Rose OHObnovená premiéra golfu na olympijských hrách musela diváky bavit. Gil Hanse nachytal hráčům zkoušku, která odměňovala dobré rány, ale hřiště zároveň trestalo každou nepřesnost, třeba druhý hrací den se hned několik favoritů potrápilo v bankrech. To však nebyl případ Justina Rose, který návrat golfu do programu her okořenil hned v prvním kole hole-in-one. To druhé přidal v dalším průběhu Jihoafričan Jaco Van Zyl.

A právě Angličan patřil k ústředním postavám olympijského turnaje. Do závěrečné rundy šel s náskokem jediné rány na Henrika Stensona. A i když ze závětří vystoupil ve finále vynikající Kuchar a po 63 ranách vybojoval bronz, závěrečné kolo se proměnilo v podstatě v jamkovku dvou jmenovaných Evropanů.

Švéd i Brit dospěli na 72. jamku turnaji shodným výsledkem, oba byli na 15 úderech pod par. O tom, komu připadne zlatá medaile, nakonec rozhodovaly na pětiparu třetí rány. Stenson z nějakých padesáti metrů zůstal krátký, a i když v průběhu celého turnaje předvedl několik famózních patů, čekal ho těžký pokus o birdie. Rose, jehož čekala o 15 metrů kratší přihrávka, šancí nepohrdl a míček poslal na metr k fangli.

První švédský držitel majoru musel hrát vabank, ale neskóroval, naopak pat přetáhl, a ani poté míček nedokázal vrátit. Nešťastný moment pro Skandinávce a hořká tečka po jinak slušném výkonu... Naopak Rose už bez tlaku zapsal další birdie a pečetil jím zisk olympijského zlata.

„Byl to nejlepší turnaj, jaký jsem kdy hrál. Trochu golf, trochu karneval, prostě něco unikátního. Doufám, že jsme ukázali, o čem golf je. Jsem rád, že to byla bitva až do konce, i když to bylo náročné na psychiku," vykládal zlatem ověnčený Rose. „Poslední přihrávku jsem zvládl fantasticky," ohlédl se rozhodujícím okamžikem turnaje.
Kvality svého přemožitele uznal i Švéd: „Justin hrál lépe. Já se svým vystoupením úplně spokojený nejsem, ovšem atmosféra byla úžasná!"

Navzdory neúčasti mnoha favoritů olympijský turnaj musel diváky bavit, přinejmenším ty u televizních obrazovek. Přímo do dějiště her se možná vypravilo méně fanoušků, než jsme zvyklí z jiných prestižních akcí a předních profesionálních túr, ve finále se nicméně tribuny přece jen postupně zaplnily a diváci vytvořili důstojnou kulisu. Uvidíme za čtyři roky, jaký příběh napíší golfisté v Tokiu.

Kompletní výsledky turnaje na www.igfgolf.org/olympic-games/scores/

Foto: Globe Media/Reuters


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
350 Kč,-

Zahájen prodej voucherů 1fee2hráči na sezonu 2024, které umožňují na vybraných hřištích ve vymezeném čase po uhrazení jednoho fee hru dvěma hráčům. S ...