Inzerce
Golf v ČR Ondřej Kašina: Golfový hendikep, život v pravdě a kultura narcismu
Inzerce

kasinaondrejKaždý golfista včetně úplných začátečníků ví, že hendikep slouží k tomu, aby spolu mohli soupeřit víceméně rovně a čestně hráči a hráčky různé výkonnosti. První zmínka o použití této metody se datuje z Britských ostrovů z roku 1687 a do praxe vstoupil tento systém tamtéž v 90. letech 19. století. Avšak historie golfového hendikepu není tím, čím se chci nyní zabývat. Jde mi daleko více o jeho současné vnímání v golfovém prostředí České republiky.

„Lež se stane pravdou jen tehdy, když jí člověk chce věřit.“
japonské přísloví

Již dlouho pozoruji určité úchylky ve vnímání hendikepu v našem golfu. Jednu z nich výstižně vyjádřila věta, již jsem nedávno zaslechl z úst mladého golfisty s HCP 54: „Mohl bych si už zlepšit hendikep, ale nebudu s tím spěchat, počkám si na nějakej turnaj s pěknejma cenama…“

Druhý extrém představují soutěživí a fyzicky dobře vybavení golfisté využívající současný systém úpravy HCP prostřednictvím formátu stableford k velmi rychlému snížení hendikepu. Pak se ocitají v jakési „hendikepové pasti“, protože nereálně nízký, jaksi „rychlokvašený“ hendikep na ně vytváří psychický tlak a kazí jim radost ze hry.

Pokud chce golfista žít v pravdě se svým hendikepem, nemůže nic předstírat. Každá lež schovaná pod koberec nás v golfu nakonec dostihne a ztrestá. Naše justice a veřejné mínění sice mají neobyčejně velkou toleranci, a tak se někdy může zdát, že faleš dokáže prosperovat a kralovat ve všech oblastech, v poctivém golfu však dosud platí spravedlnost.

Proto je vhodné nedopouštět se umělých manipulací s hendikepem a snažit se o to, aby byl co nejvěrnějším odrazem naší herní techniky, kondice a všech ostatních faktorů, které v součtu určují konečný výsledek hry.

Za zcela zvláštní jev pak považuji přechod z klasické horní hranice HCP 36 na současných 54. Marně se snažím pochopit kladné stránky tohoto systému. Předpokládám, že hlavní motivací bylo více zpřístupnit golf a pomoci zvýšit počet golfistů a golfistek v České republice. Nejsem však přesvědčen o tom, že to byla ideální cesta.

Velmi dobře se pamatuji na 70. a 80. léta minulého století, kdy se začínalo od HCP 36 a jeho snižování bylo možné jen prostřednictvím hry na rány. Každý z nás, kdo jsme tehdy začínali, si vše musel tvrdě odpracovat. Takový HCP pak skutečně odrážel výkonnost dotyčného hráče, nebyl to žádný „vzdušný zámek“. Žili jsme v pravdě s našimi hendikepy, i když ta byla tvrdá. Ale ona pravda vždycky bývá tvrdší a kyselejší nežli virtuální sebeklam.

Když uvažuji o tom, proč u nás zavedli namísto tradičního počátečního golfového HCP 36 značně optimistický HCP 54, vede mne to k úvahám o vývoji společnosti. A objevuje se souvislost s narcistním popíráním reality a s teorií narcistní společnosti.

Na sílící tendence postmoderní společností měnit se směrem k narcismu poukázal jako jeden z prvních americký historik a sociolog Christopher Lasch (1932-1994). Jeho nejznámějším dílem se stala kniha „Kultura narcismu“ a popisuje v ní nárůst tendencí směrem k narcismu ve společnosti po II. světové válce.

Zdá se mi, že „kultura narcisismu“ definovaná Laschem v americké společnosti se stále více rozmáhá v celém světě. Nepatřím k „antiamericky“ cítícím Evropanům, naopak jsem si vědom toho, že problém narcismu a z něho vyplývajících deformací společnosti postihuje nyní více či méně všechny evropské země včetně té naší. Základním rysem jedinců s touto poruchou jsou pocity velikášství, vlastní důležitosti a výjimečnosti. A to dávají svému okolí nepřehlédnutelně najevo. Narcisové mají jako jediný cíl vypadat před okolím dokonale a tomu podřizují veškeré své jednání.

Jak to vše souvisí se zavedením počátečního HCP 54? Zdá se mi, že je mimo jiné důsledkem stále většího počtu narcistických jedinců v naší společnosti a v našem golfu. Jedním z průvodních jevů této poruchy je tzv. narcistní popírání – neboli tendence popírat jakékoliv náznaky vlastní nedokonalosti.

Člověk je od přírody nedokonalý a golfisté to ve snaze ovládnout tento složitý sport poznávají možná více nežli ostatní. Když ovšem je možno začít s golfem tak, že i obludně vysoké golfové skóre přináší uspokojivý počet stablefordových bodů, je naplněna základní podmínka narcistního popírání reality a golfisté této orientace mohou být spokojeni, jejich ego zůstává nezraněno a dále žijí v představě své dokonalosti.

Myslím, že opravdoví golfisté nemají sklony popírat realitu, raději chtějí vědět, jak na tom skutečně jsou. Jednou z cest, jak to udělat, je zahrát si neúprosný formát „na rány“. Snad právě proto je tento syrově realistický formát v našem golfu stále méně oblíben.

Převzato z časopisu Golf, casopisgolf.cz


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Komentáře  

 
0 #7 Jan Cejka 2012-02-10 16:51
Zdarma si zahrat na komercnim turnaji na peknem hristi, dost mozna s rautem, je malo? Dobry pocit z dobre zahraneho kola nestaci? Meli by jeste pridat plazmovou televizi a hluboce smeknout pred nejlepsim brutto hracem. Neni smysl komercnich turnaju je trosku nekde jinde?
Je to opravdu smutne videt hrace, ktereho golf tak ... nenaplnuje.
Citovat
 
 
0 #6 Petr 2012-01-20 00:15
Tomas: Takže je v pořádku, že příjdu na komerční turnaj kam mne pozvou s mým HCP 4, zahraju hřiště v paru, jsem spokojený se svou hrou, těším se na ohodnocení (které si zasloužím) v podobě cen a uznání ostatních a namísto toho se najdu po vyhlášení výsledků někde ve spodní polovině výsledkové listiny za výsledky vysoce přesahujícími 100 ran???????!!!!!! Stableford opravdu není férový způsob hodnocení hráčů! Zlepšení HCP nechme na Stablefordových bodech, ale turnaje se musí hrát na rány! Protože věř tomu, i ty jednou možná budeš mít dobrý HCP, pokud vyjdeš ze stínu Stableford hodnocení, stane se ti podobná křivda a hned budeš mít na věc jiný názor :) k tématu upisování se zde vyjadřovat raději nebudu ;)
Citovat
 
 
0 #5 Jan Cejka 2011-11-23 00:39
Proc se na to nepodivat z jineho uhlu pohledu?
Krome par blbcu a podvodnicku, kteri se najdou v kazdem sportu, je tu mnohem vetsi skupina obcasnych golfistu, deti, lidi v pokrocilem veku, ktere bavi poprat se se
svym HCP, jakkoli je veliky.
Tezko uverit, ze dokazete dat do souvislosti klubovy HCP, jehoz vlastnik ma
na cele napsano "HRAJI OPRAVDU HODNE NAD 100", s narcismem.
Citovat
 
 
0 #4 Tomas 2011-11-22 16:44
Já s autorem článku nesouhlasím. Nastavená pravidla pro hcp byla a jsou vždy pro všechny stejná. Ano, dříve podle počtu uhraných ran, dnes podle uhraných stablefordových bodů. Proč by ale začínající golfista neměl mít radost, že se mu podařilo zahrát turnaj a zjistit, že onen svůj "hrůzný" hcp, jak píše autor, si zlepšil?? Není jedno, jestli dříve začínal se ZK a musel zahrát tři turnaje na hcp 36 než ho získal a dnes místo ZK mu je udělen klubový hcp 54? Nebo autor již zapoměl na svoje první golfové turnaje po získání zelené karty?? Daleko horší a HRŮZNĚJŠÍ jsou rádoby golfisté, kteří za honbou získat lepší hcp podvádějí. A je naprosto jedno, jaký mají hcp, jestli 5 nebo 45. Především pak na komerčních turnajích, kde tito rádoby golfisté chtějí za jakoukoliv cenu výhrát i nepřiměřenou odměnu za tuto výhru. Proto není problém ve způsobu stanovování hcp, ale v poctivé hře a přístupu ke golfu.
Citovat
 
 
0 #3 Tomáš Petrů 2011-11-21 23:32
Naše parta začínala v roce 1999 na neznormované louce na Šumavě a několik let jsme hráli naostro – na rány, nikdo neměl hendikep. A dosud v Pošumavské golfové lize (www.pgl.cz) hrajeme nejčastěji kompromisní na rány s polovičním odečtem.

Ale nejspravedlivěj ší a zároveň neodrazující je podle mého jamkovka!
Citovat
 
 
0 #2 Honas 2011-11-21 16:53
Tak ode mne naprostej souhlas-to podepisuju. Bejt k sobe prisnejsi se fakt nejak vytratilo.A osobne jsem se nescetnekrat setkal s tim,ze hraci i s relativne nizkym HCP na rany hrat proste nechteji a radsi se budou schovavat za nejaky pofiderni body. Rada z nich si "vytvorila" svoje kouzelne handicapy na hristich typu "pole",(nebudu jmenovat, ale kazdy vi vocogo) kde je uplne jedno , kam to napalite, hlavne ze to leti dopredu.Tam to najdem a hrajem dal. Pak prijdou na hriste, kde je par stromu, sem tam nejakej lesik, naklonena fervej a nedejbuh strilet prez vodu.O potrebe nekam opravdu umistit ranu- no fuj. Tam je zakonite vymalovano.Na druhou stranu nikdo nas nenuti si hrat na nejaky body, ja si hraju pro sebe na rany a s kolegy podobne smyslejicimi ,na ostatni s..u.
Hezkou hru.
Citovat
 
 
0 #1 narcis 2011-11-21 15:48
souhlasim, hlasim se k narcisum a zaroven zboznuji format hry na rany, ktery je vseodkryvajici.
na druhou stranu, golf je tu pro poteseni a to ze nekdo vyprasi par jamek, jeste nerika, ze ma nezaslouzeny hcp. od toho je onen stableford vyhodny.
peknou hru vsem
Citovat
 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení Golf News

Poradna

Nehratelný míč u krtince v křoví

Můj míč skončil v nehratelné pozici v hustém křoví, přitom však ležel na krtinci. Mám nárok na beztrestnou úlevu?

Poradna

TaylorMade Burner vs. Cobra Fly-Z

Dobrý den, Mám dotaz na faiwayové dřevo Taylor Made Burner? Mám možnost ho výhodně koupit. Myslíte si, že je lepší ne ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...