Shadow CreekGolf se sice objevil na minulé olympiádě, řada lidí ho ale stále vnímá jako sport bohatých. Na fotbalových hřištích ani v hokejových arénách totiž nepotkáte tolik celebrit a veřejně známých osobností jako právě u golfu. Elitní hráči si díky němu ročně vydělávají miliony dolarů, které zase jiní nadšenci utrácí za to, aby si zahráli v některém z vyhlášených golfových resortů. Ty jsou rozesety po celém světě a jejich návštěvy slibují nevšední zážitek. Za ty je ale třeba pořádně zaplatit!

Máte rádi luxus, s oblibou se necháváte hýčkat a na hřiště i z něj se chcete nechat vozit limuzínou? Pak navštivte americký Shadow Creek Golf Course (foto na úvodním snímku). Tedy pokud vás na něj pozve člen MGM Mirage Resortu. Hřiště, které je považováno za nejdražší na světě, vyrostlo uprostřed nevadské pouště a obklopuje ho více než jednadvacet tisíc stromů. Za jeho otevřením stojí casinový magnát Steve Wynn a odhaduje se, že celá stavba stála 60 až 100 milionů dolarů. Za jedno kolo zde sice zaplatíte neuvěřitelných 500 dolarů, budete se ale cítit jako král.
 Pebble BeachK nejdražším hřištím světa patří i známé Pebble Beach (na snímku) v Kalifornii, které hostilo US Open i rydercupové souboje. Na jednom z nejkrásnějších golfových míst ve Spojených státech vyjde jedno kolo jen o něco málo levněji než na Shadow Creek.
Golfové resorty, na které se běžní smrtelníci nedostanou, se však nenachází pouze na druhé straně Atlantiku, najdeme je také v Evropě. Například v Irsku, kde se rozléhá nesmírně náročné Old Head Golf Links. Zatímco během hry, za kterou zaplatíte v hlavní sezoně 300 dolarů, se pořádně zapotíte, v místní klubovně se parádně odreagujete a užijete si nefalšovanou irskou pohostinnost.
Hodně draho vás vyjde také jedno kolo na skotském Kingsbarns Golf Links v St. Andrews, kde se hraje už od roku 1793. Místní „specialitou" jsou kedíci, kteří hráčům garantují maximální spokojenost. Pokud ale nastane opak, vrátí jim jejich poplatky.
K nejdražším golfovým hřištím planety patří rovněž zámořské Pinehurst Course Number 2, TPC Sawgrass, Ocean Course. Spyglass Hill Golf Course, Barton Creek Foothill and Canyon Golf Club či Whistling Straits, které v roce 2020 přivítá Ryder Cup.

 LibertyČlenství za 7,6 milionů
Neplatí se však jen za odehraná kola, ale také za členství, které s sebou někde přináší neuvěřitelné výhody. Například heliport, jachty či lázeňské služby. Stačí jediné – naspořit si zhruba 7,6 milionů korun a zakoupit si členství v jednom z nejúžasnějších golfových resortů na světě, kterým je Liberty National v New Jersey (na snímku).
Zhruba o tři miliony korun levnější členství získáte na floridském Bear's Club, které založil legendární Jack Nicklaus společně se svou manželkou Barbarou. Jméno nejúspěšnějšího hráče všech dob je zárukou ohromné kvality. A když k tomu připočtete okolní vily a letní sídla, dostanete jednu z nejvyhledávanějších golfových adres na světě.
Stejně jako v resortu Trump National v Los Angeles, který se nachází na útesu a je vyhlášený extrémně náročnými podmínkami. Pokud ale chcete získat členství v místech, jež jsou spojena se současným prezidentem USA, připravte si čtyři miliony korun.
Jeden z nejdražších resortů planety se nachází i v Jihoafrické republice. Členem golfového klubu Fancourt, který nese výrazný rukopis Garyho Playera, se ale nemůže stát kde kdo. Aby bylo možné členství získat, je třeba vlastnit rodinný dům na pozemku resortu. A věřte, že i za nejlevnější šestitýdenní pronájem malého domku se pořádně plácnete přes kapsu a budete muset obětovat zhruba 1,25 milionů korun.

 Old CourseProjekt pro odvážlivce
Jsou golfové resorty známé všem golfovým fanouškům. Kdo by neslyšel o Augustě nebo Pebble Beach. Jsou však hřiště, na kterých nesoupeří Dustin Johnson či Jordan Spieth, ale milovníci adrenalinu a nových zážitků. Přesně pro takovéto odvážlivce je připraven projekt Awesome Eight Golf Challange.
Kdo tuto výzvu zdolá, dostane se do vskutku vytříbené společnosti golfových nadšenců. Ti ale musí počítat s tím, že za celou akci obětují značnou část svých úspor. Jak název napovídá, Awesome Eight Golf Challange se skládá z osmi úžasných golfových hřišť, rozesetých po všech koutech planety. Všechna je musíte objet během jediného roku. Z každého místa navíc musíte pořídit fotku a nechat si podepsat kartu.

S tímto bláznivým nápadem přišli Robin Sieger a Neil Laughton, který zdolal vrcholky všech kontinentů světa. Každé hřiště spadající do Awesome Eight Golf Challange je něčím specifické, originální a má své nej. Zavede vás třeba na Havaj. Ovšem ne na luxusní dovolenou, ale do města Oahu a na hřiště Ko'olau. To je považováno za jedno z nejobtížnějších na světě.
Další z extrémních zastávek na seznamu je Bolívie a hřiště La Paz, ležící v ohromné nadmořské výšce – přesně 3 600 metrů nad mořem. Pořádný sešup je to pak do Kalifornie na hřiště Furnace Creek, které je 65 metrů pod hladinou moře.
Awesome Eight Golf Challange však není jen o překonávání nadmořských výšek, ale také o cestách ze severu na jih. V Norsku navštívíte hřiště Hammerfest, které se nachází až za severním polárním kruhem. Pokud na něj tedy zamíříte v období mezi květnem a srpnem, můžete tam hrát golf třeba i 24 hodin denně. Na úplném jihu, u argentinského mysu Horn, se zase nachází devítijamkové hřiště Ushuaia.
Pořádné extrémy nabízejí také North Star a Alice Spring. To první je na Aljašce a kromě setkání s liškami zde zažijete i pořádné mrazy, které dosahují až na -26 °C. Pořádný teplotní extrém však nabízí i australské Alice Spring, neboť leží uprostřed jedné z největších pouští světa.
Celou pouť můžete zakončit v golfové kolébce a navštívit St. Andrews ve Skotsku. Největší a nejstarší hřiště světa, které slouží už od roku 1497, na tomto seznamu zkrátka nesmí chybět (na snímku).

 PokharyMezi gejzíry i pod Annapurnou
Na hodně zajímavá místa se však můžete podívat, i pokud se vám zrovna nechce absolvovat Awesome Eight Golf Challange. Cesty vás mohou zavést znovu na sever Evropy. Ne do Norska, ale za polární kruh do Švédska a Finska. Konkrétně na hřiště Green Zone Golf Club, které se z poloviny rozkládá v zemi tisíců jezer, druhá devítka se nachází na území Tre Kronor.
K hodně nevšednímu zážitku láká Himalayan Golf Course u nepálské Pókhary. Pokud se odtud vydáte na sedm kilometrů dlouhou cestu, dorazíte na devítijamkové hřiště ve výšce tří tisíc metrů nad mořem. Při hře navíc budete mít výhled na Annapurnu.
V Rotorua GC na Novém Zélandu si zahrajete mezi sirnými gejzíry, pokud chcete, aby vám nad hlavou kroužili dravci, tak zavítejte na Sahara Golf Course v Tunisku a jestli v sobě najdete ještě kus odvahy, tak můžete navštívit Caye Chapel Golf Resort v Belize, kde číhají v jezírcích krokodýli.

 Safari GRExtrémní devatenáctka
I pokud nejste automobilovými fanoušky, určitě znáte slavný závod v Indianapolis. Věděli jste ale, že uprostřed okruhu je ukryto 14 golfových jamek a další čtyři se rozkládají okolo legendárního okruhu? Golf v Brickyard Crossing Golf Resortu je zkrátka pořádný adrenalin. Ten slibuje i Legend & Safari Golf Resort v Jihoafrické republice, který k osmnáctijamkovému hřišti nabízí i jednu „bonusovou" jamku – Extrémní devatenáctku. Abyste jí zdolali, musíte nasednout do vrtulníku a překonat nejdelší tříparovou jamku světa, jejíž odpaliště se nachází ve výšce 430 metrů nad greenem. Ten má, mimochodem, tvar Afriky.
A co takhle golf ve věznici? Ano, i to je možné. Paradoxní ale je, že ho nehrají vězni, nýbrž zaměstnanci a veřejnost. Toto hřiště bylo postaveno v Louisianské státní věznici pro vězeňského zubaře a golfisté, kteří sem zamíří, musí požádat o hru dva dny předtím, než se vydají k prvnímu odpalu. Opravdovou golfovou kuriozitu nabízí i francouzské hřiště La Jenny u Bordeaux, které slouží nudistům.

Nejlepší je Royal Dornoch
Hodně prestižní jsou také každoroční žebříčky nejlepších golfových hřišť, které sestavuje Golf Digest. Na nejvyšších příčkách se pravidelně umísťují Pine Valley, Augusta, Cypress Point Club, Shinnecock Hills Golf Club či Oakmont. A jak jsou na tom hřiště z ostatních koutů světa? Nejlépe si vedou ta z Evropy, konkrétně severoirské Royal County Down, které navrhl legendární Old Tom Morris. Během posledních 120 let ale prošlo výraznými změnami a současnou podobu mu vtiskl Donald Steel. Nabízí krásně zelené greeny, drsný terén i zvlněné bankry. Vyhlášená je zejména místní jamka číslo devět, která patří k nejfotografovanějším jamkám světa.

Na druhé místo Golf Digest zařadil skotské Royal Dornoch, které Herbert Warren Wind označil za nejpřírodnější hřiště na světě a podle Toma Watsona bylo zase nejzábavnějším hřištěm, kde kdy hrál. Bronzovou „medaili" získalo Royal Melbourne v Austrálii, čtvrtý se umístil skotský Muirfield a na páté místo se dostalo Old Course v St. Andrews, jež letos poprvé v historii přivítá Senior Open Championship. V elitní desítce se však umístila také hřiště z Nového Zélandu, Číny nebo Kanady. A které je to vaše nejoblíbenější?

Převzato z časopisu GOLF 3/2018
Text: Petr Sobol, foto: golfová hřiště


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
Kč,-

...