ilustrace-GMPodmínkou dobrého výkonu na golfu je dokonalé soustředění. Golfisté proto vyžadují při hře klid a ticho. Někteří z nás by snad nejraději stříleli i ptáky, protože je ruší svým zpěvem. Jenže kdy se ideálních podmínek na golfu opravdu dočkáte? Při hře vás něco ruší skoro pořád! Proto jsme se rozhodli vyzkoušet, jak velký vliv má vyrušování na náš výkon objektivně.

Otestovali jsme vliv vyrušování na skóre
Nedávno jsme s kamarády po turnaji na devatenácté jamce diskutovali o tom, jak velký vliv má vyrušování při hře na dosažený výsledek. A protože se naše názory dost výrazně lišily, rozhodli jsme se zjistit, jak to v praxi funguje. Shodli jsme se vlastně jen na dvou věcech – že to bude zajímavé a bude to i sranda! Skutečnost výrazně předčila očekávání!
Dohodli jsme se, že si ve čtyřech zahrajeme naše domovské hřiště a budeme se všichni snažit zahrát co nejlepší výsledek, ale tentokrát s cíleným vzájemným vyrušováním. Pochopitelně nebylo povoleno k vyrušování použít jakýkoli fyzický kontakt, bránění ve hře atp. Bylo ovšem povoleno hlasitě mluvit, smát se, vypravovat historky, pošklebovat se a připomínat hráči jeho předchozí neúspěchy na právě hrané jamce... Prostě jsme se snažili hráče jakkoliv „rozhodit" a co nejvíc mu vyrušováním ztížit hru.
Když jde o škodolibost, lidská vynalézavost nezná mezí! Jen namátkou uvedu pár příkladů. Při patování nám v kapsách zvonily mobily, které bylo zakázáno vypnout, kamarádi si vypravovali vtipy a srdečně se jim smáli, při nápřahu k drajvu zazněla spousta dobře míněných rad nebo někomu náhodou vypadla láhev s vodou... Ani jednu ránu si nikdo nezahrál v klidu.

Jaké byly výsledky?
Dosažené skóre všech hráčů jsme zapsali do skórekarty a v klubovně jsme je vyhodnotili. Výsledky byly velmi překvapující! Před hrou musel každý hráč nahlásit své tři poslední soutěžní výsledky na hřišti a vypočítat průměrné skóre. K našemu velkému překvapení jeden hráč zahrál při našem pokusu v porovnání se svým průměrným výsledkem dokonce o jednu ránu lépe, dva pouze o dvě rány a jeden o tři rány hůře! Kdybychom tento pokus nezažili na vlastní kůži, nikdo z nás by podobnému výsledku neuvěřil!

Kdo nevěří, ať si to vyzkouší sám!
Je to velmi zvláštní, ale zjistíte, že za „normálních" okolností vás opravdu vyruší každá maličkost a dokáže nepříznivě ovlivnit vaše skóre. Když ale s vyrušováním předem počítáte a vědomě se proti němu „obrníte", najednou ke svému překvapení zjistíte, že vám nevadí skoro vůbec a na výkon nemá prakticky žádný vliv. Jak pozoruhodné a poučné, že!
Přiznám se, že od toho dne pohlížím na vyrušování při golfu úplně jinak, a ptačí zpěv poslouchám dokonce se zalíbením...

Převzato z časopisu GOLF 8/2015
Text: Jaroslav Drbohlav, ilustrační foto: Ingram Image


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
Kč,-

...