Yogi-Berra-world-quotesDne 22. 9. 2015 zemřel ve věku 90 let slavný americký baseballista a ikonická figura golfu Yogi Berra. V profesionálním sportu dosáhl mnoha poct a cen a zejména v týmu New York Yankees se stal nezapomenutelným skvělými výkony na místě zadáka (catcher).

„Můžete uskutečnit velmi důležitá pozorování i tím, když se jen díváte."
Yogi Berra

Druhou polovinu života věnoval mj. golfu. Lawrence Peter „Yogi" Berra sice nikdy nehrál golf na takové úrovni jako předtím baseball, avšak stejně jako v baseballu obohacoval golfové prostředí spoustou vtipných aforismů. V USA byly jeho „hlášky" tak populární, že pro ně v americké angličtině vzniklo samostatné slovo: „yogisms" neboli česky řečeno – yogismy.

Možná mne moje životní osudy a záliby učinily vnímavějším vůči „výšplechtům" vtipného Yogi Berry. Možná pro většinu Evropanů zůstal a zůstane neznámým. Přesto považuji za osvěžující, aby se ti, kteří o něm nikdy neslyšeli, seznámili s důvtipnými komentáři člověka, který dokázal zůstat mladý až do 90 let.
Nechci porovnávat mé životní zkoušky s těžkými chvílemi ostatních, protože každý z nás máme v životě chvíle, kdy se nám zdá, že zrovna tuhle nepřízeň osudu už nedokážeme překonat. A v takových okamžicích, kdy se mi zdávalo, že mne osud přišlápl okovanou botou, jsem si vždy připomínal yogismus: „Nic nekončí, dokud to opravdu neskončilo."

A skutečně, skoro žádný problém nás nemůže zlomit, dokud to sami nevzdáme. Žádná intrika není dosti vychytralá, aby nás připravila o důstojnost, když si ji nedáme vzít. A žádné utkání v golfu není prohrané, dokud nespadl poslední míček do poslední jamky.

Yogi Berra pro mne byl a zůstane antitezí otravných „polointelektuálů", kteří se rádi vytahují na ostatní s pomocí složitých slovních obratů a sofistikovaných definicí. Yogiho aforismy jsou lidové ve smyslu lidové moudrosti většiny národů nám kulturně blízkých.
Byl vtipný zemitým způsobem, avšak na některé jeho „hlášky" si vzpomínám i při nudných schůzích, kde se probírají dalekosáhlé a zdánlivě veledůležité plány. V takových chvílích často v duchu slyším jeho kousavý výrok: „Teoreticky není žádný rozdíl mezi teorií a praxí. Ale v praxi je to zatracený rozdíl."

Rád bych tento fejeton věnoval rovněž generaci českých golfistů, ze které jsem vzešel. V konci 70. a v začátku 80. let minulého století se v naší zemi podařilo oživit baseball a softball, oba sporty získaly popularitu, vznikly několikaúrovňové soutěže a mnoho mladých lidí se nadchlo pro tyto „západní" hry s pálkou, míčkem a rukavicí.
Z tohoto prostředí vyrostlo několik desítek dnešních golfistů, dnes už seniorů. Dokonce mívají každoročně na svatého Václava svůj turnaj, povětšině na hřišti ve Staré Boleslavi. Je to generace, jež stála u zrodu našeho baseballu a softballu a později u vzestupu tuzemského golfu.
V této souvislosti nemohu nevzpomenout na našeho spoluhráče z raných let softballu jménem Mirek. Často užíval výrok: „Prakticky je to možný jenom teoreticky." Neznal sice Yogiho Berru, ale svou lidovou moudrostí dospěl ke stejnému geniálnímu závěru.

Pobývám v posledních letech většinu času v zahraničí kvůli mé profesi. Ale každoročně se utkávám na golfových hřištích doma v České republice s kamarády, které jsem kdysi poznal při softballu a baseballu, a postupem času gravitovali ke golfu. Avšak v raných letech českého golfu, když v celém Československu bylo jen osm hřišť, to neměli softballoví „disidenti" s přechodem ke golfu snadné.
Velmi dobře si vzpomínám, jak jsme se vypravili s Ing. Jiřím Veldenem (dnes golfovým architektem) do Karlových Varů na golf. Místní golfová elita tehdy pozorovala naše samorostlé golfové švihy, někde mezi softballem a golfem, se směsí obav a zhnusení. Pak nám dokonce doporučili „ať si jdeme ten bendyhokej hrát raději někam jinam". Nenechali jsme se znechutit a dobře jsme udělali. Nyní stárneme na golfu, což je jeden z nejpřijatelnějších způsobů stárnutí.

Naštěstí nikdo neví, co nám přinese budoucnost. Jen doufám, že se nenaplní poněkud negativistický aforismus Yogiho: „Budoucnost už není to, co bývala." Raději se chci na moji budoucnost a na to, co ještě čeká mé přátele z baseballovo-golfové generace dívat prismatem Yogiho výroku: „Kdyby svět byl dokonalý, tak by nebyl."

Převzato z časopisu GOLF 3/2016
Text: Ondřej Kašina, foto: quote-coyote.com


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
100 Kč,-

Nejnovější edice nejdéle a nepřetržitě vycházejícího průvodce po českých golfových hřištích je opět k dispozici. ...