Woods puttV době, kdy byl Tiger Woods na vrcholu, nikdy neminul pat, který „musel" proměnit. Dokládá to i statistika, podle které v letech 2004 až 2008 jeho průměrná vzdálenost odehraných patů, tedy celková vzdálenost patů proměněných v turnaji, byla o metr a půl lepší, než činil průměr na Tour. Čím byl výjimečný? Perfektním postojem, kdy se dokázal kompletně postavit kolmo, zejména to platí pro předloktí a šaft – jako by tvořily jeden celek, jednu prodlouženou linii.

1. Jen dva paty
Schopnost dopravit míček do jamky maximálně na dva paty, třebaže vás čeká dlouhý první pat, je otázkou spíš smyslů, vidění a citu, než aby šlo o specifickou technickou dovednost. Existuje řada užitečných cvičení, která vám mohou pomoci. Klíčové je hrát paty z konstantně se měnící vzdálenosti. Snáze si tak zvyknete zapojovat pro posouzení délky oči, zároveň vám to pomůže vybrousit neutrální dráhu patu, jež mozek nutí pracovat se správnou informací. Dril lze rozdělit na tři kroky:

Náhodné vzdálenosti
Postavte si míčky do různých vzdáleností od jamky v rozsahu jeden a půl až deseti metrů tak, aby kratší paty neležely v dráze patů z vetší vzdálenosti. Poté umístěte ne dál než půl metru za jamku referenční pomůcku (půlkruh, šaft hole, vyrovnávací tyčku apod.).

Tempo
Nyní se náhodně pohybujte po vymezeném úseku k jamce i od jamky a odehrávejte paty. Snažte se, aby každý míček končil mezi jamkou a referenční pomůckou. Jakmile se to nepovede, zahajte celé cvičení znovu. Uvidíte, kolik pokusů budete potřebovat na úspěšné provedení cvičení. Počet pokusů si zapamatujte a příště usilujte o lepší výsledek.

Neustálé hodnocení
Každý pat by vás měl stavět před nutnost posoudit jeho tempo, což je výzva. Nenechte se chytit do pasti, kdy budete donekonečna patovat z obdobných pozic, takže jen zopakujete tempo předchozího patu. V takovém případě schopnost očí vyhodnotit odpovídající rychlost pro ten který pat nevybrousíte.

2. Čtení patu
Nikdy nebude snadno proměňovat paty, pokud se nenaučíte vyhodnocovat brejky. Jedna z největších chyb klubových hráčů spočívá v tom, že jej nechají krátký. Pokud si tak počínáte, věřte, že s přispěním gravitace míček nikdy nedojde ani k hraně, natož aby padl do jamky. Chcete-li tomu předejít, musíte více mířit od vrcholu místa brejku.

K lepšímu procvičení takových patů se dobře hodí dril, při němž si najdete zhruba pětimetrový pat se zjevným brejkem. Vyšlete míček po linii směrem k vrcholu brejku, zahrajte několik patů a všímejte, co dělá s míčkem pod jamkou gravitace. Abyste docílili toho, že pat nebude krátký, ale skončí za jamkou, musíte si představit, kde začíná oblouk, a poslat míček po takto nalezené linii.
Poté si zkuste vizualizovat závěr. Simulujte posledních šedesát centimetrů až metr tak, že odtud zahrajete pár cvičných patů. Vytvoříte si tím představu, kudy míček vniká do jamky. Míček se stáčí o to víc, čím více zpomaluje. Tohle musíte mít při patování na vědomí. Optimální rychlost patu je taková, kdy míček přejede jamku o zhruba půl metru.

3. Rutina před hrou
Před každým soutěžním kolem mám už zažitou rutinu, kde všechno plynule navazuje. Celkově strávím na cvičném greenu něco málo přes hodinu. Pojďme tedy odpočítávat.
01:15 Přijíždím 75 minut před svým tee time, vezmu si dvanáct míčků a na každý z nich si namaluju linku pro snazší vyrovnání.

01:12 Na green položím šest míčků a začínám hrát paty do pěti metrů.

01:11 Posunu se ke vzdálenosti jednoho a půl metru a odehrávám paty pouze pravou rukou, abych získal cit pro patování a hrál paty rovně.

01:10 Pomocí dvou týček si postavím branku takové šířky, aby jí těsně prošla hlava patru, a pokračuji v patování pravou rukou.

01:09 Přejdu k patování oběma rukama a hraji série po šesti patech.

01:05 Odstraním týčka, odeberu čtyři míčky a zbývajícími dvěma patuji ze vzdálenosti tří metrů.

01:04 Hraji vždy dva středně dlouhé a dva dlouhé paty a snažím se pokaždé dostat míček do jamky na maximálně dva pokusy.

01:02 Hraji vždy po čtyřech krátkých patech z různých úhlů.

01:01 Končím dalšími dvěma paty ze střední a dvěma z velké vzdálenosti.

00:59 Přesouvám se na driving range.

00:18 Vracím se na putting green a beru si tucet míčků na patování ze vzdálenosti tří až pěti metrů.

00:13 Hraji po šesti dlouhých patech, z kopce i do kopce.

00:10 Hraji dva paty do vzdálenosti půldruhého metru, dále dva paty ze střední vzdálenosti a končím dvěma metrovými paty.

00:08 Přesunu se na první odpaliště.

16 paty zahrané jednou rukou
71 paty do vzdálenosti 5 metrů
101 celkový počet odehraných patů

Foto: Globe Media/Reuters


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...