Věčně druhý. Nosit tuto přezdívku není nic příjemného. V životě, ani ve sportu. Tolikrát můžete být před vytouženou metou, vždy vás ale někdo překoná v cílové rovince. Henrik Stenson by o tom mohl vyprávět. Druhých míst měl na kontě až až. Ale taky uměl a stále umí vyhrávat a získávat velké trofeje. To dokázal i na červencovém Open, kde prolomil čekání a stal se prvním švédským golfistou, který získal major.
Švédská golfistka Annika Sörenstam patřila k nejlepším hráčkám všech dob. Legendární rodačka ze Stockholmu byla královnou své doby a během dlouhé kariéry vyhrála deset majorů. Mezi muži se ale na jejího nástupce čekalo dlouho. Hodně blízko byl vítěz patnácti profesionálních turnajů Jesper Parnevik, ten ale skončil „jen" dvakrát druhý na British Open.
Také Henrik zůstal v roce 2013 na jednom z nejslavnějších turnajů světa těsně pod vrcholem. Předtím byl dvakrát třetí. Dvě třetí místa bral i na PGA Championship, na US Open se umístil nejlépe čtvrtý. Žádný major však nepřicházel.
Povedlo se mu to až na letošním Open. Čtyřicetiletý Švéd měl turnaj výborně rozehraný, zbýval mu však udělat poslední krok, který bývá nejtěžší. „Jdi a dokonči to, co se mně nikdy nepovedlo," napsal mu před rozhodující bitvou Parnevik. Mladší krajan ho poslechl, zvládl skvěle rozdělanou práci a došel si pro vítězný šek na 1,551 milionu dolarů. Nechal za sebou i dalšího „věčně druhého" soupeře – Phila Mickelsona, který se stal korunním princem. Bylo to totiž už pojedenácté, co skončil na majoru druhý.
„Samozřejmě jsem zklamaný, že jsem skončil druhý, ale jsem šťastný za Henrika. Je to opravdový šampión," uznal profesionálně. Stenson mu kompliment vrátil: „Chtěl bych poděkovat Philovi za fantastický souboj, bylo jasné, že to ani na okamžik nevzdá. Oba jsme hráli skvěle." A co na to Lefty? „Věděl jsem, že mu majory sedí, že jednou určitě vyhraje. Jen jsem netušil, že to bude na můj úkor," dodal na adresu svého přítele.
Seveřan vyhrál turnaj s bravurou. Na hřišti v Royal Troon zahrál dvacet ran pod par, překonal turnajový rekord a zároveň vytvořil nový v nejnižším skóre v historii majorů. „Jsem hrozně rád, že jsem to dokázal," ulevilo se mu. „Věděl jsem, že budu muset vytáhnout to nejlepší. Ale hrál jsem výborně a můj čas konečně nastal," dodal. Triumf daroval svému kamarádovi a rádci Mikeovi Gerbichovi, který zemřel ve věku 74 let těsně před začátkem turnaje. „Několik let bojoval s rakovinou. Cítil jsem, jako by tady byl celou dobu se mnou. Miku, to vítězství je pro tebe," hlesl dojatě.
Těsně pod olympijským vrcholem
Stenson v červenci konečně okusil, jak chutná triumf na majoru, jenže hned v následujícím měsíci musel znovu skousnout hořkost porážky. A ta opět hodně bolela. Z olympijského Ria se odhlásila řada golfových hvězd, na obnovenou premiéru pod pěti kruhy nepřijeli Rory McIlroy, Jordan Spieth či Jason Day. Prý kvůli viru zika, příčina byla ale zjevně jiná.
„Golf nebudu sledovat ani v televizi. Podívám se na soutěže, na kterých záleží – na atletiku, plavání, skoky do vody," prohlásil McIlroy. Stenson ale podobné problémy neřešil. „Já se komárů nebojím. Mnohem více se děsím medvědů," vykládal před turnajem, na kterém byl považován za žhavého adepta na zisk zlaté medaile.
A skutečně, nejcennějšímu kovu byl velmi blízko, skončil těsně druhý. Z titulu se radoval Angličan Justin Rose.
„Byl to nejlepší turnaj, jaký jsem kdy hrál. Bylo to něco mezi golfem a karnevalem, prostě něco unikátního," prohlásil. Jeho slova prakticky potvrzoval i Stenson, který, stejně jako zbytek startovního pole, musel „bojovat" i s netradičními překážkami. Lidé okolo greenů cvakali fotoaparáty, jiným zase vyzváněly mobilní telefony.
„Byla to krušná zkouška trpělivosti. Museli jsme odstoupit od mnoha úderů," přiznal Švéd, který se dokonce nebál polechtat svou holí kajmana odpočívajícího v jezírku. Hrál s dobrou náladou, ve výborné formě, k vítězství mu ale chyběly dva údery. Přesto se dostal na stupně vítězů, což golfisté z PGA ani European Tour neznají. „Dost surealistická chvíle, což?" uznal stříbrný medailista.
Co tě nezabije...
Byla to další moment, kterým se zapsal do golfové historie. Ti, co ho sledují pozorně, si určitě vybaví i mnohé další činy. Proslul třeba na jednom z turnajů na Floridě v roce 2009. Tehdy mu míček spadl do bahna, načež Stenson „vynalezl" opravdu netypické řešení. Aby se nezašpinil, sundal si boty i kalhoty a celý svět obletěly jeho snímky, na kterých hrál úder pouze ve slipech. Mimochodem, měly značku Björn Borg – ten býval v mládí jeho tenisovým hrdinou. „Ale přiznejme si to, nejsem Paulina Gretzky," ohodnotil svou postavu.
Stenson je i legendárním řidičem. „No, u zkoušek jsem neprošel asi tolikrát, jako jsem skončil druhý nebo třetí na turnajích," pochlubil se. Hodně slavný je i jeho sněžný skútr, který si nalakoval načerveno a pojmenoval ho Stalin. Prý je to rudá potvora. Jednou si zase nasadil přes hlavu kapuci a vybafl na dva kolegy z balkonu hotelového pokoje, jindy třeba během autogramiády půjčoval ostatním tužku nabitou elektřinou.
„Myslím, že největší rozdíl je v pozornosti médií. Dřív na moje tiskovky chodilo tak pět novinářů. Teď už jich je kolem sedmi," prohlásil v žertu na tiskovce po vítězném Open. Před novináři si užívá každou situaci. „Nejlepší rada, kterou jsem někomu dal? Nejez žlutý sníh," uvedl v jednom rozhovoru.
Vždy mu ale nebylo jen do smíchu. V minulosti si i on prošel několika obtížnými momenty. První vážná krize nastala v roce 2003. Tehdy zkazil, co mohl. Míčky létaly všude, jen ne tam, kam chtěl. Dokonce se bál, že zasáhne přihlížející diváky. Psychicky byl tak na dně, že během prvního kola jednoho z turnajů zkrátka utekl.
Propadl se až do páté desítky žebříčku. Poznal dno. Z něho se však zvedl a o rok později byl zpátky mezi patnáctkou nejlepších hráčů planety. Vyhrával turnaje, vydělával miliony, to se mu ale jednou stalo osudným.
V roce 2009 byl totiž odsouzen za podvody miliardář Allen Stanford, který byl majitelem investiční společnosti, jež zastupovala právě Henrika. Ten rázem přišel o sedm milionů dolarů. „Ale jsou to jen peníze. A peníze jsou jen kusy papíru," řekl o pár let později, když už jeho konto zase raketově rostlo. „Nicméně musím uznat, že to bylo hodně frustrující období," dodal.
To už měl za sebou i další krizi, kterou prodělal po návštěvě Malediv, odkud si dovezl nepříjemnou nemoc. I tehdy dokázal zabrat a odrazil se směrem vzhůru. Proto je dnes silný a úspěšný.
Golfistou až od dvanácti
Stenson je v současné době jedním z nejatraktivnějších a nejsledovanějších hráčů z našlapaného startovního pole. Ovšem, na rozdíl od řady konkurentů, začal s golfem poměrně pozdě. Konkrétně až ve dvanácti letech, kdy ho vzal jeden z kamarádů na driving range. V ten den se stal na této hře závislým.
Pak už to šlo rychle. Rodák z Gothenburgu začal hrát amatérské turnaje, v roce 1994 se dostal do národního výběru Švédska a o pět let později přešel mezi profesionály. V roce 2001 začal hrát na European Tour a už v premiérové sezoně triumfoval na Benson & Hedges International Open.
Další titul přidal po třech letech na The Heritage, v roce 2006 vyhrál Qatar Masters a BMW International Open, rok na to Dubai Desert Classic a coby první Švéd v historii ovládl také WGC-Accenture Match Play Championship.
Usadil se mezi golfovou elitou a v rozmezí let 2005 až 2008 pokaždé skončil v první desítce finančního žebříčku Race to Dubai. V roce 2007 poprvé pronikl do top 10 světového žebříčku. O dva roky později vyhrál s luxusním náskokem The Players a zdálo se, že ho nic nemůže zastavit. Pak ale přišel již zmiňovaný pád.
Životní rok
Znovu vyhrál až v roce 2012 na South African Open Championship. „Sebevědomí můžete hodně rychle ztratit, získat ho zpět může trvat hodně dlouho. Jsem zase zpátky, ale je za tím hodně tvrdé práce," hlásal odhodlaně. Opět byl silný a hladový po úspěších. A ty se dostavily zejména v následující sezoně.
Na její vrchol načasoval skvěle formu a na začátku září triumfoval na Deutsche Bank Championship. Krátce nato ovládl i finálový podnik zámořské série PGA Tour Championship a poprvé vyhrál celou sezonu i FedEx Cup, který mu zajistil prestižní prémii ve výši deseti milionů dolarů.
„To je slušná částka, ale mnohem víc si cením výher než peněz," konstatoval po turnaji, před jehož začátkem byl v celkovém pořadí druhý za Tigerem Woodsem. Ten ale selhal. „Padla na mě únava, byl jsem úplně bez energie," přiznal. To Stenson válel, vedl od prvního kola a došel zaslouženě pro titul.
„Mám za sebou skvělý týden, úspěšnou sezonu. Teprve mi to dojde, ale je krásné začínat s pocitem vítěze měsíční pauzu," radoval se. To ale nebylo všechno a v listopadu přidal v Dubaji pomyslnou třešničku na dortu. S náskokem šesti ran vyhrál poslední turnaj z kalendáře European Tour a díky tomu ovládl i tento finanční žebříček.
To se před ním ještě nikdy nikomu nepovedlo. „Byla to sezona snů. Nikdy jsem nehrál lépe," radoval se na konci roku, během něhož si vydělal celkově 19 milionů dolarů. O rok později titul v Dubaji zopakoval, tehdy mu to ale na vítězství v sérii nestačilo. Letos skončil naopak až devátý, měl ale takový náskok, že se podruhé radoval z celkového vítězství v sérii.
Přestože je z chladného severu Evropy, má horkou hlavu a jedná impulzivně. I přesto je dobrým týmovým hráčem. Coby amatér získal třeba St. Andrews Trophy, po boku profesionálních spoluhráčů vybojoval Seve Trophy, Royal Trophy a třikrát získal také Ryder Cup. O čtvrtý, leč marně, bojoval letos. Taky má ženu a dvě děti. S Emmou Lofgrenovou se potkal na univerzitě v Severní Karolině, i ona hrála golf. Později se vzali v Dubaji. V roce 2007 se jim narodila dcera Lisa, o tři roky později syn Karl.
Stenson má za sebou hodně pádů a spoustu zdolaných překážek. Ze všech nezdarů se oklepal a posunul o kus napřed. Posune se jednou třeba i na úplný vrchol? Světový trůn by mu náramně slušel.
Převzato z časopisu GOLF 12/2016
Text: Petr Sobol, foto: Globe Media/Reuters
HENRIK STENSON
Datum narození: 5. dubna 1976
Místo narození: Gothenburg, Švédsko
Bydliště: Orlando, USA, Anglie
Pro od roku: 1998
Na EPGA od roku: 2001
Na PGA Tour od roku: 2007
Umístění na světovém žebříčku (k 21. 11. 2016): 4.
Umístění v Race to Dubai (k. 21. 11. 2016): 1.
Profesionální vítězství: 19 (PGA – 5, EPGA – 11, Asian Tour –1, Sunshine Tour – 1, Challenge Tour – 3, ostatní – 1)
Týmové soutěže: Ryder Cup (2006, 2008, 2014, 2016), Seve Trophy (2005, 2009), World Cup (2005, 2006, 2008, 2009), Royal Trophy (2006, 2007, 2010, 2011, 2012)
Individuální ocenění: Golfista roku EPGA 2013, vítěz Race to Dubai 2013, 2016, vítěz FedEx Cupu 2013
|
Přihlášení Golf News
Kontakty
Redakce
Inzerce na www.golfinfo.cz
Inzerce v týdeníku Golf News
Inzerce v časopise Golf
Advertising in Golfinfo.cz in English
Advertising in Golf News in English
GOLF magazine profile in English
Profil časopisu Golf
Profil a ceník Ročenky Golf 2025/26
Profil Hot Travel Revue 2025
Profil Hot Equipment Revue 2025
Profil Hot Wellness Revue 2025
Austerlitz Golf Trophy 20.- 23.5.2025
Czech PGA Tour 2025
World Corporate Golf Challenge
Národní finále 13.8.2025
Kaskáda Golf Trophy 2.-5.10.2025
Grandfinále Czech PGA Tour 2025
CCB, spol. s r. o.
Okružní 19
638 00 Brno
šéfredaktor: Josef Slezák
e-mail: golfinfo@golfinfo.cz
mobil: +420 604 210 053
tel.: +420 545 222 774
RSS Sitemap Tvorba webových stránek Brno - Webservis © 2024. Všechna práva vyhrazena.
Zásady zpracování a ochrany osobních údajů.