První golfové Masters se odehrálo už v roce 1934. V letech 1943–1945 se kvůli druhé světové válce nekonalo, a tak se letos můžeme těšit na jubilejní osmdesátý ročník úvodního majoru sezony a jednoho z nejprestižnějších golfových turnajů světa. V kalendáři si zaškrtněte datum 7.–10. dubna.
Každý ročník Masters je něčím výjimečný, o tom loňském to však platilo dvojnásob. Na seznam vítězů se zapsal jednadvacetiletý Jordan Spieth, který dorovnal několik historických milníků. Předně se stal druhým nejmladším vítězem v dějinách turnaje. Prvenství stále drží Tiger Woods, jenž byl v roce 1997 o pět měsíců mladší než Spieth.
Dále americký supertalent zahrál nejnižší skóre po dvou (130) i po třech (200) kolech. V nedělní rundě se jako první v historii dostal na 19 ran pod par, na poslední jamce ale zahrál bogey a vyrovnal Woodsových 270 vítězných úderů a rekordní skóre -18 z roku 1997.
„Tohle je nejúžasnější den v mém životě. Tenhle turnaj je v golfu nejvíc a výhrou na něm jsem si splnil sen," radoval se Spieth, jenž vytvořil turnajový rekord v počtu zahraných birdie (27).
Rekordy Masters
Když si uvědomíme, že Sam Snead (1954), Jack Burke ml. (1956) a Zach Johnson (2007) vyhráli Masters s celkovým skóre 289, tedy jednu ránu nad par, dojde nám, co mladý Američan vloni dokázal. Pro Spietha to byl teprve první zářez v Augustě, jeho potenciál a dosavadní úspěchy ale naznačují, že by nemuselo zůstat jen u jednoho triumfu. Rodák z Dallasu bude patřit také k letošním favoritům a možná se o kousek zase přiblíží Woodsovi, který triumfoval na Masters čtyřikrát.
Rekordmanem turnaje je však legendární Jack Nicklaus (na ilustračním snímku) s šesti výhrami. Památné je především jeho poslední vítězství z roku 1986, kdy mu bylo 46 let a 82 dní, díky čemuž je dodnes nejstarším šampionem v historii turnaje. „Golden Bear" ovšem drží i další rekordy, tak třeba: nejvíc umístění v top 10 (22) nebo nejvíc cutů (37). Fred Couples s Garym Playerem, který je s 52 zářezy nejčastějším účastníkem turnaje, zase zvládli 23 cutů v řadě.
Pokud o Spiethovi mluvíme jako o druhém nejmladším šampionovi všech dob, tak musíme připomenout také nejmladšího účastníka v historii – čínského golfistu Guana Tianlanga, který startoval na turnaji v roce 2013 ve věku 14 let a 168 dní. Tianlang si vedl výborně, probojoval se do víkendového programu a stal se nejmladším hráčem v historii všech majorů, který prošel cutem.
Náročná Augusta
Rekordní kolo zvládli v Augustě Nick Price s Gregem Normanem, kteří v letech 1986, respektive 1996, zahráli kolo za 63 ran, čímž zároveň stanovili nejnižší skóre na majoru obecně. Počin o to cennější, že se jim to povedlo zrovna v Augustě.
Hřiště, jehož základy položili Bobby Jones a Clifford Roberts, totiž nepatří jen mezi nejznámější resorty světa, ale zároveň je považováno za nejkrásnější i jedno z nejnebezpečnějších. Nástrahy tu číhají doslova na každém kroku.
Augusta National byla založena v lednu 1933 a o rok později už hostila první ročník Masters, které se už nikdy nekonalo jinde. Prvním vítězem turnaje, který v úvodních pěti letech nesl název Augusta National Invitational, se stal Američan Horton Smith, jenž o dva roky později svůj triumf zopakoval.
Už bez Eisenhowera
Hřiště v Augustě je spjato s několika významnými místy. Tím nejznámějším je Amen Corner, tedy úsek mezi druhou ranou na 11. jamce, celá dvanáctka a první dvě rány na jamce číslo 13. V těchto místech se často turnaj rozhoduje.
V roce 1937 se zde odrazil k triumfu Byron Nelson, který zahrál birdie na dvanáctce a eagle na třináctce. O jednadvacet let později se ve stejných místech rodilo vítězství Arnolda Palmera a památný je také úder Sama Sneada na dvanácté jamce, který mu pomohl k titulu v roce 1949.
Augusta bývá označována za botanickou zahradu s velkým množstvím dřevin a květin, jež daly jednotlivým jamkám název – například Bambus nebeský, Vonokvětka, Cesmína nebo třeba Hlohyně šarlatová. K symbolům Augusty dlouho patřily také dva stromy – The Big Oak Tree a Eisenhower Tree.
Jenže Eisenhowerův strom (borovice kadidlová), který stál na sedmnácté jamce, nepřežil letošní mrazivou zimu a musel jít k zemi. O to se už dávno snažil Dwight Eisenhower, po němž byl strom v roce 1956 pojmenován. Amerického prezidenta (a nejen jeho) štvalo, že míčky končí po drajvech právě u tohoto dvacet metrů vysokého jehličnanu, což přinášelo komplikace u přihrávek na green.
„Je těžké přijmout tuto ztrátu. Hodně jsme to zvažovali, přizvali odborníky, ale bohužel, jiná varianta nebyla možná," uvedl šéf klubu Billy Payne. „Byl symbolem našeho hřiště a chceme ho připomenout," dodal.
Složité členství
Jakkoliv Eisenhower tuto borovici nesnášel, byl členem klubu, což se jen tak někomu nepoštěstí. Klub má v současné době jen okolo 300 členů a žádné nové nepřijímá do té doby, pokud někdo ze současných členů nezemře nebo své členství nezruší.
U nových členů nehraje roli bohatství, ale společenský status. O nové členství nelze žádat, musí být doporučeno současným členem a následně schváleno. To na vlastní kůži poznal nejbohatší člověk planety Bill Gates, který si o členství požádal, a za trest na něj musel čekat několik dalších let.
Tradiční večeře a zelené sako
Od roku 1952 k Masters neodmyslitelně patří Večeře šampionů, kterou jako první pořádal Ben Hogan. Večeře se koná vždy v úterý před turnajem a je přístupná pouze bývalým vítězům turnaje a některým členům Augusty. Adam Scott podával předloni langusty, Bubba Watson na menu loni zařadil caesar salát, grilovaná kuřecí prsíčka, fazolové lusky a šťouchané brambory, ale také špagety a vanilkovou zmrzlinu.
Spieth, který jako všichni vítězové od roku 1963 zahájí Masters prvním odpalem, své menu ladí do texaského stylu. A také poprvé někomu navlékne zelené sako pro šampiona turnaje (tedy pokud sám nevyhraje). Pouze Jack Nicklaus si ho navlékl sám, když vítězství obhájili Nick Faldo a Tiger Woods, sako jim oblékl sám předseda klubu. Tato tradice byla zavedena už v roce 1949.
Ženy, kedíci a telefonní budky
K Augustě se váže i spousta dalších pravidel a odlišností. Hřiště se uzavírá už v květnu a nehraje se na něm do října, aby bylo perfektně připraveno na Masters a novou sezonu.
Velkou raritou byla také otázka povolit vstup do klubu ženám. Těm bylo členství zakázáno až do roku 2012, což vyvolávalo značné nepokoje. Tiger Woods kvůli tomu dokonce zvažoval bojkot turnaje. O prolomení ledů se postaraly bývalá americká ministryně zahraničí Condoleezza Rice a bankéřka Darla Moore.
Speciální pravidla platí i pro kedíky. Až do roku 1983 je přidělovali organizátoři turnaje. Povinné je i jejich oblečení v tak trochu legračně vypadajícím bílém overalu, připomínajícím montérky. Až nápadně se podobají dělníkům, kteří mají místo zelené čepice helmu jako ze stavby. A pozor, na čepice otočené dozadu zapomeňte!
Amatéři nesmějí mít na bagu žádná loga, v areálu platí také zákaz mobilních telefonů, a tak se stojí řady u telefonních budek. Ty jsou k vidění také u místa, kde hráči rozdávají autogramy, jinde se podepisovat nesmějí. Masters je zkrátka specifické, a proto je tak výjimečné.
Převzato z časopisu Golf 4/2016
Text: Petr Sobol, foto: Globe Media/Reuters
|
Přihlášení Golf News
Zahájen prodej voucherů 1fee2hráči na sezonu 2025, které umožňují na vybraných hřištích ve vymezeném čase po uhrazení jednoho fee hru dvěma hráčům. S ...
Kontakty
Redakce
Inzerce na www.golfinfo.cz
Inzerce v týdeníku Golf News
Inzerce v časopise Golf
Advertising in Golfinfo.cz in English
Advertising in Golf News in English
GOLF magazine profile in English
Profil časopisu Golf
Profil a ceník Ročenky Golf 2025/26
Profil Hot Travel Revue 2025
Profil Hot Equipment Revue 2025
Profil Hot Wellness Revue 2025
Austerlitz Golf Trophy 20.- 23.5.2025
Czech PGA Tour 2025
World Corporate Golf Challenge
Národní finále 13.8.2025
Kaskáda Golf Trophy 2.-5.10.2025
Grandfinále Czech PGA Tour 2025
CCB, spol. s r. o.
Okružní 19
638 00 Brno
šéfredaktor: Josef Slezák
e-mail: golfinfo@golfinfo.cz
mobil: +420 604 210 053
tel.: +420 545 222 774
RSS Sitemap Tvorba webových stránek Brno - Webservis © 2024. Všechna práva vyhrazena.
Zásady zpracování a ochrany osobních údajů.