kasinaondrejJsem si vědom, že starší z našich golfistů dosud cítí alergii na slovní spojení „lépe a více" z časů, kdy u nás vládla hesla typu „Více píce republice". Ale snad nikdo nebude podezírat vyznavače písní a filozofie Boba Dylana a Boba Marleyho, že by chtěl pašovat do golfového tisku nostalgii po časech, kdy si lidé mysleli, že poručí větru a dešti.

Větru a dešti opravdu neporučíme, ale je v našich individuálních schopnostech se zamyslet nad tím, proč a jak děláme věci, které naplňují čas našeho života. A na cestě k lepšímu pochopení sebe sama a svých prožitků nám může být dobrým průvodcem citát, který je rovným dílem připisován Bobu Marleymu i Bobu Dylanovi: „Někteří lidé mají schopnost cítit déšť, jiní jsou jen mokří."
Samozřejmě, že by to šlo přeložit jinými způsoby, ale základní sdělení je jasné: tu samou činnost můžeme dělat s povrchními pocity, nebo se můžeme naučit ji prožít a procítit daleko intenzivněji. Platí to pro golf, sex, jídlo, hudbu – vlastně pro všechny oblasti našeho života. Pokud se týká golfu, můžeme buďto mlátit do míčků, nebo hrát velkolepou hru s přírodou a sebou samými. Jde jen o to si vybrat...

Mám dobrého kamaráda Petra, který je soutěživý sportovec, výborný lyžař a tenista. Léta jsme spolu vedli spor ohledně golfu. Tvrdil, že ještě s golfem nezačne, protože to není sport, ale jenom hra. Já jsem důrazně odporoval a hájil golf argumenty o jeho energetické a atletické náročnosti. Pak Petr začal hrát golf. Už se tolik nehádáme, jestli je golf sport, nebo hra. Ale dnes jsem si na ten spor vzpomněl a konečně mi to došlo. Máme pravdu oba! Golf je sport i hra. Je to sport, který nám umožňuje zdravý pohyb v přírodě, ale především je to hra. Na to bychom nikdy neměli zapomenout.

Každý golfista, který podlehne obsesi soustřeďovat se pouze na průvodní technické parametry golfu, jako je délka ran nebo skóre, je v nebezpečí, že mu začne unikat podstata té činnosti – a tou je hra. Nikdo nikdy nedokáže z golfu vyloučit prvek náhody. Můžeme hrát léta na stejném hřišti, a přesto to hřiště najdeme každý den poněkud jiné, my sami každý den přijdeme na hřiště trochu jiní.
V součtu to znamená, že vlastně nikdy neopakujeme stejnou situaci. Je to hra, která touží být hrána stále nově. Je to hra, kterou můžeme hrát více či méně na jistotu nebo na rizika, ale je dobré si před každým úderem uvědomit, že je to hra a že je privilegium kráčet po zeleném plátně golfové rulety.

Až se budete o příštím víkendu chystat k první ráně, nemyslete na konečný výsledek ani na to, jak míček co nejbrutálněji udeřit. Snažte se ponořit co nejhlouběji do duše té hry, cítit ji povrchem těla i srdcem. A pak možná, když přijde déšť, tak nebudete jen mokří, ale pocítíte něco nového, silnějšího než dříve.

Převzato z časopisu GOLF 1/2014
Text: Ondřej Kašina


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
100 Kč,-

Nejnovější edice nejdéle a nepřetržitě vycházejícího průvodce po českých golfových hřištích je opět k dispozici. ...