Golf je jedním z posledních sportovních odvětví, které se dělí na profesionály a amatéry. Obě skupiny mají své žebříčky, své turnaje a své zásady. Prakticky týden co týden ale soupeří také mezi sebou a občas se stane, že hráč s amatérským statusem pokoří celou řadu profíků. Historie už pamatuje případy, kdy se amatéři nečekaně, ale o to výrazněji zapsali do dějin.
Jaký je současný trend? Hráči se nejprve otrkávají mezi amatéry, ale hned jak vycítí šanci proniknout a uspět mezi profesionály, bez váhání poskočí o úroveň výš. V profesionálním golfu se totiž točí obrovské peníze, na které amatérští hráči nemají nárok. Přesto se občas stane, že hráči bez profesionálního statusu zastíní i ty největší hvězdy.
Dvaadvacetiletý Jordan Spieth (na ilustračním snímku ještě z amatérských dob) je v současné době majitelem dvou titulů z turnajů kategorie major. Kdyby byl však o něco zkušenější nebo se k němu párkrát přiklonilo více sportovního štěstíčka, mohl jich mít ve sbírce ještě víc. Přesto je právem považován za nástupce legendárního Tigera Woodse.
Mezi profíky se pohybuje od roku 2012, rodák z Texasu o sobě nicméně dával vědět už dříve – ještě coby amatér. Už tehdy dokázal porážet i zkušenější soupeře. Na HP Byron Nelson Championship 2010 skončil na skvělém 16. místě a stal se šestým nejmladším hráčem v historii, který prošel na PGA Tour cutem.
Ještě výrazněji zaujal o dva roky později na US Open, kde nahradil odhlášeného Brandta Snedekera. Do historie turnaje se tehdy zapsal parádním 21. místem, po kterém se dostal do čela amatérského golfového žebříčku. Jen tak mimochodem, v tom vystřídal Patricka Cantlaye, jenž v roce 2011 zahrál na Travelers Championship v jednom kole 60 ran a vytvořil tím amatérský rekord.
Průkopník Evans
Cantlay, stejně jako Spieth, už nějakou dobu působí mezi profesionály. Jiní výjimeční golfisté mezi ně ale nikdy nepřešli a po celou kariéru vystupovali jako amatéři. Přesto přepisovali dějiny. Jedním z nich byl Charles „Chick" Evans Jr., narozený roku 1890. Ke golfu byl zřejmě předurčený a už v osmi letech dělal caddyho v edgewaterském golfovém klubu.
Poprvé na sebe výrazně upoutal pozornost v roce 1909 výhrou na Western Amateur, rok nato triumfoval coby první amatér v historii na Western Open, které bylo v té době považováno za jakýsi major. Rodina na něj sice tlačila, aby přešel pod profesionály, Evans ale věřil, že není třeba hnát se jen za penězi. Možná i proto nehrál pod takovým tlakem a v roce 1916 dokázal jako první v dějinách vyhrát US Amateur a US Open během jediné sezony. Tento úspěch napodobil už jen Bobby Jones.
Začít se dá kdykoliv
Obdivuhodný je také příběh Waltera Travise, který se do 35 let nikdy nedotkl golfových holí, ale když je vzal do rukou, dokázal s nimi zázraky. Už po měsíci vyhrál první turnaj a na oslavu devětatřicátých narozenin si nadělil titul z US Amateurs, na němž dokázal zvítězit ještě dvakrát. První americký golfista, který cestoval do Velké Británie a vyhrál British Amateur Championship, málem šokoval i profíky. V roce 1902 skončil druhý na US Open.
Fenomenální Jones
Co nedokázal Travis, to zvládl legendární Bobby Jones, který je považován za nejlepšího amatéra všech dob. Živil se jako právník a ve své době porážel i největší esa v čele s Walterem Hagenem nebo Genem Sarazenem. Přestože hrál golf pouze do 28 let, připsal si neuvěřitelné úspěchy.
Ve vitríně měl mimo jiné vystavené tři trofeje z Open Championship a čtyři vítězné poháry z US Open. V roce 1930 získal unikátní grand slam, do něhož se započítaly výhry z obou amatérských i profesionálních Open.
Během své kariéry odehrál 31 turnajů kategorie major a třináct z nich vyhrál. Sedmadvacetkrát se umístil v elitní desítce pořadí. Jen Augusta, kterou založil, mu zůstala jaksi zapovězena. Přestože na Masters několikrát startoval, nikdy neskončil na lepším než 13. místě.
Jones nebyl jediným amatérem, který vyhrál Open. Tím prvním byl již v roce 1890 John Ball, který znamenal pro britský golf totéž, co Jones pro ten zámořský. „Žádný jiný golfista se nikdy nestal během života takovou legendou jako on," napsal o něm historik Donald Steel.
Ball se poprvé blýskl v roce 1878 a v pouhých 17 letech skončil pátý na British Open v Prestwicku. O rok později si připsal premiérový amatérský titul, které sbíral až do roku 1912, kdy mu bylo jednapadesát let.
V letech 1892 a 1987 triumfoval na Open také Brit Harold Hilton, jenž se stal prvním cizincem, který dobyl US Amateur. Na Masters byli zase blízko vítězství amatéři Frank Stranahan (1947), Ken Venturi (1956) a Charles Coe (1961), všichni tři ale skončili těsně druzí.
Legendární příběh
Johnny Goodman byl posledním amatérem, který vyhrál US Open (1933). Z triumfu na šampionátu se radoval také Jerome Travers (1915), jenž od té doby na turnaji už nikdy nehrál. Rok nato zvítězil další amatér Chick Evans. První amatérské vítězství na turnaji se však zrodilo ještě dříve a postaral se o něj Francis Ouimet, který se v roce 1913 zasloužil o jedno z největších golfových překvapení všech dob.
„Táta amatérského golfu", jak se mu říkalo, dokázal narušit nadvládu Britů a zajistil Spojeným státům slavné vítězství, které sledoval i prezident Taft a deset tisíc nadšených diváků. Dvacetiletý mladík, jemuž hole nosil zdarma desetiletý chlapec, protože Ouimet neměl ani dolar na honorář, vybojoval sobotní rozehrávku proti dvěma favorizovaným Britům.
První z ní vypadl Ted Ray, poté i Harry Vardon, Ouimet zahrál par a šokoval celý svět. Vardon získal za druhé místo 300 dolarů, Ray bral za bronz 150 dolarů, ale amatér Ouimet neměl na odměnu nárok. V šílícím davu sice peníze získal, ty ale spontánně daroval svému kedíkovi a napsal tak dojemnou tečku legendárního příběhu. O 18 let později, v roce 1931, dokázal zvítězit ještě na US Amateur.
Komety mezi ženami
O pořádný rozruch se postarala v roce 2007 Lexi Thompson. Aktuálně jednadvacetiletá golfistka šokovala celý svět a stala se nejmladší hráčkou, která se kvalifikovala na US Women's Open. V té době jí bylo 12 let! „Lexi Thompson je unikátní talent, který stále roste, vyvíjí se a dospívá jak na golfovém hřišti, tak mimo něj, a to od té doby, co se v roce 2010 stala profesionálkou," uvedl na její adresu komisař LPGA Mike Whan.
Pouhý rok po účasti Thompson se do historie turnaje zapsala dcera bývalého českého tenisty Petra Kordy Jessica, která první účast na šampionátu proměnila v senzační 19. místo.
S amatérským statusem válela mezi profesionálkami také Michelle Wie, která se už v deseti letech kvalifikovala na US Women's Amateur Public Links Championship. O dva roky později se stala nejmladší hráčkou, která se kdy probojovala na turnaj LPGA Tour. Rok poté prošla jako nejmladší hráčka série cutem, což zopakovala i na US Women's Open. Bylo jí pouhých 13 let! Mezi amatéry sbírala úspěch za úspěchem, a tak už týden před dovršením 16. narozenin přešla mezi profesionálky.
Kdo vládne amatérům nyní?
Co vám říkají jména Hannah O'Sullivan, Leona Maguire (na snímku uprostřed), Maria Parra Luque či Jon Rahm-Rodriguez, Maverick McNealy nebo Lee McCoy? Že nic? Brzy o nich možná uslyšíte. Jedná se totiž o tři nejlepší amatérky, respektive tři nejlepší amatéry současnosti.
Třeba takový Jon Rahm-Rodriguez má slušně nakročeno. Letos startoval na jediném turnaji z kalendáře PGA Tour a účast na OHL Classic proměnil v dělené desáté místo. Loni skončil pátý na Waste Management Phoenix Open a rok předtím se mu povedlo na světovém amatérském mistrovství týmů pokořit rekord na 72 jamkách, který držel od roku 1960 Jack Nicklaus.
V elitní desítce mužského amatérského žebříčku, který se počítá od roku 2007 a do něhož se započítávají výsledky z více než 2 600 celosvětových turnajů, mají převahu hráči z USA, mezi které pronikli kromě vedoucího Španěla také zástupci z Anglie, Belgie či Irska.
Boj o světový trůn
Kdo ví, třeba se Rodriguez jednou dostane také do vyšších pater oficiálního golfového žebříčku, ten ale nyní patří jiným. World Golf Ranking, který se začal počítat v roce 1980, má v současné době už 19. krále, jímž je Jason Day. Australský golfista se dostal poprvé do čela loni v září, kdy nahradil Jordana Spietha. Ten se sice na trůn ještě vrátil, od konce března ale vede zase Day.
Vůbec první světovou jedničkou byl Němec Bernhard Langer, kterého hned po 21 dnech nahradil Seve Ballesteros. Nejdéle žebříčku kraloval Tiger Woods. Vlády se poprvé ujal už v roce 1997 a v letech 2005–2010 byl na vrcholu rekordních 281 týdnů, po kterých ho sesadil Lee Westwood.
Jaká je situace nyní (k 20. 5. 2016)? Dayovi šlape na paty Spieth a na návrat do čela čeká také třetí Rory McIlroy či sedmý Adam Scott. Po trůnu prahne i čtvrtý Bubba Watson či pátý Rickie Fowler, kteří světovými jedničkami dosud nebyli.
Ženský světový žebříček, do něhož se započítávají výsledky z osmi světových sérií, nemá tak dlouhou historii. Na svět totiž „přišel" až v roce 2006 a do jeho čela se na déle než rok dostala Annika Sörenstam. Následně se na trůnu vystřídaly Lorena Ochoa, Jiyai Shin, Ai Miyazato, Cristie Kerr, Yani Tseng, Stacy Lewis, Inbee Park a před rokem se do vedení dostala Lydia Ko z Nového Zélandu, která je v čele od října 2015 a zdá se, že minimálně dalších pár týdnů v něm ještě zůstane. Druhá Park na ni totiž ztrácí více než 200 bodů.
Peníze a zase peníze
Své žebříčky mají i všechny golfové série. Tím nejprestižnějším je FedEx Cup z dílny PGA Tour. Hráči do něho sbírají body od října do poloviny srpna. Poté zůstane ve hře 125 nejlepších. Po The Barclays se startovní pole zúží na stovku, po Deutsche Bank Championship na sedmdesátku a po BMW Championship na třicítku nejlepších, která se utká ve finálovém Tour Championship.
Pro krále sezony je připravena také královská odměna deseti milionů dolarů, které si loni odnesl Jordan Spieth. Ten si za uplynulý rok vydělal celkově 12,03 milionu dolarů, překonal 11 let starý rekord Vijaye Singha a stal se suverénním vítězem finančního žebříčku, za což obdržel cenu Arnolda Palmera. Trofej, která je udělována od roku 1981, nejčastěji získal Tiger Woods, naposledy v roce 2013.
Velké peníze jsou ve hře také na European Tour, kde se nejprve soupeřilo v Order of Merit a od roku 2009 se žebříček přejmenoval na Race to Dubai. Vůbec prvním vítězem byl v roce 1985 Němec Langer a poslední dva roky opanoval Rory McIlroy.
Převzato z časopisu GOLF 6/2016
Text: Petr Sobol, foto: Globe Media/Reuters
|
< Předchozí | Další > |
---|
Přihlášení Golf News
Kontakty
Redakce
Inzerce na www.golfinfo.cz
Inzerce v týdeníku Golf News
Inzerce v časopise Golf
Advertising in Golfinfo.cz in English
Advertising in Golf News in English
GOLF magazine profile in English
Profil časopisu Golf
Profil a ceník Ročenky Golf 2025/26
Profil Hot Travel Revue 2025
Profil Hot Equipment Revue 2025
Profil Hot Wellness Revue 2025
Austerlitz Golf Trophy 20.- 23.5.2025
Czech PGA Tour 2025
World Corporate Golf Challenge
Národní finále 13.8.2025
Kaskáda Golf Trophy 2.-5.10.2025
Grandfinále Czech PGA Tour 2025
CCB, spol. s r. o.
Okružní 19
638 00 Brno
šéfredaktor: Josef Slezák
e-mail: golfinfo@golfinfo.cz
mobil: +420 604 210 053
tel.: +420 545 222 774
RSS Sitemap Tvorba webových stránek Brno - Webservis © 2024. Všechna práva vyhrazena.
Zásady zpracování a ochrany osobních údajů.