DopingNikdy nevíte, kdy udeří. Pokud se ale dostane na povrch, dokáže napáchat obrovské škody a zadupat dobré jméno jakéhokoliv sportu. Tak, jak se mu to „povedlo" v cyklistice. Zvládne rozpoutat pořádné aféry. Tenistka Maria Šarapova by mohla dlouze vyprávět. Používají ho gymnasté, lyžaři, atleti, ale třeba i plavci nebo fotbalisté. A několikrát už udeřil také v golfu – doping!

Průkopník Barron
Doug Barron se postaral o zápis do golfových dějin, o který určitě nestál. Spíš průměrný americký hráč se stal totiž prvním golfistou potrestaným za doping. Čím se provinil? Užíval testosteron a beta-blokátory. A tak od vedení zámořské série vyfasoval v roce 2009 roční „flastr".
„Chtěl bych všechny fanoušky i hráče ujistit, že jsem neměl v úmyslu podvádět a získat nefér výhodu. Omlouvám se," kál se čtyřicetiletý „dopingový průkopník" v golfu. Kauza byla o to pikantnější, že se vyřešila jen pár hodin před slavnostním večerem, během něhož byly golfové legendy v čele s bývalým prezidentem USA Dwightem D. Eisenhowerem či Španělem José Maríou Olazábalem uvedeny do Síně slávy.

Barron však podal na vedení série žalobu. Léky totiž užíval dlouhodobě, měl je předepsané lékařem a od PGA Tour měl vždy výjimku – přesto se dva týdny před turnajem St. Jude Classic dozvěděl, že pokud užívá testosteron, nesmí nastoupit. Uspěl a na hřiště se vrátil o dva měsíce dříve, než bylo plánováno.

Pozitivně testováni však byli i někteří hráči před ním. Ital Alessandro Pissilli užil v roce 2007 zakázaný finasterid, který se používá proti vypadávání vlasů. Ještě o čtyři roky dříve čelil obvinění z dopingu kvůli braní steroidů Marc Farry z Francie. Potrestán ale nakonec nebyl, jelikož se uhájil tím, že steroidy užívá na léčbu zraněného zápěstí.

Zakázané parohy
Zřejmě největší dopingový golfový případ má na svědomí Vijay Singh. Veterán z Fidži, který vyhrál tři turnaje kategorie major, se v roce 2013 přiznal, že užíval takzvaný sprej z jeleních parohů, který napomáhá k růstu svalové hmoty. Jenže zároveň je na seznamu zakázaných látek PGA Tour, která ho dříve doporučila přestat užívat i bývalému vítězi British Open Marku Calcavecchiovi.
„Cítím se, jako by mi bylo třicet," řekl tehdy devětačtyřicetiletý Singh, který užívání spreje doznal v rozhovoru pro Sports Illustrated. Hrozil mu až roční trest a pokuta 500 tisíc dolarů, nakonec ale z kauzy vyvázl s čistým štítem. Zástupci PGA Tour zastavili řízení poté, co obdrželi od Světové antidopingové agentury informaci, že lék obsahuje pouze malé množství růstového hormonu, a tudíž už není mezi zakázanými.

Hříšný Stallings
Do problémů se dostal také Robert Garrigus, když přiznal, že společně s dalšími hráči užíval během turnajů na Nationwide Tour marihuanu. „Nikdy jsem neužíval žádné tvrdé drogy. Tenkrát to byla spíš tak trochu party," vykládal americký golfista. Žádný postih ho ale nepotkal.
Na rozdíl od krajana Scotta Stallingse, který byl loni v létě potrestán tříměsíčním zákazem. Užíval prostředky na odbourání únavy a údajně netušil, že jsou na seznamu zakázaných látek. „Je mi líto, že jsem udělal nechtěnou chybu v domácím úkolu, abych s jistotou věděl, co je na seznamu povolených a nepovolených látek," uvedl pro PGA Tour vítěz tří turnajů zámořské série, jenž naposledy triumfoval na Farmers Insurance Open 2014.

Američan byl třetím potrestaným golfistou za doping. Krátce před ním se dostal na seznam hříšníků také Bhavik Patel, do té doby působící na Web.com Tour. „Ve snaze překonat zranění jsem udělal špatný úsudek. Je mi to líto, ale poučil jsem se a těším se na návrat," tvrdil Patel, jenž loni v lednu vyfasoval roční zákaz hraní.

Slabý boj
Jak s dopingem bojovat? Lze ho vůbec dostat ze sportu pryč? Těžko. Existují však postupy a opatření, které by měly snížit možnost podvádění. Zůstává však otázkou, zda PGA Tour byla v tomto směru dostatečně důsledná. Vždyť šéf série Tim Finchem před deseti lety řekl, že nevidí důvod, aby se golf dostal do „arény golfových testů."
Možnou hrozbu golfového dopingu všichni přehlíželi. Přísná a pevně daná pravidla pro boj s dopingem totiž PGA Tour zavedla až v roce 2008, kdy se začalo s povinným a pravidelným testováním hráčů i zveřejňováním výčtu zakázaných látek. Zároveň byl zhotoven seznam trestů pro možné hříšníky.

(Ne)zakázané meldonium
Jenže se zdá, že v golfu s dopingem stále nebojují tak, jak by měli. Posledním případem je kauza okolo meldonia, které WADA zařadila prvního ledna na seznam zakázaných látek. Zatímco tenistka Maria Šarapova bude kvůli jeho užívání potrestána, PGA Tour ho, na rozdíl od evropské série, nezakázala.
„Revidujeme náš seznam nepovolených podpůrných prostředků v sezónních intervalech vždy na začátku podzimu a v té době ještě meldonium nebylo zakázanou látkou. Při příští revizi bude přidána na seznam," uvedl výkonný ředitel zámořské série Andy Levinson.
„Kdybych byl golfista, preferoval bych testování podle jediného systému, ne podle dvou. A preferoval bych přísnější systém, aby všichni viděli, že jsem čistý," kontroval naštvaně Craig Reedie, prezident WADA. Ta od 6. května provádí zpřísněný dohled dopingových kontrol nad hráči, kteří by měli startovat na olympijských hrách v Riu de Janieiru.

Převzato z časopisu GOLF 7/2016
Text: Petr Sobol, lustrační foto: Ingram Image


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
350 Kč,-

Zahájen prodej voucherů 1fee2hráči na sezonu 2024, které umožňují na vybraných hřištích ve vymezeném čase po uhrazení jednoho fee hru dvěma hráčům. S ...