Vincentka-golfinfo

il pohodaNa golfu bychom měli hledat a nalézat zejména odpočinek, pohodu a setkávat se při příjemné procházce na čerstvém vzduchu s přáteli stejného životního stylu. Pokud se nám tento bohulibý záměr daří realizovat v praxi, patříme ke šťastlivcům, kteří z golfového hřiště odjíždějí s úsměvem na rtech. Jenže někteří z nás bohužel až příliš často odjíždí z golfu s náladou pod psa a doma na rodinu občas i jako ten pes až do večera vrčí. Proč tomu tak je a co s tím můžeme udělat?

Život se nám jeví takový, jaký ho vidět chceme!
Na první pohled to vypadá podivně, ale je to tak! Naprostá většina událostí v našem životě se nám jeví tak, jak se my sami rozhodneme je vnímat. Jeden řekne „dnes je krásné počasí na výlet" a umí se radovat z hezkého dne v přírodě, druhý to vidí tak, že „je hrozné vedro a dělají se mraky" a kaboní se doma u televize. Záleží jen na nás, jak svět kolem sebe chceme vidět a jak si život dokážeme užívat!

Golf nám může přinášet radost a potěšení, nebo vztek a zklamání
S naším golfem je to stejné jako se vším ostatním v životě. Je jen na nás, jak se rozhodneme vidět svůj den na golfu. Může to pro nás být neděle strávená příjemně s přáteli v krásné přírodě, nebo se můžeme celý den vztekat nad tím, že se nám hra nedaří podle našich přehnaně ambiciózních představ.
Když se zamyslíme jen nad hrou samou, můžeme se buď radovat z každé povedené rány, nebo bědovat nad těmi zkaženými. Zvolíme při stejném výkonu raději pozitivní, nebo negativní pohled?
Můžete namítnout, že každý jsme od přírody jiný, jeden je optimista, druhý pesimista, někdo je rozený pohodář, jiný zase zapřisáhlý škarohlíd. To je samozřejmě pravda, ale i ten škarohlíd může na svém přístupu k životu a ke golfu ledacos změnit, pokud je ovšem ochoten pro to něco udělat. A není to tak těžké, jak se na první pohled zdá.

Své myšlení a svůj pohled na golf můžeme změnit
Existuje celá řada poměrně jednoduchých metod, jak můžeme své myšlení a svůj pohled na golf výrazně změnit. Je ovšem pravda, že se bude jednat o proces, kde se pokrok dostaví po malých krůčcích a k výrazné změně tedy dojde postupně. Pokud ale vytrváme, nepochybně se změny k lepšímu dočkáme.

Ujasněte si své priority! Jsme amatéři, na golf se jezdíme bavit a relaxovat, užít si den v krásném přírodním prostředí – snažíme se sice o co nejlepší dosažený výsledek při hře a dobré skóre nás potěší, ale není naší prioritou! Tento přístup výrazně snižuje stres, který si sami vytváříme obavami ze špatného výsledku, a tím zlepšuje náš výkon!
Usmívejte se! Když máte dobrou náladu a jste spokojeni, usmíváte se. Funguje to i naopak = když se usmíváte, vyvoláte si dobrou náladu. Vyzkoušejte to, opravdu to funguje!
Dnes si užiju příjemný den! Již cestou na golf a po příjezdu na hřiště si několikrát (s úsměvem!) opakujte, že si dnes užijete příjemný den (v krásném prostředí, s přáteli, za hezkého počasí...). Řekněte to nahlas i svým přátelům!
Užívejte si vědomě krásy přírody! Najděte si před hrou a nejméně jednou v průběhu každé jamky pár vteřin na rozhlédnutí po krásné okolní přírodě. Programově na chvíli zapomeňte na golf a užívejte si malebnost výhledů do kraje, klid okolních stromů, vůni posekané trávy. Uklidňuje to mysl a odbourává stres.
Tahle rána se mi povede! Vyslovte tuto větu klidně nahlas, pomáhá to sebedůvěře a zapudí to negativní myšlenky a strach z neúspěchu. Naopak hlavně nikdy neříkejte „tady to vždycky zkazím".
Každou povedenou ránu si pochvalte! Klidně si nahlas řekněte „tuhle ránu jsem zahrál dobře". Pokud se rána nepovedla, řekněte nahlas „to se občas stane" a zdržte se negativních komentářů a reakcí.
Nikdy nepopisujte po turnaji podrobně svou hru v klubovně! Pesimisté většinou barvitě popisují své neúspěchy, spoustu smůly, která je při hře provázela, a jen si tím sami znovu rozjitří stres a prohloubí špatnou náladu.
Navíc bych zde rád citoval pana Marka Ebena, který jednou řekl: „Nikdy po hře v klubovně nepopisujte svou hru, protože jediný, koho to opravdu zajímá, jste vy sám."

Golf je pro nás hlavně krásnou kratochvílí!
Vážení golfisté, dbejme ve vlastním zájmu na to, aby pro nás byl golf hlavně krásnou kratochvílí, skvělou zábavou, zdrojem potěšení a prostředkem údržby tělesné schránky! Užívejme si každého dne s přáteli na zdravém vzduchu a nedejme si ho zkazit takovou prkotinou, jako je pár nepovedených ran! Na golfu je přece vždycky krásně a pár ran navíc to nemůže změnit!

Převzato z časopisu GOLF 9/2015
Text: Jaroslav Drbohlav; ilustrační foto: Ingram Image


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přihlášení Golf News



Poradna

Může být profík kedíkem amatéra?

Pekne pozdravujem pán Slezák. Prosím Vás môže mi na komerčnom dospeláckom turnaji robiť caddyho môj golfový tréner. N ...

Poradna

Žena, začátečník - nákup holí

Dobrý den, jsem úplný začátečník a ráda bych si pořídila své první vybavení. Na výběr je mnoho možností a nevím jaké. ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...