Woods-ilNedávno jsme psali o vlivu Tigera Woodse na rozvoj světového golfu, o tom, jak mává sledovaností turnajů na hřištích PGA Tour i v televizi. Každý Woodsův fanoušek doufá, že bude opět dominovat. Nicméně je jasné, že Tigerova hra je v posledních letech na ústupu. A dá se to i vyčíslit.

Neúprosní statistici, disponující přesnými údaji o každé ráně všech předních hráčů, se na Tigerovy výkony podívali „s metrem a kalkulačkou v ruce". Porovnávali čísla ze 13 zářivých let, která prudce skončila se známým skandálem a rozvodem, s výkony v letech následujících. I když jsou poslední roky ovlivněny zraněními a výpadky všeho druhu, je možno z průměru dat z let dominance a let novějších leccos usoudit. Výsledkem rozsáhlé srovnávací studie je výčet řádky parametrů jeho hry.
Zhoršil se vlastně ve všem: v patování, drajvování, v krátké hře, zhoršil se jeho švih. Za prvních 13 let kariéry vyhrál 71 turnajů, což činí v průměru 5,6 titulu za sezonu. V letech 2010 až 2014 si však připsal jen 8 vítězství (1,6 výher ročně). Experti se předhánějí v objasňování příčin, proč tomu tak je, a v prognózách sahajících od nové éry Tigerovy světovlády až po rychlý konec kariéry.

Před nedávnem vydala PGA Tour rozšířené statistiky všech předních hráčů, ze kterých z pohledu Tigera Woodse vyplynulo následující srovnání.

Patování
Tour začala sledovat statistiku v roce 2004. Je poměrně složitá, promítá se do ní každý pat turnaje, ze vzdáleností, z jakých bylo patováno, a z úspěšnosti patů se vypočte číslo relativního zisku či ztráty daného hráče vůči průměru celého startovního pole. V tomto parametru ztratil Tiger 2,02 rány na turnaj, tedy o trošku víc než dva paty.

Ztráta od týčka po green
S vyhodnocováním se začalo roku 2006. Jde o počet ran, o něž byl hráč v daném kole lepší nebo horší než průměr. Od této hodnoty se odečte předchozí parametr (patování). Woods dosáhl mezi roky 2006 a 2009 čísla 2,57 na kolo, to znamená, že za čtyřkolový turnaj získal průměrně neuvěřitelných 10,27 ran proti průměru startovního pole! Během posledních let tato hodnota poklesla na 2,97 za turnaj, tedy ztráta převahy nad polem o 7,3 rány!

Celkový rozdíl počtu ran hráče proti průměru všech hráčů
Nejde o prostý součet předchozích statistik. Souvisí to s tím, že každý hráč má tu první statistiku jinou, a ta ovlivňuje druhé číslo. Přesto se celková hodnota tomuto součtu blíží.
V Tigerově případě je to rozdíl mezi 13,17 ranami za turnaj (2006–2009) a 3,77 ranami ve druhém období. I těch 3,77 proti průměru ostatních je velmi dobré číslo, ale indikuje ohromný pokles 9,4 ran na turnaj. Koresponduje to se sestupem z pozice dominujícího hráče až na pozici hráče příležitostně bojujícího s postupem do víkendových kol.

Drajvování
Woods byl od počátku kariéry jedním z nejdelších hráčů, v letech 2004 až 2006 dosáhl průměrné délky drajvu 303,24 yardu. Ale od roku 2010 se dostal na 295 yardů. To je ztráta 8 yardů v době, kdy nové technologie holí a míčků nahrávají prodloužení ran a v podstatě všichni na Tour se rovněž prodloužili.

Přesnost drajvování
Mezi lety 2004–2009 byla Woodsova procentuální přesnost zasahování fervejí 58,9 %. V druhé periodě zasáhl jen 57,53 % fervejí. To znamená, že se nejen o 8 yardů zkrátil, ale zároveň se o něco (1,37 %) zhoršila jeho přesnost.

Greeny v regulaci
V prvním období zasáhl v průměru 70,3 % greenů v regulaci, ve druhé půli kariéry jen 64,93 %. Pokles o 5,37 % nemusí z pohledu průměrného golfisty vypadat nijak dramaticky, ale pro bývalou světovou jedničku, utkávající se týden co týden s nejlepšími hráči planety, je to alarmující.

Přesnost zasahování
Průměrná vzdálenost míčku na greenu od jamky mezi 2004 až 209 činila 34 stop a 3 palce (cca 10,42 m). V posledních pěti letech vzrostl i tento parametr. Také jen o kousíček, o 0,33 metru, ale kapka ke kapce... spolu se zhoršeným patováním opět špatná zpráva.

Scrambling
Záchrana paru poté, co hráč netrefil green v regulaci. V první periodě se Woods dokázal zachránit v 64,02 % případů, ve druhém období pokleslo procento na hodnotu 57,36. I tato ztráta je výrazná. Woods zasahuje méně greenů v regulaci, a když green netrefí, je navíc jeho úspěšnost v záchraně paru také nižší. Brutální kombinace.

Sand saves
Záchrana paru po ráně z greenového bankru, kdy byl v lepších časech (do r. 2009) schopen dopravit míček po zásahu bankru do jamky v paru v 54,18 % případů. Statistika posledních pěti let hovoří o 48,99 %. Další problém...

Co tedy statistiky souhrnně znamenají? Tiger je v posledních letech kratší a méně přesný, není tak úspěšný při záchraně po nepovedených úderech a zhoršil se i v patování. To vše vysvětluje ono zdánlivě ohromné číslo 9,40 ran, o něž se zmenšil náskok na každém turnaji proti průměru startovního pole.
Samozřejmě můžeme ta čísla odůvodnit vším možným, od zranění přes výměny kouče či kedyho (případně manželky) až po ztrátu sebedůvěry nebo chuti bojovat proti stále novým vlnám mladých dravců. Ale jedno je jisté – dramatický ústup Woodse ze slávy nelze odůvodnit jen jedním aspektem jeho hry.
Jestliže chce dobýt vrchol hory jménem „Mount Nicklaus", musí na své hře hodně zapracovat. Příští rok či dva ukážou, jestli je toho ještě schopen. Každopádně jeho pokusy dostat se zpátky na vrchol zaslouží uznání a s napětím ho stále sleduje velká část golfových fanoušků. Opona ještě nespadla...

Převzato z časopisu GOLF 10/2014
Text: Ivo Doušek, foto: Globe Media/Reuters


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
Kč,-

...