Woods ReutersVětšina z vás asi zná knihu britského spisovatele George Orwella „Farma zvířat", kde se pravidla pro chování společnosti postupně zdeformují v jedno jediné: „Všechna zvířata jsou si rovna, ale některá jsou si rovnější." Vzpomněl jsem si na tento princip, když jsem četl v zahraničním golfovém tisku články o konfliktu mezi megahvězdou Tigerem Woodsem a komentátorem kanálu Golf Channel Brandelem Chamblee.

Chamblee je bývalý profesionální golfista s jedním vítězstvím na PGA Tour, nyní již zhruba deset let působí coby bystrý golfový komentátor vyznačující se jak vtipem, tak odvahou k úsudkům, které jsou v rozporu s obecným zbožněním populárních ikon.
Tuto svou schopnost potvrdil i v říjnu 2013, když v závěrečném „vysvědčení" pro nejznámější golfisty nechal Woodse „propadnout". Ocenil sice jeho talent a potenciál, avšak přidal historku, jak jednou on sám jako kluk nejprve dostal z matematické písemky jedničku, a potom pětku, když se prokázalo, že švindloval. Chamblee dodal, že Tiger si za rok 2013 rovněž zaslouží jedničku za výkon a pětku za to, že ve vztahu k pravidlům golfu se opakovaně choval „poněkud ležérně".

Na Brandelovu hlavu se následně snesl bezpočet urážek. Byl obviněn, že je rasista, hlupák a zkrachovalý hráč, který závidí Woodsovi slávu a úspěch. Tigerovi fanatičtí obdivovatelé prokázali, že jim nejde o úctu k pravidlům, a také mnozí jiní kritici znovu potvrdili, že v golfu stále panují názory, podle kterých je striktní dodržování velmi složitých pravidel něco jako staromódní zpozdilost.
Pak se konflikt dále stupňoval, protože do hry vstoupily mocné finanční zájmy mediálních korporací. Golf Channel je součástí mediálního giganta NBC. A NBC se mj. již chystá, že bude přenášet zimní olympiádu, kde má opět zářit Woodsova současná přítelkyně, americká sjezdařka Lindsey Vonn. Magnáti mediálního průmyslu vyvinuli na komentátora velký tlak, až byl nakonec nucen omluvit se za to, že údajně přehnal narážku na poněkud laxní vztah Tigera Woodse k pravidlům golfu.

Posel byl tedy pranýřován. Podle mého názoru však jeho poselství zůstává platné. Z morálního hlediska nezáleží na tom, zda si mocní či slavní vynutí absolutorium. Odňat může být pouze trest, vina dále trvá.
Musím také nasypat trochu popela na svou hlavu. Když jsem před mnoha lety s golfem začínal, rovněž mi jeho pravidla připadala až přehnaně komplikovaná. Ale s postupem času jsem pochopil, že jedna z hlavních věcí, která činí golf tak unikátním a výchovným, je skutečnost, že je to činnost, při níž si čestný hráč znalý pravidel sám uloží trest například v případě, že se jeho míč pohne, když odstraňuje větvičku, u níž míček leží.

Historie golfu zná dostatek příkladů velkých gentlemanů a kavalírů, kteří – i když nikým neviděni – si sami takový trest uložili a třeba kvůli tomu přišli o cenné vítězství. Ano, právě tahle dobrovolná disciplína dělá golf výjimečným, právě kvůli tomu je nutno znát a dodržovat pravidla – bez ohledu na to, zda jsme „Joudové" z Horní Dolní nebo celebrity.
Historie lidstva je bohužel také plná velmi poučných příkladů, jak dopadly společnosti, ve kterých poklesla úcta k pravidlům a k poctivosti a kde se stalo obecným řádem, že „všechna zvířata jsou si rovna, ale některá jsou si rovnější".

Převzato z časopisu GOLF 12/2013
Text: Ondřej Kašina, foto: Globe Media/Reuters


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
Kč,-

...