ilustrace-zhodnoceniChcete zlepšit svou golfovou výkonnost? Toužíte po lepším HCP? Vyzkoušejte jednu z osvědčených cest, kterou zlepšení výkonnosti dosáhla celá řada předních sportovců! Rozvíjejte hlavně své přednosti, pracujte na tom, v čem jste dobří, v čem převyšujete ostatní!

Proč rozvíjet hlavně přednosti
Zásada akcentování rozvíjení předností je vštěpována dobrými kouči sportovcům ve všech sportovních odvětvích. Pro přesné pochopení důvodů uveďme konkrétní případ ze sportovní praxe.
Nadějný tenista přišel za svým koučem a stěžoval si, že se při zápasech nemůže spolehnout na svůj bekhend, jehož vinou často ztrácí celé utkání. Kouč ho překvapil otázkou, který úder považuje za svou přednost. Tenista řekl, že je to forhend po lajně. Kouč mu poradil, ať se soustředí hlavně na rozvíjení tohoto úderu a naučí se jím vyhrávat zápasy. Ať trpělivě udržuje míč ve hře a čeká na svou šanci rozhodnout výměnu konečným forhendem po lajně, na který si věří a může se na něj spolehnout. Hráč si vzal doporučení k srdci a jeho výsledky se výrazně zlepšily.
Stejný princip je velmi užitečné uplatnit i na golfu.

Začněte objektivním soupisem svých předností a slabin
Zamyslete se nad tím, jaké jsou vaše přednosti i slabiny. Při tréninku se pak zaměřte zejména na rozvíjení předností a založte na nich svou hru. Pochopitelně trénujte a snažte se zlepšovat i to, co považujete za své nedostatky, ale svou výkonnost a sebevědomí opřete o to, co vám jde nejlépe.
Když například víte, že vynikáte v dlouhých ranách, zaměřte se na jejich další zlepšování, například na zvyšování přesnosti, na správnou volbu holí atd. Udělejte z dlouhých ran základ své hry, objevte cestu ke zlepšení výkonnosti, hrajte „svůj golf".

Co je naším cílem
Naším cílem je dosažení stavu, že se „zamilujeme" do těch dovedností, ve kterých vynikáme, a budeme se při hře těšit na chvíli, kdy na ně dojde, kdy budeme moci prodat to, co opravdu umíme, a tu chvíli si užít.
Když vynikáme ve zmíněné dlouhé hře, bude cílem dosažení takového stavu mysli, kdy se na všechny dlouhé rány na hřišti budeme těšit, budeme si na ně věřit a budeme schopni při nich podat vynikající výkon! Výsledkem bude, že si všechny kratší pětiparové jamky pro sebe „předěláme" na čtyřparovky, protože již druhou ranou budeme na greenu nebo v jeho těsné blízkosti. Tím si vytvoříme většinou tři čtyři reálné šance na birdie, což výrazně zvýší šanci na vynikající výsledek.

Kvalitní dlouhá hra přinese řadu dalších výhod, na kratších čtyřparech budeme hrát druhé rány wedží a na green kratších tříparů dokážeme míč poslat železem, takže trajektorie míče bude vysoká a velká zpětná rotace míč udrží na greenu.
Co nám to přinese, je zřejmé! I průměrnému hráči stačí obvykle na dohrání jamky dva paty, takže si vytvoříme u většiny jamek na hřišti velkou šanci na par a při troše štěstí i na berdíka.

Pokud naopak máme předpoklady pro výbornou krátkou hru, věnujme se zejména přesné hře wedží a tréninku čipování. Jsme-li málokdy v regulaci na greenu, protože dlouhé rány nám moc nejdou, neházejme flintu do žita! Přesná rána wedží, případně vynikající čip do těsné blízkosti jamky, nám pořád dává velkou šanci na dosažení paru!
Rozvíjení individuálních předností je osvědčená cesta ke zlepšení sportovní výkonnosti a rozhodně stojí za to ji vyzkoušet také!

Převzato z časopisu GOLF 6/2016
Text: Jaroslav Drbohlav, lustrační foto: Ingram Image


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
100 Kč,-

Nejnovější edice nejdéle a nepřetržitě vycházejícího průvodce po českých golfových hřištích je opět k dispozici. ...