubytovacích prostor do doby mimo hlavní golfovou sezonu.

Četné vodní plochy kolem hlavního desetihektarového jezera spolykají tolik míčků, že se v létě člen klubu a zároveň nadšený potapěč Fritz týden co týden vydává na jejich sběr. Nejzajímavější úlovek – bugina! To si jednou některý nešika spletl plyn s brzdou... taktak stačil vyskočit, odnesl to šokem. A v klubovně se pyšní osmičkou Johna Dalyho, ten ji po nepovedené ráně hodil za míčkem a naštvaně odešel ze hřiště. Fritz ji vylovil, ale John už ji zpět nedostal.

Rak Diamond 2 250Konečně na hřiště
Mají zde tři hřiště, jednu mistrovskou osmnáctku Diamond Course a dvě další menší hřiště, sloužící pro trénink začínajících adeptů nebo jako útočiště členů, když je velké hřiště obsazeno. Ale věnujme se hlavní osmnáctce.
Resortu dominuje centrální desetihektarové jezero. Jeho zákoutí a zátok využil architekt dokonale. Přímou souvislost s vodou má většina jamek, doslova celý složitě tvarovaný břeh je buď fervej, nebo green.
Tím se podařilo v rovině vybudovat velice zajímavé složité hřiště plné nástrah, ale všechny jsou viditelné, nečekejte tady záludnosti. Materiál nashromážděný při vytváření a prohlubování jezer je roztroušen po hřišti v podobě oblých kopečků, jinde jsou rovné plochy, na kterých je pár jamek oddělených od sebe původními listnatými, zčásti i ovocnými stromy, pod nimi je často dost hustý křovinatý podrost.
Pěkné na pohled, ale jak tam zahrajete, míč nevydolujete. Pokud i s tím architekt počítal, klobouk dolů. Podrosty vzbuzují respekt a zvyšují obtížnost hřiště, jako byste zahráli do vody – skupiny stromů jsou také často jako voda označovány.

Používat hlavu je žádoucí
Z černých je hřiště s délkou 6 819 metrů brutálně dlouhé. Z nich ale hraje málokdo. Z obvyklých žlutých má pořád ještě 6 130 metrů. Dost natažené jsou čtyřpary na první devítce – 369, 374, 377, 310 a 393 metrů, k tomu třípar o délce 199 metrů! První devítka je o dost delší než druhá. Ta druhá je ale zase královstvím vody. Pokud nechcete přijít o spoustu míčků, doporučuje se používat víc hlavu než bicepsy. Na každé jamce je dostatek odpališť, račte si vybrat...

Klubová restaurace vyhrála dvakrát za sebou titul Golfová restaurace roku Rakouska. Ceny jídel jsou nevysoké, jídlo výborné a porce takové, že se dají sníst jen s nasazením. Prostředí klubovny zvolili perfektně – před ní je velký putting green, kolem něhož stojí staleté kaštany – velmi důstojné.
Green fee je na přijatelné výši, na mistrovském Diamond Course ve všední den 100, v pátek a o víkendu 120 euro, což je na hřiště European Tour přiměřená cena. Zahrát si můžete také na devítce Park Course a na dvanáctijamkovém Country Course, která jsou levnější.
Popisovat průběh jednotlivých jamek zde nemá smysl, bylo by to na další článek obdobné délky. Žádná není lehká, ale všechny jsou hratelné. Zdejší golf představuje velký zážitek, a to si ani nemusíte představovat, že vedle vás po ferveji důstojně kráčí Miguel Ángel Jiménez s doutníkem nebo ten zlobivý John Daly: ano, hráli tu a s nimi mnozí další velikáni.

Top balíček a další
Nejčastější variantou, jak sem hráči jezdí, je samozřejmě jedna hra, případně jeden nocleh a hra následující den. Ale na webu klubu najdete četné balíčky pro kratší dovolené nebo krátké „odskoky od reality všedních dní".
Jeden z nich stojí za pozornost i z pohledu našich hráčů. Sdružuje top nabídku celé oblasti. Obsahuje tři noclehy se skvělou snídaní, jedno fíčko na Diamondu, jedno v Adamstalu a jedno buď na Fontaně, nebo ve Schloss Schönbornu. Tento parádní balíček přijde na 418 euro a když odečtete ta tři fíčka, spíte vlastně skoro zadarmo...

Rak Diamond 3 250O klubovém životě
Christian Hieke se rozpovídal o životě klubu: „Z tisícovky našich členů je 150 juniorů a dětí. Klademe na výchovu dalších generací velký důraz, vozíme děti po turnajích, máme na to pět mikrobusů, aby nikdo nemusel zůstávat doma. I když má klub mezinárodní úroveň, je to tady přátelské a uvolněné."
V roce 2016 začali mistrovstvím Evropy chlapeckých týmů, rok nato se zde hrál European Amateur Team Championship, loni evropské mistrovství seniorů. Tyhle turnaje nás těší – týmy přijíždějí s vedoucími, někdy i s fanoušky a pověst se pak šíří dál.
„Letos se těšíme a připravujeme na čtyřdenní mistrovství světa amatérů – 144 nejlepších amatérských hráčů Evropy, kteří se chystají jít ve stopách McIlroye nebo Garcíi, kteří tento turnaj vyhráli. Samozřejmě chceme hřiště dokonale připravit, ale ono je v turnajové kondici trvale...," zdůrazňuje Hieke.

Jak se sem dostat? Od Brna po dálnici až skoro k Vídni, pak na Tulln, poslední kilometry už je vidět stavba zmíněné továrny, která dominuje zdejší velice ploché krajině. Hřiště je jen kousek od ní. Z Čech přes Znojmo a Hollabrun do Tullnu, tak se dá jet i z Brna, ale je to pomalejší než po dálnici.

Převzato z časopisu GOLF 6/2019
Text: Ivo Doušek, foto: Diamond Country Club

STRUČNÉ INFORMACE
DIAMOND COUNTRY CLUB
Adresa: Diamond Country Club, Am Golfplatz 1, 3452 Atzenbrugg, Austria
Tel.: +43 227 520 075
Web: www.countryclub.at
Email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
Championship
Počet jamek: 18 | Par: 72
Délka (m): 6 819 (černá) | 6 465 (bílá) | 6 130 (žlutá) | 5 821 (modrá) | 5 457 (červená)
Green fee: 100 € (po–čt) | 120 € (pá–ne)
Country
Počet jamek: 12 | Par: 47
Délka (m): 3 513 (bílá) | 3 266 (žlutá) | 3 061 (modrá) | 2 830 (červená)
Green fee: 50 € (po–čt) | 60 € (pá–ne)
Park
Počet jamek: 9 | Par: 68
Délka (m): 4 846 (bílá) | 4 444 (žlutá) | 3 996 (modrá) | 3 772 (červená)
Green fee: 30 €/9 jamek | 60 €/18 jamek


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
350 Kč,-

Zahájen prodej voucherů 1fee2hráči na sezonu 2024, které umožňují na vybraných hřištích ve vymezeném čase po uhrazení jednoho fee hru dvěma hráčům. S ...