il-sebeduveraGolf nám má přinášet zábavu, spokojenost a pocit štěstí z možnosti trávit čas svou oblíbenou hrou. Jak toho dosáhnout? Podobně jako v životě. Stačí se zamyslet a nastavit si jinak žebříček hodnot, životních cílů i přístupu k jejich dosažení.

Zaměření pouze na cíl? Omyl
Když se například atlet rozhodne, že jeho jediným cílem a životním snem je vyhrát svou disciplínu na olympiádě, protože chce získat zlatou medaili a být slavný, výsledkem bude nejspíš jen spousta promarněného času a velké zklamání. Proč? Protože si úplně špatně nastavil životní priority a zejména svůj cíl.
Při jeho vytyčení nebral v úvahu ani základní fakta. Dosažení špičkové sportovní výkonnosti vyžaduje třeba deset i více let usilovného tréninku. Pokud začne trénovat v útlém mládí, dostane se na potřebnou úroveň někdy mezi 20. a 30. rokem svého života.

Olympijské hry se ale konají jen jednou za čtyři roky, takže reálná šance na účast je obvykle jednou, možná dvakrát za sportovní kariéru. Pokud se mu, navzdory ohromné konkurenci, opravdu podaří dostat do nominace, bude mít na dosažení svého cíle jeden, maximálně dva pokusy. Pravděpodobnost dosažení cíle je proto objektivně naprosto mizivá a téměř jistě ho čeká obrovské zklamání a dlouhodobá frustrace.
Paradoxní situace ovšem nastane i v případě, že se mu jeho sen o vítězství na olympiádě splní. Po létech dřiny a odříkání vystoupí na chvilku na stupně vítězů, pověsí mu na krk vytouženou medaili, dojatě si poslechne státní hymnu... a „odejde" do historie. Slávy si moc dlouho neužije, po pár letech si ho pamatují již jen atletičtí odborníci a na jeho medaili se někde ve vitrínce usazuje prach... Logicky následuje zase jen velké zklamání a frustrace.

Nejlepším cílem je cesta k vysněnému cíli!
Zmíněný atlet udělal na začátku jedinou, ale zásadní chybu. Špatně si nastavil priority. Pokud obdivoval vynikající atlety a chtěl být jako oni, pak jeho hlavní prioritou je cílevědomá práce na tom, aby se i on stal špičkovým atletem. Měl si za hlavní cíl vytknout pravidelný trénink a postupné zlepšování výkonnosti, naučit se tento proces milovat a těšit se z každého viditelného pokroku, být šťastný z toho, že žije krásný sportovní život a že je na cestě ke svému cíli. Ocitnout se na této cestě mělo být jeho hlavním cílem!
Případné vítězství na olympiádě se pak stává jen méně důležitou „třešničkou na dortu", možným „vedlejším produktem" krásného sportovního života, který byl nakonec krásný i bez ní.

Buďme šťastní na cestě k lepší hře!
Pokud chceme být na golfu šťastní a spokojení, hru si opravdu užívat a mít z ní radost, nežeňme se úporně pouze za svým (špatně zvoleným!) cílem v podobě zlepšení hendikepu. Stanovme si za cíl postupné zlepšování hry!
Prostor k postupnému zlepšování je nekonečný v každém věku! Jen je třeba dobře uvážit, které dovednosti můžeme úspěšně zlepšovat s ohledem na věk, zdravotní stav atd. Když si například vytkneme za postupný cíl zlepšení čipování, zdokonalíme jeho techniku a schopnost vybrat v konkrétní situaci tu nejvhodnější hůl, mnohem častěji si dokážeme přihrát na jednopat, čímž podstatně snížíme své průměrné skóre. A to je přece velmi dobrý důvod k radosti a spokojenosti, nemyslíte?

Zlepšení hendikepu jako vítaný vedlejší produkt
Pokud naším cílem bude postupné zlepšování výkonnosti v jednotlivých herních dovednostech, budeme se krůček po krůčku zlepšovat a radovat se z povedených ran. Je to mnohem reálnější cesta, než chtít zlepšit všechny dovednosti najednou. Budeme-li pak cíleně zvyšovat svou výkonnost, dostaví se nepochybně i postupné zlepšování hendikepu, ovšem jako logický vedlejší produkt správně zvolené cesty.

Na závěr si připomeňme jednu hodně starou moudrost, která vede k životní spokojenosti: „Dělej všechno, jak nejlíp umíš, a nelpi na výsledku!"

Převzato z časopisu GOLF 12/2015
Text: Jaroslav Drbohlav, ilustrační foto: Ingram Image


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
100 Kč,-

Nejnovější edice nejdéle a nepřetržitě vycházejícího průvodce po českých golfových hřištích je opět k dispozici. ...